magazine top

id-100334211

Kiedy podczas wykonywania obowiązków w pracy dochodzi do wypadku, poszkodowany ma prawo starać się o przysługujące mu z tego tytułu świadczenia. Nie zawsze jest to jednak proste. W jakich sytuacjach można uzyskać zadośćuczynienie za ciężki wypadek w pracy?

Ciężki wypadek w pracy – dla kogo odszkodowanie powypadkowe?
Z prawnego punktu widzenia do ciężkiego wypadku dochodzi wtedy, gdy skutkiem nieszczęśliwego zdarzenia jest poważne uszkodzenie ciała, choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu. Dotyczy to zarówno trwałych obrażeń na ciele, jak i na psychice. Ciężki wypadek to też taki, który powoduje całkowitą lub choćby częściową niezdolność do pracy w zawodzie. Do tej kategorii prawo zalicza również trwałe zniekształcenie ciała. Wszystkie te urazy i powikłania uprawniają poszkodowanego do otrzymania odszkodowania powypadkowego.

Obowiązek pracodawcy – zadośćuczynienie za wypadek
Ciężki wypadek przy pracy wyróżnia m.in. to, że poza świadczeniami z ZUS, wypłacanymi z ubezpieczenia wypadkowego, poszkodowany może również domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia i odszkodowania, w którego skład można też zaliczyć opłaty za leczenie, dojazdy do placówek medycznych i rehabilitacyjnych czy opiekę osób trzecich. Wszystko zależy od tego, czy powołana na miejsce wypadku prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy stwierdzą, że w rozumieniu przepisów prawa karnego i prawa pracy był on w jakiś sposób odpowiedzialny za zaistnienie sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu pracownika. Wtedy wypłacenie zadośćuczynienia za wypadek jest jego obowiązkiem.

Rodzaje odszkodowań
Zadośćuczynienie lub odszkodowanie powypadkowe może przybrać różną formę. W zależności od rodzaju obrażeń pracodawca zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia i związanych z tym dodatkowych opłat, takich jak dojazdy do placówki medycznej lub profesjonalna opieka lekarza, pielęgniarza lub osób trzecich. Dodatkowo poszkodowany ma możliwość otrzymania renty ze względu na większe potrzeby wynikające z jego sytuacji zdrowotnej, trudności w znalezieniu pracy, a nawet zupełny brak możliwości otrzymania zatrudnienia.

Brak OC i inne komplikacje
Niestety, nie każdy zakład pracy ma wykupione ubezpieczenie OC, z którego mógłby wypłacić odszkodowanie powypadkowe. Zdarza się też, że suma środków z polisy nie pokrywa w całości kosztów, jakie obciążyły poszkodowanego. Co wtedy? Można spróbować wytłumaczyć pracodawcy sytuację i mieć nadzieję na jego chęć współpracy. Warto prowadzić te rozmowy z profesjonalnym doradcą, który doskonale zna przepisy prawne i ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju negocjacji − wtedy szanse na uzyskanie porozumienia są większe. Jeżeli mimo to pracodawca nie zgodzi się na wypłacenie odszkodowania, rozwiązanie problematycznej sytuacji będzie należało do sądu.

Nawet jeśli odszkodowanie powypadkowe powinno zgodnie z prawem zostać wypłacone, pracodawcy nie zawsze chętnie podchodzą do wypełnienia swojego obowiązku. W takich wypadkach istotna może być pomoc firmy lub kancelarii zajmującej się odszkodowaniami. Ich pomoc zwiększa prawdopodobieństwo, że zakład pracy zmieni swoje nastawienie i szybko zakończy sprawę na korzyść poszkodowanego, który dostanie należne mu zadośćuczynienie za wypadek.

Wyczerpujące informacje dotyczące świadczeń przysługujących w ramach odszkodowania za ciężki wypadek w pracy znajdują się na stronie http://odszkodowaniedlapracownika.pl/ciezki-wypadek-przy-pracy/ciezki-wypadek-przy-pracy/.

fb button

grab my essay banner

logo jooble