Zalety GDN - czy warto korzystać z sieci reklamowej Google?

Share

zalety-gdn-czy-warto-korzystac-z-sieci-reklamowej-google

Sieć reklamowa Google Display Network (GDN) to narzędzie szeroko wykorzystywane przez najlepszych reklamodawców. Korzystanie z GDN to sposób na osiąganie znacznie większego zasięgu i rozpoznawalności, dzięki którym każda kampania produktowa odniesie sukces.

Aby zmaksymalizować skutki kampanii, warto zapoznać się z metodami kierowania jej. Tak złożone narzędzie, jak sieć reklamowa Google pozwala na wiele sposobów kierowania kampanii, które poza remarketingiem obejmują: kierowanie na witryny, kierowanie na tematy, kierowanie na słowa kluczowe oraz kierowanie na zainteresowania.

Nowoczesne metody kierowania reklam
GDN udostępnia złożone sposoby docierania do grupy docelowej, które w atrakcyjny sposób osadzą reklamę w miejscach będących idealnie dopasowanymi do tematu, kontekstu i oferty prezentowanej w reklamach. Kampania produktowa kierowana na witryny polega na utworzeniu listy stron internetowych, które najprawdopodobniej odwiedza grupa docelowa. Kierowanie na tematy pozwala sprecyzować tematykę miejsc docelowych, w których warto wyświetlić reklamę.

Kierowanie kontekstowe (czyli na słowa kluczowe) polega na ustaleniu listy dopasowanych słów kluczowych, inteligentna sieć reklamowa Google zaś automatycznie wybiera pasujące miejsca docelowe, które są dopasowane do tematyki słów. Kierowanie na zainteresowania dociera za pośrednictwem odpowiednich kategorii do użytkowników, którzy najpewniej korzystają z nich jako grupa docelowa. System GDN umożliwia także kierowanie demograficzne, które opiera się na wieku, płci, a nawet stanie rodzinnym członka grupy docelowej. Cechy demograficzne określane są dzięki sprytnym algorytmom Google na podstawie odwiedzanych witryn oraz przypisywane do określonej przeglądarki na danym komputerze.

Łączenie pozwoli zmaksymalizować pozytywny efekt
Kampania produktowa, która powinna być kierowana z myślą o sukcesie nie może opierać się wyłącznie na jednym kryterium. Kierowanie reklam nie musi mieć największego możliwego zasięgu, ale z pewnością powinno skupić się na dobrym targetowaniu. Niekiedy wskazane jest zawężenie zasięgu kampanii, aby reklama skutecznie przemawiała do węższej grupy docelowej. Najczęstsze wykorzystywane przez reklamodawców strategie to łączone kierowanie na: tematy + słowa kluczowe, witryny + słowa kluczowe lub zainteresowania + słowa kluczowe.

Dzięki łączonym kryteriom kampania produktowa z pewnością odniesie pożądany sukces, reklamy będą bowiem usytuowane w odpowiednich miejscach i ujrzą je odpowiedni użytkownicy. Słowa kluczowe odgrywają tu główną rolę, ponieważ w przypadku witryn o bardzo zróżnicowanej tematyce dodanie ich poprawia wskaźniki skuteczności.

Przemyślana strategia to klucz do sukcesu
Dostępne jest wiele strategii reklamowych, które odpowiednio wykorzystane sprawią, że sieć reklamowa Google znacząco zwiększy naszą rozpoznawalność w internecie. Wybór jest zależny przede wszystkim od oczekiwanych rezultatów, jakie powinna odnieść nasza kampania produktowa. Najbardziej powszechna strategia to szerokie kierowanie reklam i stawianie na bardzo duży zasięg. Sprawia się ona najlepiej przy promowaniu nowych, mało rozpoznawalnych produktów oraz usług.

Działając jednocześnie w wyszukiwarce, w łatwy sposób dostrzeżemy wzrost zapytań o nasze produkty. Niski koszt kliknięcia w kampanii, której podstawą jest sieć reklamowa Google, sprawia, że warto prowadzić ją podczas rozbudowywania list remarketingowych. GDN nie jest najlepszym narzędziem sprzedażowym, jednak jego sukces polega na maksymalnym możliwym zasięgu i docieraniu do ogromnej grupy użytkowników.

Praktyczne wskazówki dla użytkowników GDN
Kierowanie reklam na witryny jest przeważnie droższe niż kierowanie kontekstowe na słowa kluczowe. Różne witryny często różnią się między sobą stawkami za kliknięcie. Serwisy specjalistyczne są przeważnie dużo droższe niż reklama przy treściach tekstowych na portalach informacyjnych. Kampanie zorientowane na sieć reklamową (takie, jak GDN) oferują mimo wszystko niższe stawki za kliknięcie. Nie powinno to jednak zniechęcać do wykluczania mało efektywnych miejsc docelowych, aby kampania produktowa była stale skuteczna i niedroga.