Chcesz osiągnąć sukces w biznesie? Sprawdź, jak budować długotrwałe relacje z klientami

Share

chcesz-osiagnac-sukces-w-biznesie-sprawdz-jak-budowac-dlugotrwale-relacje-z-klientami

Do osiągnięcia sukcesu w biznesie nie wystarczą jedynie świetnej jakości produkty i doskonały serwis. W dzisiejszych czasach ogromnie ważne jest tworzenie długofalowych relacji biznesowych, opartych na zaufaniu, wiarygodności i rzetelności.

W artykule odpowiemy na pytanie, jak budować satysfakcjonujące relacje biznesowe. Podpowiemy również, jak nagradzać partnerów biznesowych, aby zapewnić firmie finansowy sukces.

Współczesny klient nie jest dla przedsiębiorcy już tą samą osobą, którą był kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Relacje biznesowe, które obecnie budują właściciele firm i managerowie opierają się przede wszystkim na wiarygodności, autentyczności i zaufaniu.

Zamiast prezesa wielkiej firmy, jego biznesowi kontrahenci widzą po prostu człowieka. Ze swoimi mocnymi i słabymi stronami.

Nie tylko zdobądź, ale przede wszystkim utrzymaj
Nie ulega wątpliwościom, że zdecydowanie prostszym zadaniem jest zdobycie klienta, niż utrzymanie go. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest banalnie prosta. Wielu przedsiębiorców, od razu po podpisaniu kontraktu, spoczywa na laurach. Skoro klient złożył swój podpis na umowie współpracy, po co dalej o niego zabiegać? Niestety, takie podejście to ogromny błąd. Błąd, który może kosztować firmę naprawdę sporo. I nie chodzi tu jedynie o zyski, ale również o pozycję, wizerunek i zaufanie w oczach partnerów.

Spraw, by klient czuł się komfortowo
Zawiązując transakcje biznesowe klient nie chce „wyłącznie” kupić produktu czy usługi. Chce natomiast rozwiązać konkretny problem, z którym się mierzy. A Ty, jako sprzedawca powinieneś mu w tym pomóc. Zrozumiany i dobrze obsłużony (chodzi tu nie tylko o samą sprzedaż, ale również o kompleksową obsługę posprzedażową) z pewnością jeszcze niejednokrotnie do Ciebie wróci, stając się lojalnym kontrahentem. Co więcej, jego satysfakcja przełoży się na rekomendacje i polecenia. A te jak wiadomo są najskuteczniejszą formą reklamy i promocji usług.

Angażuj klienta w sprawy firmy
Klient zaangażowany w sprawy firmy będzie się z nią bardziej utożsamiał. A to przełoży się na większe zaangażowanie emocjonalne.

Jakie są sposoby na osiągnięcie takiego celu? W zależności od specyfiki branży i rodzaju wykonywanej działalności, możesz poprosić klienta o wypełnienie ankiety, napisanie opinii na temat Twoich produktów czy usług lub wyrażenie swojego zdania w istotnej dla firmy sprawie. Dzięki temu konsument stanie się faktycznym współtwórcą produktów. A to pozwoli mu poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Personalizuj produkty
Najlepszy produkt to produkt idealnie dostosowany do potrzeb i oczekiwań klienta. Jeśli to możliwe zadbaj więc o możliwość personalizacji oferowanego asortymentu.

Dobrym przykładem świetnie wdrożonej personalizacji produktu może być firma Dell, która umożliwia swoim klientom samodzielne wybranie parametrów swojego przyszłego sprzętu. Dzięki temu mogą oni nie tylko wybrać, ale niemal tworzyć produkty najlepiej dopasowane do ich potrzeb.

Z personalizacją świetnie poradziła sobie również Coca-cola, wprowadzając na rynek butelki z imionami oraz zabawnymi określeniami, takimi jak: „Słodziak”, „Szefowa”, „Najlepsza Mama” itp.

Chcesz docenić swojego klienta?
Jeśli chcesz podziękować swojemu klientowi za owocną współpracę, podaruj mu coś, z czego będzie naprawdę zadowolony. Jeszcze lepiej, gdyby samodzielnie mógł wybrać sobie prezent, który najlepiej spełni jego oczekiwania. Niemożliwe? A jednak!

Doskonałym sposobem na realizację takiego scenariusza będą karty przedpłacone Seodexo.

Karty przedpłacone to uniwersalne i elastyczne rozwiązanie, umożliwiające nagradzanie i docenianie partnerów biznesowych i kontrahentów.

Ich ogromnym walorem jest możliwość samodzielnego wyboru nagrody, idealnie dostosowanej do aktualnych potrzeb odbiorcy.

Twoi klienci będą mogli użyć karty w ponad 300 000 punktach w całym kraju. Otrzymają również dostęp do specjalnych, elitarnych promocji ze zniżkami aż do 50 proc.