Jak będzie się rozwijał rynek transportowy w 2018 roku

Share

Polski rynek transportowy, podobnie jak ten międzynarodowy, ciągle będzie rosnąć. Zmieniać będą się technologie (co najbardziej widocznie zaobserwujemy na rynku drogowym), a liczba klientów nieustannie będzie się zwiększać. Sprawdźmy, jak — wg ekspertów — wyglądać będzie przyszłość rynku transportowego i jakie są plany na najbliższe lata.

Rynek drogowy
W Europie dynamicznie rośnie liczba rejestrowanych aut elektrycznych. Można zatem sądzić, że powoli samochody napędzane energią elektryczną, wejdą również na rynek profesjonalny. Ich liczba w 2018 roku ma przekroczyć pierwszy milion.

Dynamiczny wzrost na rynku drogowym będziemy również obserwować w zakresie usług dostarczania przesyłek kurierskich, ekspresowych, czy też paczkowych. Coraz więcej osób korzysta z możliwości zakupów online, co sprawia, że ilość chętnych na usługi dowożenia towarów do domów (i nie tylko) z pewnością będzie rosnąć. Od kilku lat w tym sektorze obserwujemy ciągły dwucyfrowy wzrost. Zdaje się, że w nadchodzącym roku sytuacja diametralnie się nie zmieni.

Rynek lotniczy
Wzrost obserwowany będzie również na rynku lotniczym. Coraz więcej osób korzysta nie tylko z transportu lotniczego celem otrzymania pożądanych paczek, ale również jako pasażerowie. Wraz z rozwojem internetu dla konsumentów coraz powszedniejsze staje się kupowanie produktów zagranicznych, które wymagają transportu zza oceanu. I o ile do tej pory jedyną możliwością — dla tego rodzaju usługi — był transport morski, to obecnie coraz częściej paczki wysyłane są również transportem lotniczym.

Jeśli chodzi o lotniczy transport pasażerski, to również i w tej kategorii obserwować będziemy zwiększenie zapotrzebowania na kursy. Efekty tych tendencji możemy zaobserwować choćby już w naszych rodzimych flotach lotniczych, które wraz z nowym rokiem 2018 wprowadzają do użytku dodatkowe samoloty. Polskie Linie Lotnicze LOT poszerzają swoją flotę dalekiego zasięgu. Samolotów i połączeń będzie nie tylko więcej, ale będą one również umożliwiały zabranie na pokład większej ilości osób. W porównaniu do dotychczasowych maszyn polskiej spółki te, które wprowadzone zostaną w nowym roku, będą posiadały aż o 30% więcej miejsc dla pasażerów wszystkich klas.

Rynek transportowy morski
W związku z intensywnym rozwojem rynku lotniczego i drogowego, rynek transportu morskiego od kilku lat osłabia się. Coraz chętniej zamiast niego klienci wybierają możliwość transportu artykułów, czy nawet podróży za pomocą samolotu, który jest nie tylko szybszy, ale również znacznie bezpieczniejszy. Tak, jak w poprzednich latach rynek transportu morskiego z roku na rok będzie najprawdopodobniej ulegał pomniejszeniu.

Sytuacja na rynku transportu miejskiego globalnie nie prezentuje się zbyt kolorowo, nieco inaczej wygląda jednak transport na lokalnych morzach. Choćby w Polsce polityka morska do 2020 roku wskazuje, że na rynku transportu morskiego planowane są liczne inwestycje, które mają poprawić jego konkurencyjność. Zapowiada się również ulepszanie portów morskich.

infografika-01

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie