Dekalog każdego biznesmana

Share

businessman

Bycie biznesmanem kojarzy się z whisky w szklaneczce, biurem ze skórzanymi kanapami oraz licznymi wyjazdami służbowymi czy drogimi wakacjami. Tak to wygląda tylko w filmach, a praca i życie szybko, a czasami boleśnie wersyfikują codzienność.

Bycie szanowanym biznesmanem wymaga lat doświadczenia oraz działań i zachowań, które zostaną zauważone. Oto więc dekalog każdego, kto pragnie zdobyć szacunek w branży:

1. Dbaj o siebie biznesmanie!
Podobno kluczowe jest pierwsze wrażenie. Dokładnie kilka sekund może zdecydować o tym, czy kontrakt zostanie podpisany, a wielki przetarg wygrany. Dlatego szanujący się biznesman zawsze powinien wyglądać schludnie, elegancko, a nawet można tu pokusić się o stwierdzenie, że nieskazitelnie. Co za tym idzie? Umyte włosy, ogolony zarost, obcięte paznokcie, wyprasowana koszula – to tak na dobry początek!

2. Garderoba to podstawa
Twoja garderoba powinna zachwycać, a w szafie koniecznie musisz mieć garnitur (najlepiej szary), kilka koszul i pasujących do nich krawatów oraz trencz. Do tego nie powinno tam zabraknąć eleganckiego zestawu (garnitur czarny) na specjalne okazje oraz praktycznych, wygodnych i modnych ubrań na bardziej niezobowiązujące okazje takie jak mecz tenisa, wyjście na drinka czy wyjazd integracyjny z pracownikami. Mowa tutaj o sportowej kurtce, dżinsach, sweterkach i koszulkach polo.

3. Dodatki też się liczą
Zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni przy swojej stylizacji stawiać na dodatki, które przyciągają wzrok, często stają się pretekstem do rozmowy, a co najważniejsze prezentują się doskonale. Oryginalne i pięknie wykonane spinki do koszul, szykowny pasek czy piękny krawat to must have każdego biznesmana, ale także wspaniały pomysł na prezent dla Klienta czy potencjalnego partnera w interesach. Będzie oczarowany, kiedy otrzyma praktyczny, a przy tym oryginalny upominek.

4. Bardzo ważne relacje
Płynnie przeszliśmy do czwartego punktu dekalogu, czyli relacji, Tutaj dużo mówić nie trzeba. Za powodzeniem każdej umowy, kontraktu czy sprzedaży stoją ludzie, a tylko zdobywając ich serce albo umysł można osiągnąć spektakularny sukces.

5. Szanuj ludzi
Niby powiązane z relacjami, a jednak wymaga dodatkowej uwagi. Szanuj ludzi bez względu na ich wiek, pozycję społeczną i objętość portfela. Każdy zasługuje na to, by traktować go poważnie, z należytym poszanowaniem jego praw. Nie zapominaj o tym, bo karma wraca! Ty także chcesz, by inni cię szanowali.

6. Pracuj ciężko
Tutaj kryje się wszystko to, czego nie pokazują na filmach – pot, łzy i godziny spędzone w pracy. Poznawaj rynek, szukaj klientów i poznaj konkurencję. Zatrudniaj ludzi, których chcesz mieć obok oraz scalaj zespól oraz zarządzaj nim tak, by ludzie dobrze dla Ciebie pracowali.

7. Rozwój osobisty
Pamiętaj, że nikt (nawet TY!) nie jest doskonały, dlatego zawsze stawiaj na swój rozwój i ucz się nowych rzeczy – przydadzą się

8. Dbaj o wizerunek
Nie przystoi ci upić się na spotkaniu czy opowiadać o rodzinnych problemach

9. Bądź zawsze przygotowany
Dodatkowa para skarpetek, zapasowa koszula oraz szczoteczka do zębów to podstawa wyposażenia twojego biura.

10. Bądź sobą!