Samochód w firmie. Dlaczego warto wybrać wynajem długoterminowy?

Share

AVIS Buis Customer Walk thru RSI 50041 ContrastEditPonad dwie trzecie działających w Polsce firm finansuje zakup samochodów ze źródeł innych niż własne. Poza kredytem oraz leasingiem rosnącą popularnością cieszy się wynajmem długoterminowy - coraz więcej małych i średnich firm zaczyna korzystać z takiego rozwiązania.

Zakup, leasing, kredyt, a może wynajem?
Tak naprawdę wybór można sprowadzić do dwóch parametrów: kosztów i tego jak kompleksowa jest oferta i usługi posprzedażowe. Jeśli chodzi o koszty - sprawa wydaje się relatywnie prosta – wyznacznikiem powinna być wysokość miesięcznej raty. To jednak nieco bardziej złożona kwestia – należy bowiem pamiętać, że rzeczywiste koszty odnieść należy do okresu amortyzacji pojazdu (60 miesięcy dla nowego auta, 30 – dla używanego). W przypadku oferty pojazdów i usług posprzedażowych wachlarz możliwości jest szerszy. Na rynku dostępne są rozwiązania obejmujące nie tylko możliwość wyboru dowolnego modelu auta, ale też kompleksową obsługę posprzedażową i serwisową. Dzięki nim firma nie musi dbać o terminowe przeglądy aut, naprawy bieżące czy wymiany opon – zrobi to za nich wyspecjalizowany podmiot.

Obecnie aż 90% rynku wynajmu aut funkcjonuje w ramach usługi Full Service Leasing (czyli wynajem długoterminowy), którą oferuje m.in. Avis, jedna z największych i najbardziej znanych na świecie marek wypożyczalni samochodów. Avis gwarantuje nie tylko finansowanie samochodów służbowych w ramach leasingu operacyjnego, ale również pełną obsługę administracyjną i serwisową wynajętych pojazdów.

Co wybrać?
Zakup auta za gotówkę
Kupując auto za gotówkę firma staje się od razu jego właścicielem. Z punktu widzenia finansów przedsiębiorstwa takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt opłacalne. Płacąc za auto gotówką firma zmniejsza swój kapitał obrotowy, co może stanowić problem w prowadzeniu bieżącej działalność czy relacjach z bankami. Właściciel nie może też jednorazowo zaliczyć całej kwoty przeznaczonej na zakup auta do kosztów prowadzonej działalności. Samochód jako środek trwały podlega bowiem amortyzacji (60 miesięcy dla nowego auta, 30 – dla używanego) i do kosztów bieżącej działalności zaliczyć można tylko comiesięczną, liczoną proporcjonalnie kwotę.

Samochód na kredyt
W tym wypadku nie ma potrzeby angażować własnej gotówki, co pozwala na sfinansowanie zakupu bez naruszania kapitału. Raty kredytowe są jednak zawsze oprocentowane, co oczywiście zwiększa konieczne nakłady inwestycyjne, ale pozwala na rozłożenie kosztów w czasie - nawet na okres 8-10 lat, dzięki czemu finansowanie jest mniej obciążające dla budżetu organizacji. Z punktu widzenia bieżącej działalności, jest to tańsza forma od inwestycji z własnej gotówki.
Warto jednak mieć świadomość, że kredyt samochodowy oznacza dopełnienie koniecznych formalności, gdyż bank musi zweryfikować wiarygodność przedsiębiorstwa oraz ocenić jego płynność finansową. Poza tym, po zaciągnięciu kredytu spada zdolność kredytowa firmy, co ma bezpośredni wpływ na finansowanie innych działań. Dodatkowym minusem kredytu samochodowego są również kwestie podatkowe, gdyż odliczeniu podlega tylko część odsetkowa raty, co dla przedsiębiorstw ma ogromne znaczenie.

Leasing
To bardzo popularna forma finansowania pojazdów firmowych, zarówno dla małych jak i dużych firm. Leasing jest korzystny podatkowo – cała rata wliczana jest do kosztów uzyskania przychodu. Sama procedura w przypadku ubiegania się o leasing jest szybsza i prostsza niż w przypadku kredytu. Leasing daje też większą swobodę finansową i nie wpływa na zdolność kredytową i płynność finansową firmy. Jest to także korzystne rozwiązanie dla młodych firm, które jeszcze nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, która nie jest wymagana w przypadku leasingu.

Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru opcji leasingu z wykupem, gdy podobnie jak w przypadku kredytu, po zakończeniu okresu leasingu możemy odkupić pojazd od leasingodawcy po korzystnej cenie, lub, co jest coraz częściej wybierane przez firmy bez opcji wykupu, gdzie po spłacaniu rat oddajemy pojazd właścicielowi, nie ponosząc kosztów związanych ze zbyciem auta.

Minusem jest fakt, że koszty utrzymania auta ponosi firma, w przypadku leasingu kapitałowego nie ma możliwości wymiany auta, mogą też pojawić się problemy z jego odsprzedażą (rynek samochodów używanych potrafi zaskoczyć, zdarzają się spadki popytu na niektóre modele, których odkup na początku leasingu wydawał się świetną okazją).

Rosnącą popularność wynajmu
Wynajem długoterminowy to w tej chwili najszybciej rozwijający się sposób finansowania aut firmowych - na tę formę w ubiegłym roku zdecydował się już co piąty przedsiębiorca nabywający auto osobowe na potrzeby działalności gospodarczej. W przypadku dużych firm wynajem długoterminowy jest po leasingu drugą co do popularności formą finansowania.

Jest to rozwiązanie zbliżone do leasingu, oferuje jednak szereg dodatkowych korzyści, takich jak kompleksowa obsługa serwisowa czy możliwość wymiany auta na inny egzemplarz jeśli nasz ulegnie uszkodzeniu. Atutem tego rozwiązania jest też uproszczona procedura administracyjno-rozliczeniowa, gdyż mamy tu do czynienia tylko z miesięczną opłatą za wynajem (jeden koszt). Warto się więc bliżej przyjrzeć temu stosunkowo młodemu na rynku polskim rozwiązaniu.

Z wynajmem taniej…
Dla wielu właścicieli firm najistotniejszą kwestią związaną z wyborem oferty jest wysokość miesięcznych opłat za samo korzystanie z pojazdu powiększonych o koszty administracyjne, ubezpieczenia, koszty serwisu, etc. I tutaj pierwsza dobra wiadomość – wynajem długoterminowy jest relatywnie tańszy od leasingu.

Jeśli porównamy same raty leasingowe i miesięczną opłatę za wynajem możemy odnieść wrażenie, że to leasing jest tańszy. Jednak w rzeczywistości takie porównanie kosztów powinno objąć okres całego roku i uwzględnić wszystkie wydatki – ubezpieczenia, koszty serwisu, wymiany opon czy koszty zarzadzania flotą.

Dodatkowym atutem, bardzo istotnym z punktu widzenia dyrektorów finansowych i planowania wydatków w firmie, są stałe miesięczne koszty utrzymania parku samochodowego, które w przypadku wynajmu długoterminowego są w pełni przewidywalne co daje możliwość łatwego zaplanowania wydatków związanych z utrzymaniem floty. Co więcej, nie trzeba wykładać jednorazowo dużej sumy, dzięki czemu obciążenie kapitału firmy jest rozłożone w czasie. Jest to zatem forma, która pozwala na finansowanie rzeczywistego kosztu eksploatacji. Efektem jest maksymalne obniżenie kosztów związanych z wykorzystaniem służbowych aut.

...i prościej!
Oprócz korzyści finansowych dla wielu właścicieli firm elastyczność umowy stanowi nadrzędne kryterium wyboru sposobu finansowania firmowego auta. Wynajem długoterminowy zapewnia dobre dostosowanie oferty do specyfiki firmy, co nie obciąża w nieprzewidywalny sposób zysków. Istotny jest też fakt, że do minimum ograniczona jest liczba faktur związana z użytkowaniem aut, mniejsze jest więc ryzyko formalnych pomyłek.

Rosnąca popularność usługi wynajmu długoterminowego wiąże się ze zmianą wartości, zachowań zakupowych i sposobu podejmowania decyzji przez konsumentów. Polacy przez wiele lat spoglądali na Zachód, zazdroszcząc tamtejszym społeczeństwom poziomu zamożności, czego synonimem było często posiadanie dobrego samochodu. Dziś to się zmienia - coraz więcej przedsiębiorców uświadamia sobie, że samochód to koszt, który trzeba minimalizować. Dlatego, chcąc rozwijać firmę, nie ma sensu obciążać jej zdolności kredytowej pozyskiwaniem auta. Lepszym rozwiązaniem jest na przykład rozbudowa poziomu zapasów, nabycie maszyn albo powiększenie kapitału obrotowego firmy. Kwestie związane z samochodami można powierzyć wyspecjalizowanym podmiotom, które udostępnią je na taki okres i w takim zakresie jaki będzie dla firmy najbardziej korzystny – mówi Radoslaw Lesiak , Country Manager Avis Polska.

 

WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY – WADY I ZALETY

ZALETY

WADY

ü  firma nie zamraża dużej kwoty

ü  mniejszy podatek miesięczny, bo cała rata jest traktowana jest jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej,

ü  uproszczona księgowość, stała rata, jedna faktura miesięcznie – wszystkie koszty związane z samochodem zawarte są w racie (ubezpieczenie, przeglądy, naprawy, przedłużona gwarancja, zmiana opon, ich zakup i przechowywanie),

ü  główne czynności związane z obsługą administracyjną i serwisową, a także trud sprzedaży pojazdu po okresie trwania umowy przenoszone są na firmę wynajmującą;

ü  niewielki personel (2-3 osoby) może zarządzać dużą flotą

ü  samochód zastępczy w razie potrzeby

 

ü brak własności auta

ü w wersji podstawowej konieczność szacowania przebiegów w celu uniknięcia dodatkowych kosztów

 

 

Wynajem długoterminowy z Avis
W krajach zachodnioeuropejskich już prawie 80% samochodów firmowych jest użytkowanych w formie wynajmu długoterminowego, a oferta firm oferujących takie rozwiązanie, w tym Avis Polska, jest stale rozbudowywana i ulepszana. W Avis klienci mają dostęp do oferty Avis Lease, obejmującej pełne zarządzanie i administrowanie wynajmowanymi autami. Wszystko po to, aby firma – nie angażując wysokich środków – mogła skupić się wyłącznie na swoim biznesie, obniżając jednocześnie koszty.