Czym są fundusze inwestycyjne?

Share

kasa

Funduszem inwestycyjnym nazywamy formę inwestowania środków. Najczęściej lokuje się je w akcje i obligacje. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to swego rodzaju narzędzie pozwalające na zwiększenie kapitału.

Z funduszu może korzystać każda osoba zarówno prawna jak i fizyczna. Będzie to idealne rozwiązanie dla wszystkich chcących zwiększyć swój majątek, bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Co więcej, całą operację zlecamy firmom zewnętrznym, sami wiec nie poświęcimy na operacje finansowe ani minuty. Zarządzaniem inwestycjami zajmują się odpowiednio przygotowane do tego firmy, czyli Towarzystwa funduszy Inwestycyjnych. Za ich pośrednictwem możemy skorzystać z pomocy licznej grupy ekspertów, która doradzi nam, jakie inwestycje będą w tym momencie najbardziej korzystne. Rzecz jasna, za wykonywaną usługę przekazywana będzie prowizja, której wysokość zależy od wartości zarobionych środków.

Kiedy decydujemy się na dany fundusz musimy wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy. W zamian otrzymujemy jednostki uczestnictwa, które są potwierdzeniem zgromadzonych środków.

Rodzaje
Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów funduszy inwestycyjnych:

  • inwestycyjne otwarte – są najbardziej popularne. Ich główną cechą jest zmienna liczba uczestników. Są one także dostępne dla nieograniczonej ilości inwestorów,
  • specjalistyczne otwarte - są swego rodzaju odmianą funduszy otwartych. Ogranicza on ilość urzędników oraz wprowadza dodatkowe uwarunkowania,
  • zamknięte - jak sama nazwa wskazuje, ich główną cechą jest ograniczony dostęp inwestorów.

Jak wybrać
Fundusze inwestycyjne mogą przynieść bardzo duże zyski. Zanim jednak zdecydujemy się na inwestycje warto skonsultować się ze specjalistą. Dopasowanie funduszu do naszych możliwości to ważna kwestia. Jeśli podczas działań okaże się, że inwestycje nie spełniają naszych oczekiwań w każdej chwili możemy się wycofać bez utraty zainwestowanych środków.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie