Jak zapewnić dziecku dobrą przyszłość finansową?

Share

oszczednosci-lokaty-dziecko1

 

Coraz więcej rodziców myśli o zabezpieczeniu przyszłości finansowej swojemu dziecku, niemal od razu po jego narodzinach. Co zrobić, aby dobrze zadbać o oszczędności dla dzieci?

Oczywiście możliwości w tym aspekcie jest bardzo wiele, podobnie jak i produktów czy rozwiązań, warto jednak stawiać wyłącznie na te które rzeczywiście mają sens i są nam w stanie zagwarantować odpowiednie korzyści.Już od momentu kiedy dziecko przyszło na świat, warto rozpocząć odkładanie pieniędzy na jego przyszłość, pewnie iż mogą być one wykorzystane na adekwatny do tego cel, chociażby w aspekcie edukacji czy zakupu samochodu lub mieszkania dla naszej pociechy.


Podstawowe pytanie dotyczy tego jak odkładać takie pieniądze na przyszłość dla naszego dziecka? Jak wspomniano powyżej możliwości jest bardzo wiele. Najlepszym pomysłem w przypadku ograniczenia wydatków jest uwzględnienie kwoty w budżecie domowym jaką co miesiąc zamierzamy przeznaczyć na ten cel.
W żadnym wypadku nie powinniśmy trzymać tych pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, tutaj skorzystanie z dostępnych produktów i oferty banku czy innych funduszy inwestycyjnych, ma co zrozumiałe uzasadniony sens. Pieniądze powinny na siebie pracować, i co najważniejsze być inwestycją jaka w bezpieczny sposób generuje zysk.

Które produkty bankowe są godne zastosowania?

Lokaty

Lokaty bankowe zaliczają się do najpopularniejszych rozwiązań w aspekcie generowania oszczędności. Do ich podstawowych zalet zaliczyć należy szeroką gamę takich produktów oraz możliwość wpłacania posiadanych przez nas pieniędzy w jasno określonym do tego czasie. W momencie gdy trwa, ewentualnie mija umowa są nam one zwracane wraz z naliczonymi odsetkami, długoterminowa lokata wydaje się nader ciekawym pomysłem na zbieranie pieniędzy dla naszego dziecka. Długoterminowe lokaty - na co najmniej 6 miesięcy mogą dawać oprocentowanie nawet na poziomie do 4,0% (obecnie np. lokata Nest Witaj).

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to alternatywa dla osób którym do gustu przypadnie możliwość ulokowania środków właśnie w ten sposób, dodatkowo tego typu konta są zawsze oprocentowane. Jest to opcja podobna do lokat bankowych choć dająca nam możliwość dysponowania pieniędzmi w każdym momencie gdy zajdzie taka potrzeba bez utraty wypracowanych zysków. Dobre podsumowanie zalet kont oszczędnościowych znajdziesz np. na wktorymbanku.pl.

Inne inwestycje

Fundusz rynku pieniężnego to metoda na kogoś kto chce oszczędzać w sposób regularny, nasze środki są inwestowane w bony skarbowe oraz pieniężne, zatem są w pełni bezpieczne. Także detaliczne obligacje skarbowe cieszą się z oczywistych powodów dużym zainteresowaniem. Emisja tych papierów odbywa się każdego miesiąca, a cena jednego z nich to 100 zł. Detaliczne obligacje skarbowe są oferowane przez Ministerstwo Finansów w kilku formach czasowych, a więc mówimy o kilkuletniej inwestycji. Można także wybrać obligacje indeksowane inflacją. Pozwoli to uniezależnić się od inflacji i zainwestować spokojnie nad długi termin.

Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż wiele osób wybiera również bardziej ryzykowne czy specyficzne metody zabezpieczenia swojego dziecka. W długim okresie można rozważyć także akcje lub obligacje korporacyjne. Są to jednak instrumenty wymagające nieco większej wiedzy i wiążące się z większym ryzykiem. Warto jednak przeanalizować wszystkie argumenty przemawiające na korzyść danego rozwiązania.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie