Kto wynajmuje mieszkania we Wrocławiu?

Share

house-1407562 1280

Mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu są jednymi z najdroższych w Polsce. Ustępują jedynie Warszawie. To cena, jaką trzeba zapłacić za tytuł najszybciej rozwijającego się miasta w Polsce. Ale nie tylko. To także duża liczba studentów oraz coraz większy napływ imigrantów ze Wschodu, szczególnie z Ukrainy. Gdzie we Wrocławiu znajdziemy tanie mieszkania i na co powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego lokum na wynajem?

Kto korzysta z mieszkań na wynajem we Wrocławiu?
Rynek mieszkań do wynajęcia we Wrocławiu nie jest tak dobrze zbadany i opisany jak rynek sprzedażowy, którego analizy znaleźć można na stronie największego koncernu obrotu nieruchomościami w Polsce - WGN. Wiąże się to głównie z brakiem narzędzi do zanalizowania tak wielu rozproszonych, niewielkich transakcji pomiędzy wynajmującym a najemcą, często - wbrew obowiązującym przepisom - nieudokumentowanych i nieopodatkowanych. Nie oznacza to jednak, że firmy doradczo-konsultingowe nie dysponują żadnym materiałem do analiz, choć należy do nich podejść z dużym dystansem, gdyż tak zwana „szara strefa”, nie wykazana w badaniach, może zmienić, a nawet całkowicie zafałszować prawdziwą sytuację na rynku.

Tak naprawdę są trzy główne grupy osób, które funkcjonują na tym rynku i to one ten rynek kształtują. Pierwsza - oczywista - to studenci. Druga - mniej oczywista, młode osoby i małżeństwa, których nie stać na kupno mieszkania za gotówkę bądź nie mają wystarczającej dla banku zdolności kredytowej, aby tuż po ślubie zamieszkać na swoim. No i trzecia - osoby kupujące mieszkania w celach inwestycyjnych pod późniejszy wynajem. Każda z tych grup celuje w inny segment geograficzny i cenowy rynku, o ile tak można je nazwać. Chodzi tu bowiem o relację trzech najważniejszych kryteriów: lokalizacji, ceny oraz standardu. Najmniejsze wymagania mają, rzecz jasna, studenci, choć oczywiście w każdej z grup znajdą się wyjątki. Największe - inwestorzy, którzy zainteresowani są głównie mieszkaniami i apartamentami z najwyższej półki, co pozwoli na wynajęcie ich po możliwie najwyższych cenach. Gdzieś pośrodku funkcjonują pary i młode małżeństwa z małymi dziećmi, dla których standard studenckiej stancji jest zbyt niski, natomiast luksusowy apartament czy nawet mieszkanie z kategorii premium wciąż pozostaje poza pułapem finansowym. Specjalnie dla nich inwestorzy tworzą w ostatnim czasie coraz więcej osiedli deweloperskich, przystosowanych idealnie do potrzeb osób poszukujących lokum o stosunkowo dobrym standardzie w nieco większej odległości od ruchliwego i głośnego centrum, lecz koniecznie w dobrze skomunikowanych z resztą miasta dzielnicach, a także w pobliżu przedszkoli, szkół, parków i placów zabaw.

Ceny mieszkań na wynajem we Wrocławiu
W porównaniu do innych największych miast Polski, Wrocław plasuje się niemal na samym szczycie, jeśli chodzi o średnie koszty najmu mieszkania. Pod tym względem stolica Dolnego Śląska ustępuje tylko Warszawie, wyprzedzając nawet ośrodki takie jak Kraków, Poznań czy Gdańsk. Średnia cena za mieszkanie we Wrocławiu do około 40 metrów kwadratowych to w 2017 roku wydatek rzędu 1 700 złotych miesięcznie. Większe metrażowo lokale z przedziału od 40 do 60 metrów kwadratowych to już około 2 350 zł na miesiąc. Natomiast najdroższe są mieszkania o powierzchniach od 60 do 90 metrów kwadratowych. Tutaj trzeba wysupłać z portfela średnio aż 3 000 złotych miesięcznie.

Średnie ceny różnią się oczywiście w zależności od lokalizacji oraz standardu mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje. Najtańsze mieszkania znajdziemy oczywiście w nieodnowionych kamienicach oraz blokach i wieżowcach z wielkiej płyty z lat 70., przede wszystkim w dzielnicach takich jak Zakrzów, Wojszyce i Ołtaszyn, a także w budynkach zlokalizowanych na terenie Leśnicy. To w tych częściach najłatwiej również znaleźć najtańsze oferty mieszkań przeznaczone typowo dla potrzeb pracowników dojeżdżających do Wrocławia z okolicznych miejscowości na okresy od poniedziałku do piątku oraz mieszkania przystosowane dla imigrantów zza wschodniej granicy. Tu koszt wynajmu zaczyna się już od około 20 złotych za metr kwadratowy. Nieco droższe są mieszkania znajdujące się w pięknych przedwojennych budynkach na Przedmieściu Oławskim i Nadodrzu, które dzięki lokalizacji w pobliżu centrum miasta przypadną na pewno do gustu studentom i młodym osobom pracującym we Wrocławiu. Ceny zaczynają się tu bowiem już od około 30 złotych za metr kwadratowy. W obrębie tych dzielnic powstaje jednak również wiele nowoczesnych inwestycji deweloperskich. Wynajem mieszkania w budynku postawionym po 2010 roku będzie zatem znacznie droższy – znajdziemy tu nawet luksusowe apartamenty dla biznesmenów w cenach podobnych do tych, jakie są częste w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku.

Oczywiście znacznie tańsze, jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy, będą mieszkania dwu-, trzy-, a nawet czteropokojowe. W przypadku kawalerki w średnim standardzie musimy bowiem liczyć się przynajmniej z kwotami wynoszącymi około 40 złotych za metr. Pamiętajmy również, że w cenie tej zawarty jest wyłącznie koszt najmu. Większość wynajmujących nie zawiera w nim czynszu administracyjnego ani opłat za zużycie mediów takich jak prąd, woda i gaz.

Publikacja: insane.agency

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie