5 zasad, o których warto pamiętać przy płatnościach telefonem

Share

email-2056028 960 720

Twój telefon może również stać się twoim portfelem. Obecnie coraz częściej korzystamy z metod płatności mobilnych, które pozwalają nam na realizowanie transakcji zarówno w sklepach internetowych, jak i w punktach stacjonarnych. Płatności przez telefon są bezpieczne, ponieważ są specjalnie szyfrowane, ale musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

1. Instaluj tylko zaufane aplikacje
Jeśli chcesz korzystać z jakiejś aplikacji na swoim telefonie, pobieraj ją tylko z oficjalnego sklepu twojego systemu operacyjnego. Aplikacje w oficjalnych sklepach są kontrolowane, więc są bezpieczniejsze od tych, które możemy pobrać z różnych zewnętrznych serwisów. Istnieje wtedy ryzyko, że wraz z aplikacją pobierzemy na swój telefon złośliwe oprogramowanie, które może wykraść nasze dane.

2. Regularnie aktualizuj aplikacje i system operacyjny
Aplikacje i systemy operacyjne dla telefonów nie są idealne – zdarza się, że mają różne luki, które wykorzystywane są przez cyberprzestępców. Luki te są najczęściej szybko likwidowane, ale żeby być bezpiecznym, musimy regularnie aktualizować system operacyjny i aplikacje.

3. Uważaj na podejrzane wiadomości
Nie otwieraj załączników do wiadomości e-mailowych, które wydają ci się podejrzane. Nie klikaj we wszystkie linki w serwisach społecznościowych. Uważaj na linki w wiadomościach SMS. Poprzez kliknięcie w linki czy otwarcie załączników z takich podejrzanych źródeł możemy także zainfekować swój komputer oprogramowaniem wykradającym nasze dane. Uważajmy też na wiadomości z prośbą o podanie danych karty lub logowania na swoje konto!

4. Nie podawaj nikomu swoich danych
Nie rób zdjęć karty płatniczej. Nie przekazuj innym osobom swoich danych do logowania, jeśli nie ufasz im w pełni. Twoje dane mogą być wykorzystane wbrew twojej woli.

5. Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi
Bardzo ważną zasadą dotyczącą bezpieczeństwa jest także unikanie publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli chcesz wiedzieć, jak płacić telefonem bezpiecznie, pamiętaj o tej zasadzie. Nie loguj się do banku czy na swoje konto, gdzie przechowujesz dane związane z płatnościami, gdy jesteś w publicznej sieci. Takie sieci są słabiej zabezpieczone i możemy łatwiej narazić się na wykradzenie naszych danych.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie