Mieszkania w Lublinie drożeją. Czy to dobry czas na kupno własnego „M”?

Share

apartment-2558277 960 720

W ostatnim czasie zanotowano wzrost cen mieszkań w największych miastach w całej Polsce – dotyczą one również nieruchomości w Lublinie. Co wywołało podwyżki i czy to dobry czas na transakcję kupna mieszkania?

Zakupienie własnego mieszkania jest sporym wydatkiem – musimy przeznaczyć na nie kilkaset tysięcy złotych. Wobec tego nawet niewielkie podwyżki powodują, że za wymarzone „M” będziemy musieli zapłacić od kilku tysięcy złotych do kilkunastu tysięcy złotych więcej.

Podwyżki na rynku mieszkaniowym mają kilka przyczyn. Są one również zależne od lokalizacji. W ostatnim czasie duże podwyżki zanotowano przede wszystkim w Łodzi, a także w Lublinie, ale również w innych dużych miastach pojawiły się wzrosty cen.

Za podwyżki odpowiedzialne są między innymi wyższe ceny gruntów, na których budują deweloperzy. Także muszą oni płacić więcej za materiały budowlane oraz za zatrudnienie pracowników, co przekłada się na wyższe koszty realizacji całej inwestycji. Również wzrosty wynikają z przyszłorocznego zakończenia programu Mieszkanie dla Młodych – deweloperzy nie będą musieli już mieścić się w wyśrubowanych widełkach kosztowych programu.

Nie możemy pominąć też faktu, że większe zainteresowanie mieszkaniami powoduje również wyższe ceny na zasadzie powiązania popytu i podaży. Deweloperzy podnoszą ceny, ponieważ kupujący kupują dużo nieruchomości. Mamy też większe wymagania w stosunku do nieruchomości i zarabiamy więcej – poszukujemy mieszkań w wyższym standardzie, w lepszych lokalizacjach, co również wpływa na ich wyższe ceny.

Jeśli również interesują cię mieszkania Lublin to miasto, gdzie w ostatnim czasie ceny poszły w górę o około 3%. Na razie jednak eksperci nie przepowiadają obniżek – mogłoby spowodować je głównie podwyższenie stóp procentowych, co wpłynęłoby na wyższe koszty kredytów mieszkaniowych i mniejsze zainteresowanie kupujących. Gdy planujemy zakupienie własnego „M”, warto zrobić to właśnie teraz, ponieważ w najbliższych miesiącach i latach ceny najprawdopodobniej pójdą w górę jeszcze bardziej.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie