Obsługa prawna przedsiębiorstw

Share

obsluga-prawna-firm-2

Odpowiednio prowadzona księgowość i obsługa prawna firm, choćby w przypadku konieczności dochodzenia należności bądź kwestii związanych z ochroną wartości intelektualnej, to kluczowe aspekty działania przedsiębiorstwa. Jakkolwiek wnikliwa znajomość zagadnień z tego zakresu nie jest wymagana do prowadzenia firmy, konieczne jest odpowiednie wsparcie.

Konsekwencje nieznajomości prawa
Fakt, że nieznajomość prawa w żadnym razie nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania jest powszechnie znany i z pewnością lepiej mieć tego świadomość, zanim spróbują nam o tym przypomnieć odpowiednie organy skarbowe, administracyjne czy też sądy. Dlatego tak ważne jest powierzenie tych zadań odpowiednio przeszkolonym pracownikom bądź zatrudnienie w tym celu zewnętrznej firmy, która świadczy tego typu usługi.

Jest to o tyle istotne, że dotkliwe kary mogą być skutkiem nie tylko celowych nadużyć i ewidentnych prób oszustwa ale także wynikać np. z niedopełnienia pewnych formalności o których nie mieliśmy pojęcia lub wykonaliśmy je w sposób błędny.

Obsługa prawna firm
Jednocześnie trzeba przyznać, że potężny sztab własnych prawników odpowiedzialny za prawne bezpieczeństwo przedsiębiorstwa to raczej domena wielkich, międzynarodowych korporacji ew. rzeczywistość amerykańskich filmów i seriali. Rzecz jasna popyt na pracowników na stanowisko in-house-lawyer czyli prawników na stałe zatrudnionych w danej firmie jest spory ale ciężko wyobrazić sobie np. jednoosobową działalność gospodarczą czy średniej wielkości przedsiębiorstwo zatrudniające taką osobę.

Częstym rozwiązaniem jest delegowanie obsługi prawnej firmy do firm zewnętrznych, w tym przypadku kancelarii, z którymi - na podstawie umowy o stałej współpracy - określa się stosowne warunki i wymiar czasowy. Taka kancelaria, po wprowadzeniu w charakter prowadzonej działalności, świadczy dla nas kompleksowe usługi w zakresie prawniczym.

Zakres obsługi prawnej
Od Kancelarii, z którą podpisaliśmy umowę, można oczekiwać choćby sporządzania opinii prawnych na tematy związane z prowadzeniem naszej działalności, przygotowywania umów wraz z ich opiniowaniem oraz negocjowaniem warunków czy reprezentowania nas we wszelakiego typu sporach oraz przed organami administracyjnymi i przed sądami. Ponadto, w zakres tego rodzaju współpracy wchodzi egzekwowanie należności czy sporządzanie dokumentów wewnętrznych.

Jak widać, ilość spraw, przy których wymagane jest wsparcie prawnika jest całkiem spora. Decydując się na zewnętrzna obsługę prawną, zyskamy stosowne wsparcie w każdej z nich.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie