magazine top

biurko41

Biznes franczyzowy jest odmianą tradycyjnego biznesu, z tą różnicą, iż jest to rodzaj współpracy z firmą matką. Ustala się wspólne warunki umowy, wpłaca kapitał początkowy i wyszukuje odpowiedni lokal na działalność. Aby prowadzić firmę franczyzową, należy mieć doświadczenie w biznesie, być przedsiębiorczym, a także być gotowym na nowe wyzwania.

W tym wypadku jest to szereg ustaleń odgórnych, odbycie szkoleń, dopasowanie się do wizerunku i standardów firmy, a także właściwe zarządzanie ludźmi. Kapitał finansowy, który gwarantuje współpracę ustalony jest indywidualnie, ze względu na lokalizację, popyt, możliwości rozwoju. Średnio jest to 50 tysięcy złotych dla małych biznesów oraz 350 tysięcy złotych dla dużych. Można wybrać sobie franczyzę handlową, ale również usługową, natomiast doświadczenie w konkretnej branży będzie atutem.

Firma franczyzowa otrzymuje ogromne wsparcie techniczne, informatyczne, prawne, finansowe, wyposażenia lokalu, czy narzędzi do obsługi klienta. Do zadań franczyzobiorcy należy zatrudnienie ludzi, zakup sprzętu, towarów, prowadzenie księgowości, a także utrzymywanie odpowiednich zysków. Część z nich zostaje przekazanych dla firmy matki, natomiast właściciel ma możliwość otrzymania kolejnych profitów materialnych, turystycznych, finansowych, a także może otworzyć kolejne oddziały. Zarobki właściciela są spore, a biznes ma gwarancję utrzymania się na rynku w pierwszym roku działalności.

Opłacalność biznesu franczyzowego

Biznes franczyzowy jest bardzo opłacalny pod warunkiem dobrej kondycji finansowej całej firmy. Warto sprawdzać informacje o firmie, zanim wejdzie się z nią we współpracę, również na rynkach giełdowych. Dzięki temu wiadomo, jakiego obrotu rocznego można się spodziewać, a tym samym łatwo obliczyć zyski netto. Początkowe miesiące są najtrudniejsze, ponieważ do biznesu trzeba włożyć ogromne pieniądze. Jest sporo kosztów, nawet w wysokości 100 tysięcy złotych. Natomiast po 2 miesiącach działalności wychodzi się z zyskiem, co w tradycyjnej działalności nie zawsze jest możliwe. Firma działa również dzięki pomocy firmy matki, przedsiębiorczości właściciela, a także zaufaniu ze strony banków i dobrej zdolności kredytowej. Ponadto marka firmy franczyzowej jest znana bardzo szeroko, gdyż reklama cały czas dociera do klientów.

To jest ogromny plus dla franczyzy, a co za tym idzie, nie trzeba szukać klientów zbyt długo. Po wielu latach dobrze prosperującej działalności, właściciel może liczyć na nagrody, profity, a także awans który skutkuje ciekawymi ofertami na kolejne przedsięwzięcia franczyzowe. Kiedy franczyza ma kłopoty finansowe, łatwo może z niej wyjść, ponieważ pomocą służą inne oddziały, dzięki czemu nie trzeba zbyt szybko zamykać firmy i liczyć strat. To ogromna pomoc i zaleta, tym bardziej, jeśli właściciel ma spore zobowiązania finansowe, które musi spłacić. Biznes franczyzowy sprawdza się na całym świecie, co widać po ilości branż, jakie się rozwijają. Dzięki temu można prowadzić taki biznes nie tylko w Polsce.

Więcej informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o biznesie franczyzowym, wejdź na stronę https://franczyzawpolsce.pl/ - aktualności, raporty i baza ofert franczyzowych