Na czym polega doradztwo zakupowe?

Share

doradztwo1

Dokonywanie zakupów towarów niezbędnych w naszej firmie bywa nie lada wyzwaniem. Przygotowanie kosztorysu, znalezienie najtańszych ofert oraz sporządzenie spisu nieodzownych artykułów bywa czasochłonnym zajęciem, które czasem przerasta pracowników lub kierownictwo przedsiębiorstwa. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie nam jednak doradca zakupowy.

Na czym polega korzystanie z usług doradcy?

Doradca zakupowy to profesja powstała na przestrzeni ostatnich lat jako odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu doradztwa związanego z prowadzeniem własnej działalności. Jest to zawód jeszcze mało popularny, którego istnienia wiele firm nie jest świadomych. W jaki sposób tego rodzaju doradca może pomóc naszej firmie? Przede wszystkim zajmie się zmniejszeniem kosztów zakupu produktów niezbędnych w naszym przedsiębiorstwie oraz wyborem odpowiedniej i zoptymalizowanej bazy dostawców. Pomaga nam także w określeniu rzeczywistego zapotrzebowania naszej firmy na konkretne towary i usługi, udziela wskazówek dotyczących logistyki transakcji i sporządzania planów finansowych dotyczących wydatków zakupowych. W pracy doradcy zakupowego nie ma określonych zasad, jakie przedstawia swoim klientom - wszystko zależne jest od specyfiki, warunków i budżetu danego przedsiębiorstwa. Stała jest natomiast analiza potrzeb firmy, którą przeprowadza się zgodnie z regułą "co, jak, gdzie?". Polega ona na odpowiedzi na trzy kluczowe pytania, od których należy rozpocząć proces doradztwa. Na pytania składają się takie kwestie jak: co firma chce zakupić, gdzie mają zostać zakupione artykuły lub od jakiego dostawcy ma pochodzić zakup oraz w jaki sposób ma zostać zawarta transakcja nabycia niezbędnych towarów (np. jaki ma być sposób płatności i doręczenia zakupionych produktów). Po ustaleniu tych trzech punktów doradca pomaga firmie w realizacji poszczególnych etapów transakcyjnych, ocenia ilość zaoszczędzonego na danych zakupach kapitału oraz pomaga w przygotowaniu raportów efektywności transakcji firmy.

Kto może skorzystać z pomocy doradcy zakupowego?

Doradcy zakupowi stają się coraz popularniejsi na rynku, oferując pomoc różnego rodzaju przedsiębiorstwom. Niezależnie od tego, czy prowadzisz niewielką, lokalną firmę czy też piastujesz kierownicze stanowisko w dużej korporacji czy instytucji, możesz liczyć na usługi doradcy i jego profesjonalną wiedzę dotyczącą systemów zakupowych. Aby zatrudnić tego rodzaju usługodawcę, możemy przejrzeć oferty indywidualnych specjalistów w Internecie lub znaleźć firmę zajmującą się fachowym poradnictwem w zakresie zakupów, przykładowo http://optibuy.com/doradztwo-zakupowe/. Z usług doradcy możemy korzystać zarówno w początkowej fazie budowania naszej firmy jak i podczas kryzysu wieloletniego przedsiębiorstwa, które stara się zoptymalizować swoje wydatki.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie