magazine top

4 4 4

Planując swój biznes na Amazonie, trzeba zapoznać się z wieloma zasadami regulującymi tę platformę. Skrupulatne zbadanie każdego możliwego aspektu działalności na Amazon pozwoli zmaksymalizować nasze zyski ze sprzedaży.

Jedną z podstawowych decyzji przy zakładaniu konta sprzedażowego, jest wybór między modelem realizacji zamówień: FBA lub FBM.

Czym jest FBA, a czym FBM?

Skrót „FB” oznacza „Fulfillment By”, czyli „Realizacja przez”. Natomiast „A” to Amazon, a „M” to Merchant, czyli sprzedawca. Stąd właśnie mamy do wyboru dwa modele obsługi zamówienia – FBA, czyli realizacja zamówienia przez pracowników Amazon, oraz FBM, czyli realizacja zamówienia przez sprzedawcę.

Te dwa modele regulują więc przede wszystkim zasady realizacji zamówienia. Jeśli ktoś zakupi przedmiot przez nas wystawiony na platformie Amazon, ktoś musi to zamówienie przyjąć i zrealizować. Realizacja zamówienia oznacza między innymi to, że zakupiony przedmiot należy wyszukać w magazynie, przygotować paczkę, przekazać przesyłkę dostawcy, a także poinformować klienta o zrealizowaniu wysyłki – a to wszystko w określonym czasie.

Modele realizacji zamówień obejmują także całościowy kontakt z klientem. Bardziej precyzyjnie byłoby więc nazwać je „modelami obsługi zamówienia”. W razie pytań lub ewentualnych reklamacji, przedsiębiorca musi mieć osobę, która będzie odpowiedzialna za kontakt z kupującymi. Różnica między FBA a FBM polega na tym, że w tym pierwszym przypadku obsługą zamówienia również zajmują się za nas pracownicy Amazona, a w drugim – robimy to samodzielnie z pozycji naszej działalności gospodarczej.

Zalety obsługi zamówień przez Amazon

Korzystanie z modelu FBA to przede wszystkim większe zaufanie ze strony klientów, a od tego przecież zależy skuteczna sprzedaż na Amazon. Oznacza to, że nasza oferta będzie atrakcyjna dla większej liczby potencjalnych klientów. Amazon słynie z rzetelnego wykonywania swoich obowiązków – wysyłka realizowana jest w mistrzowsko szybkim czasie, bez względu na dzień tygodnia czy godzinę złożenia zamówienia, a procedura zwrotów jest banalnie prosta. Oprócz tego klienci cenią sobie profesjonalizm i przychylność biura obsługi klienta prowadzonego przez platformę Amazon. Poza tym subskrybenci Prime nie płacą w ogóle za przesyłkę, gdy jest ona realizowana przez Amazona, co również zwiększy nasz zasięg.

Z perspektywy przedsiębiorcy wybór FBA oznacza między innymi osiąganie wyższych pozycji w rankingu produktów po wpisaniu hasła do wyszukiwarki, a także większą szansę na wygranie „Buy Boxa”. Ostatecznie zlecenie obsługi zamówień podwykonawcy najzwyczajniej zdejmie z naszych barków sporą część obowiązków związanych z prowadzeniem sklepu, co pozwoli nam na skupienie się na ważniejszych kwestiach. To z kolei przełoży się na szybszy rozwój firmy.

Ile kosztuje FBA i czy to się w ogóle opłaca?

Opłata pobierana przez Amazon za realizację zamówienia zależy od wielu czynników, przede wszystkim od gabarytów paczki. FBA opłaca się więc przede wszystkim tym, którzy sprzedają przedmioty o dużej wartości, ale niewielkich rozmiarach i wadze nieprzekraczającej 12 kilogramów. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja. W ramach FBA będziemy również musieli uiszczać opłatę za zajęcie miejsca w magazynach Amazon.

fb button