Sprężone powietrze w przemyśle

Share

so 480 waermetauscher1

Sprężone powietrze w przemyśle

 

 

 

 

 


Sprężone powietrze wykorzystywane jest w wielu branżach, stosujemy je często również na co dzień – doskonałym przykładem są dezodoranty w aerozolu czy preparaty do czyszczenia komputerów. Do zastosowań przemysłowych sprężone powietrze produkuje się za pomocą sprężarek śrubowych i kompresorów, które pozwalają na wytworzenie większych ilości tego medium.

Sprężarki śrubowe

Wytwarzanie sprężonego powietrza w celach przemysłowych wymaga stosowania urządzeń, które zapewnią nie tylko dobrą jakość finalnego produktu, ale również wysoką wydajność. Dlatego w przemyśle używane są sprężarki śrubowe, które w zależności od rodzaju, mogą wytworzyć powietrze o ciśnieniu od 4 do 15 barów. Zapotrzebowanie zakładów na sprężone powietrze jest różne, dlatego na rynku można spotkać kilka rodzajów sprężarek o różnorodnych możliwościach. BOGE POLSKA proponuje również sprężarki śrubowe w zabudowie kompaktowej, idealne wtedy - gdy zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest nieduże i zmienne w skali dnia.

W jaki sposób sprężarka śrubowa wytwarza sprzężone powietrze ? Jest to bardzo prosty proces. Każde urządzenie tego typu składa się z dwóch rodzajów rotorów – męskiego (napędzanego) oraz żeńskiego (pędnego). Obracają się one względem siebie i zmniejszają objętość powietrza na wyjściu ze stopnia śrubowego tym samym zwiększając jego ciśnienie do pożądanego. Ten sposób wytwarzania sprężonego gazu jest niezwykle ekonomiczny, ponieważ sprężarki wyróżniają się energooszczędnością i wysoką wydajnością oraz bardzo długim okresem trwałości. Z łatwością można je dostosować do aktualnych zapotrzebowania na sprężone powierza oraz w łatwy sposób wyregulować ich pracę.

Do czego stosuje się sprężone powietrze?

Sprężone powietrze wykorzystuje się w 95% przedsiębiorstw w procesach produkcyjnych. Od niewielkich warsztatów po ogromne zakłady – wszędzie tam sprężone powietrze jest niezbędne. To medium czyste i bardzo bezpieczne, ponadto łatwe w transporcie i przechowywaniu. Dzięki temu że można w nim zmagazynować ogromne ilości energii - jest tak chętnie stosowane w przemyśle.

Sprężone powietrze stosowane jest między innymi do:

l przenoszenia i podnoszenia elementów,

l oczyszczania przez podmuch,

l transportu i chłodzenia materiałów,

l napędu urządzeń pneumatycznych

l napędu siłowników pneumatycznych

l napowietrzania zbiorników wodnych (aeracja)

Sprężone powietrze wykorzystywane jest w przemyśle:

l maszynowym,

l lotniczym,

l petrochemicznym,

l elektronicznym,

l morskim,

l metalurgicznym,

l spożywczym.

l elektronicznym

l meblarski

l przetwórstwa tworzyw sztucznych

l automotvie

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie