magazine top

lycs-architecture-744230-unsplash1

Prowadzenie działalności gospodarczej w UK jest wyjątkowo proste. Sam ten fakt jest główną przyczyną, dla której tak wielu polskich przedsiębiorców decyduje się założyć firmę właśnie tutaj. Istnieje mnóstwo różnych opcji, dzięki którym będziemy w stanie założyć firmę dokładnie na takich warunkach, jakie nam odpowiadają.

Jednak samo założenie firmy to nie wszystko. Prowadząc firmę musimy dopilnować pewnych formalności, by nasz biznes mógł prosperować. Jedną z tych formalności jest ubezpieczenie. Ubezpieczenia w UK są nie tylko niezbędne do prowadzenia firmy, ale dają nam one również swego rodzaju zabezpieczenie dla naszej działalności, dzięki czemu może ona się prężniej rozwijać. Wyjaśniamy, jak dobrze dobrać ubezpieczenie do naszych potrzeb.

Dlaczego ubezpieczenie firmy jest konieczne?

Na sam początek warto nadmienić, że prawo brytyjskie zwyczajnie wymaga ubezpieczenia. Nie możemy prowadzić działalności gospodarczej bez odpowiedniego ubezpieczenia. Jest to jednak wymóg bardzo rozsądny, ponieważ ubezpieczenie firmy niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest zabezpieczenie przed stratami finansowymi, ponieważ większość działalności wiąże się z jakąś formą ryzyka.

Należy pamiętać, że w przypadku, kiedy zatrudniamy pracownika, musimy mieć też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy (czyli Employers Liability) - wielu o nim zapomina, a jednak jest ono obowiązkowe w oczach prawa brytyjskiego. Co ciekawe, pracując jako osoba samozatrudniona, jeśli otrzymujemy regularne wynagrodzenie, mamy zarazem status pracownika, a z tym również wiążą się konkretne formy ubezpiecze.

Typy ubezpieczeń biznesowych

Prowadząc biznes w UK, mogą nas dotyczyć różne formy ubezpieczeń. Poza wcześniej wymienionym Employers Liability, do ubezpieczeń biznesowych zaliczają się:

  • ubezpieczenia samochodów dostawczych,
  • ubezpieczenia sklepów,
  • ubezpieczenia firm budowlanych,
  • ubezpieczenia samochodów osobowych.

Ważne też jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. Public Liability. Jest to o tyle istotna forma ubezpieczenia, że niezależnie od formy biznesu, zawsze istnieje ryzyko, że w wyniku naszej działalności, komuś zostanie wyrządzona jakaś szkoda.

Jak wybrać odpowiednią ofertę?

Najprostszym sposobem na to, by wybrać pakiet ubezpieczeń, który spełnia nasze indywidualne kryteria, jest zasięgnąć pomocy brokera. Rynrek ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii jest konkurencyjny, a ubezpieczenia ogólnie są drogie, dlatego może być nam bardzo trudno na własną rękę znaleźć takie ubezpieczenie, które będzie nam odpowiadało zarówno merytorycznie, jak i finansowo.

W internecie bardzo łatwo jest znaleźć zaufanych brokerów, w tym wielu polskojęzycznych, więc wystarczy zacząć szukać, by znaleźć to, czego nam trzeba. Najlepiej jest udzielić takiemu brokerowi jak najwięcej informacji na temat naszej firmy - im więcej szczegółów podamy, tym lepiej dopasowana będzie ostateczna polisa ubezpieczeniowa.