Podstawowe zagrożenia dla odbiorników sprężonego powietrza

Share

zagrozenia-dla-odbiornikow-sprezonego-powietrza

Kompresor jest bardzo przydatnym urządzeniem chętnie wykorzystywanym zarówno w warsztatach samochodowych, zakładach lakierniczych, jak i w przemyśle. Może służyć do pompowania kół w samochodzie i innych pojazdach, malowania, a także wydmuchiwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc oraz maszyn czy też linii produkcyjnych. W ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność.

Kompresor przydaje się w wielu miejscach, do różnych czynności, a czasem nawet zupełnie niespodziewanie. Dlatego warto, aby był nie tylko mobilny, ale również i przede wszystkim cały czas sprawny. Niestety ma jedną wadę, zresztą tak, jak wszystkie inne sprzęty. Może się psuć. Istnieje co najmniej kilka czynników, które stanowią dla niego poważne zagrożenie. O tym kilka słów poniżej.

Podstawową przeszkodą jest powietrze
Kompresor do prawidłowego funkcjonowania wykorzystuje powietrze. W związku z tym główne przeszkody znajdują się właśnie w nim. Kiedy wilgoć przedostanie się do wnętrza urządzenia, bez problemu uszkodzi metalowe elementy. W ten sposób awaria odbiornika może nastąpić błyskawicznie i przyczynić się do trwałego unieruchomienia danego sprzętu. To właśnie dlatego stosuje się osuszacze sprężonego powietrza, które usuwają wodę. Osuszacz skrapla wodę zawartą w kondensacie poprzez obniżenie temperatury poniżej punktu rosy.

Niebezpieczeństwem dla odbiorników może być także olej
Olej stanowi kolejne, równie niebezpieczne zagrożenie. Jest tak naprawdę niezbędny do prawidłowego działania kompresora. Zapewnia mu odpowiednie naoliwienie. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż jego obecność w innych miejscach (na odbiornikach sprężonego powietrza), może prowadzić do uszkodzenia danej maszyny. Olej w kompresorze przemieszcza się razem z wodą. Do skutecznego usunięcia tak powstałej mieszaniny wykorzystuje się spusty kondensatu.

Zaniedbanie kompresora może doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Dlatego, jeżeli ktoś zainwestował w to urządzenie, powinien dokonywać regularnych przeglądów stanu technicznego. Dzięki temu posłuży przez długie lata i będzie gotowe do użycia nawet w najmniej spodziewanym momencie.

Artykuł przygotowała firma Pneumatik S.A. - www.pneumatik.pl, autoryzowany przedstawiciel niemieckiego producenta sprężarek - BOGE KOMPRESSOREN.