Stanowisko testowe ładowacza czołowego od igus: test wytrzymałości tworzyw sztucznych w stosunku do metali

Share

PM4717-1

Nowe stanowisko do przeprowadzania testów na zewnątrz umożliwia bezpośrednie porównanie łożysk narażonych na działanie obciążeń.

We własnym laboratorium testowym, firma igus, zleciła przeprowadzenie nowego rodzaju systemu kontrolnego w zakresie szczególnie wysokich obciążeń, jakim poddane są maszyny wykorzystywane w przemyśle budowlanym i rolniczym. Ładowacz czołowy utrzymywany jest w ruchu przez 24 godziny w warunkach zewnętrznych, gdzie poddawany jest działaniu wszystkich elementów. Umożliwia to porównanie rozwiązań w zakresie różnych łożysk w celu znalezienia najlepszych produktów spełniających wymogi zastosowań w przedmiocie wysokiej wytrzymałości.

igus przeprowadza testy swoich rozwiązań motion plastics na powierzchni 2.750 metrów kwadratowych. Zakres testów uwzględnia ruchy e-prowadników oraz przewodów chainflex we wszystkich kierunkach jak również ruchy liniowe, skrętne (wahliwe) oraz rotacyjne różnych rodzajów łożysk. igus stworzył nowe stanowisko testowe ładowacza czołowego do przeprowadzania testów na zewnątrz ze szczególnym uwzględnieniem wysokich obciążeń w celu odtworzenia aplikacji stosowanych w maszynach budowlanych i rolniczych. Zróżnicowane kombinacje łożysk oraz wałków stosowane w tych branżach poddawane są testom w warunkach zewnętrznych w celu zapewnienia najbardziej realistycznego otoczenia. Umożliwia to również przeprowadzenie porównania tulei zbudowanych z metalu i tworzyw sztucznych.

Testy wysokich obciążeń są dowodem na radzenie sobie z obciążeniami
W obecnej konfiguracji, nacisk powierzchniowy wynosi od 22 do 29.5 MPa, w zależności od miejsca łożyskowania (29.5 MPa, odpowiada w przybliżeniu obciążeniu 1.2 ton na łożysku o średnicy 20 mm i długości 20 mm). W celu znalezienia optymalnej kombinacji łożysk i wałków lub najbardziej odpowiedniego materiału polimerowego iglidur Tribo, obciążenie do uniesienia może być zwiększone z 250 do maksymalnie 500 kilogramów. Test umożliwia wykonanie czterech cykli na minutę, przy czym uzyskana prędkość zależy od kąta wychylenia danego punktu łożyskowania. Przeprowadzenie testu trwa około 2 tygodnie. Codzienne kontrole zapobiegają uszkodzeniu ładowacza czołowego, niezależnie od poziomu punktu łożyskowania.

Działanie stanowiska testowego można śledzić na żywo na http://www.igus.eu/frontloader_test. W jednej z górnych części można zobaczyć jakie łożyska i wały są obecnie poddawane testom na stanowisku badawczym. Na stronie znajduje się również przegląd wyników uzyskanych podczas badań. "Testy te umożliwiają dokładne obliczenie żywotności produktów", wyjaśnia Uwe Sund, Menadżer Przemysłu Technologii Rolniczej w firmie igus. "Wyniki testów są przechowywane w bazach danych, na podstawie których konfiguratory internetowe od igus prowadzą prace aby przewidzieć oczekiwaną żywotność wybranych komponentów." Fakt, że łożyska iglidur sprawdzają się nie tylko na platformie testowej, ale również w praktyce ukazane jest w ich zastosowanie w ładowarkach kołowych produkowanych przez spółkę F.X.S. Sauerburger. Łożyska iglidur stosowane są w podnośnikach ramiennych ładowarek kołowych produkowanych przez tę firmę od ponad dziesięciu lat. Nacisk powierzchniowy działający na łożyska iglidur stosowane w podnośniku ramiennym wynosi w przybliżeniu 21 MPa. Łożyska wykonane z tworzyw sztucznych wytrzymują taki nacisk bez większych problemów. Bezsmarowne łożyska wykazują się również dużą odpornością na wiatr oraz warunki pogodowe.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie