Kalkulator ubezpieczenia OC ułatwia wybór najlepszej polisy na samochód. Sprawdź, jak działa

Share

writing-notes-idea-conference

Każdy pojazd poruszający się po polskiej drodze musi posiadać aktualną polisę OC. Jest ona ważna przez rok, a po tym okresie trzeba ją odnowić. Wielu właścicieli pojazdu zwykle w tym okresie szuka oszczędności i chcę znaleźć jak najlepszą dla siebie opcję. Kalkulator ubezpieczenia OC to bezpłatne narzędzie dostępne w internecie, które pomaga obliczyć bieżącą wysokość składki.

Ubezpieczenie OC pojazdu jest najważniejszą rzeczą o jakiej powinien pamiętać właściciel każdego pojazdu. Brak ważnej polisy jest nie tylko karane mandatem, ale też może przysporzyć sporo problemów w przypadku kolizji drogowej. Należy więc pamiętać o terminowym opłacaniu składek od samego momentu zakupienia pojazdu. Zwykle ich wysokość nie jest mała, a w ciągu kilku lat użytkowania samochodu uzbiera się pokaźna suma. Warto więc przed wyborem polisy wykorzystać kalkulator ubezpieczenia OC do obliczenia składki.

Na wysokość polisy wpływa wiele czynników
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę inne czynniki przy wyliczaniu wysokości polisy. Oznacza to, że każdy kalkulator może wskazać inne wartości składki, należy o tym pamiętać w czasie korzystania z tego narzędzia. Istnieją jednak pewne czynniki, które podnoszą lub obniżają wartość składki i są brane pod uwagę przez większość ubezpieczycieli.

W większości wypadków wartość ceny polisy zależy od danych samochodu takich jak: marka, model, rok produkcji oraz pojemność silnika. Te informacje są potrzebne ustalenia przez firmę ubezpieczeniową wartości pojazdu, która ma znaczący wpływ na wysokość wypłacanego w razie kolizji odszkodowania, a co za tym idzie również składek.

Kalkulator ubezpieczenia OC pomoże obliczyć wysokość składki
Nie bez znaczenia są dane demograficzne właściciela. Statycznie młodzi kierowcy, czyli zwykle tacy, którzy nie ukończyli 26 lat i posiadający prawo jazdy krócej niż 5 lat mają więcej zdarzeń drogowych niż bardziej doświadczeni użytkownicy drogi. W związku z tym, w większości wypadków płacą oni wyższe stawki niż kierowcy starsi i z dłuższym stażem za kierownicą. Na wysokość składki może mieć również wpływ stan cywilny kierowcy, ponieważ według ubezpieczycieli mężczyzna posiadający żonę i dzieci będzie jeździł bezpieczniej i rozważniej niż singiel.

Istotną kwestią dla ubezpieczycieli jest liczba lat bezszkodowej jazdy. Zwykle im trwa ona dłużej tym większe zniżki na polisę OC można otrzymać, maksymalnie kierowca może uzyskać do 60% obniżenia wysokości składki. Przed zakupem polisy warto zapoznać się z pełną ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego i dowiedzieć się co jeszcze wpływa na wysokość składki, więcej szczegółów na https://www.lu.pl/