magazine top

ers

Gdyby w dzisiejszych czasach Henry Ford uruchamiał swoją linię produkcyjną, to prawdopodobnie co drugi człowiek na Ziemi byłby właścicielem samochodu jego marki. Ford „wieczny rewolucjonista” niezaprzeczalnie stałby się liderem i wyprzedziłby konkurencję. Potrzeby wymagającego runku skłaniają przedsiębiorców do podejmowania decyzji o automatyzacji swojej produkcji. Jak taka decyzja wpłynie na naszą firmę?

Nie bez powodu na wstępie przywołany został pionier przemysłu samochodowego, który wprowadzeniem linii produkcyjnej zrewolucjonizował i zmienił oblicze przemysłu. Na całym świecie linia montażowa Forda stała się przykładem nowoczesnej organizacji pracy. Dzisiaj jest to standard, który ewoluował na przestrzeni lat. W tym miejscu warto wymienić podstawowe zalety, przemawiające za „zrewolucjonizowaniem – automatyzacją” produkcji na przykładzie branży obróbki metalu.

Do podstawowych cech automatyzacji należy usprawnienie pracy. Posłużmy się w tym miejscu przykładem wycinarek laserowych EAGLE do cięcia metalu. Proces produkcji jest tak zaplanowany, aby maszyna w połączeniu z urządzeniami do automatyzacji pracowała z zachowaniem płynności i dynamiki. Przy maszynie może zostać zamontowany żurawik typu eLoader, który wspomaga operatora w załadunku blachy na stół wymienny wycinarki. Jest to podstawowa i najprostsza forma automatyzacji. Ruch ramienia kontrolujemy przy użyciu intuicyjnego pilota. Pracownik nie musi korzystać już z siły własnych mięśni czy angażować w załadunek wózek widłowy. Praca odbywa się dużo sprawniej.

crane-master

W zależności od potrzeb i specyfiki produkcji można zastosować bardziej zaawansowane urządzenia, typu Loading Unit. Jest to automatyczny system załadowczy, zbudowany z obrotowego ramienia wyposażonego w oddzielnie sterowane przyssawki ciśnieniowe. Loading Unit sterowany za pomocą panelu operatorskiego umieszcza arkusze blachy na stole wymiennym wycinarki. Wystarczy jedno kliknięcie, aby blacha została załadowana automatycznie. Wzrasta bezpieczeństwo pracy.

Rozpatrując kwestie automatyzacji produkcji przemysłowej nie można zapominać o tym, że jej celem jest przede wszystkim zwiększanie wydajności. Dlatego też coraz częściej stosuje się kompleksowe rozwiązania podnoszące płynność produkcji, dynamikę załadunku i rozładunku blachy, odbiór wykonanych elementów. Z oferty EAGLE można wybrać zintegrowany z maszyną, automatyczny system załadunkowo-rozładunkowy Crane Master. Rama załadowcza za pomocą oddzielnych przyssawek pobiera materiał i transportuje na wymieniacz palet wycinarki a wycięte elementy pobierane są ze stołu za pomocą przenośnika grzebieniowego. Pracownik nie jest zaangażowany w załadunek materiału czy odbiór detali i nie ingeruje w przebieg procesu. Cały cykl odbywa się automatycznie, dzięki czemu możliwa jest produkcja większej ilości elementów w krótszym czasie.

Rosnące wymagania dotyczące produktywności wpływają na możliwości magazynowania. Crane Master Store oferuje wydajne połączenie miedzy maszyną a wieżami magazynowymi. System pobiera materiał z wybranej półki wierzy magazynowej i transportuje go na stół wymienny wycinarki. Po wycięciu gotowe elementy są odbierane przez Crane Master i odkładane do kosza rozładowczego. Kosz może być przetransportowany do wierzy magazynowej lub do miejsca odbioru detali. Całość współgra ze sobą bardzo wydajnie, a dzięki ergonomicznej konstrukcji nie zajmuje dużej ilości miejsca na halach produkcyjnych.

cranemasterstore

Odpowiedź na pytanie „Jak automatyzacja wpłynie na nasza firmę?” jest zatem oczywista – automatyzacja produkcji nawet ta podstawowa oferuje wzrost wydajności, niezawodność działania, wzrost konkurencyjności, duże ułatwienia i bezpieczeństwo w pracy operatorów oraz optymalne zarządzanie czasem produkcji.

fb button

grab my essay banner

logo jooble