Odsysacz spalin - budowa i zasady działania

Share

fotolia 58101276 subscription monthly m

Tylko spaliny z silników Diesla zawierają ponad 100 szkodliwych substancji dla ludzkiego zdrowia. Jeżeli dojdzie do ich wymieszania w powietrzu, otrzymamy aż 10 000 toksycznych mieszanin, które mogą wywoływać choroby przewlekłe, a nawet prowadzić do choroby nowotworowej. Do odprowadzania spalin wykorzystuje się specjalne odsysacze usuwające z pomieszczeń trujące opary.

Odsysacze spalin to urządzenia, które stosowane są przede wszystkim w warsztatach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów i garażach. Ich zadaniem jest zebranie spalin z rury wydechowej i odtransportowanie ich do przewodów wentylacyjnych albo na zewnątrz budynku. Do najczęściej stosowanych odsysaczy spalin należą: bębnowe, stacjonarne, przestawne i wiszące.

Zasada działania
Większość odsysaczy spalin działa na mniej więcej podobnej zasadzie. Urządzenia te składają się z przewodu, którym płyną spaliny, specjalnej ssawki, którą jest podłączana do rury wydechowej pojazdu i wentylatora. Dla przykładu – w przypadku odsysaczy bębnowych – ssawka pobiera powietrze z otoczenia, następnie miesza je ze spalinami i obniża ich temperaturę. Na koniec spaliny usuwane są z pomocą wentylatora.

Odsysacze mogą być mocowane bezpośrednio do stropu oraz do ścian lub słupów za pośrednictwem wsporników ściennych. W ofercie firm świadczących usługi z zakresu wentylacji można znaleźć m.in.: odsysacze stacjonarne, przestawne, wiszące oraz specjalne systemy szynowe z odsysaczem bębnowym.

Jak wybrać odpowiedni odsysacz spalin?
Każdy odsysacz ma określoną wydajność, dlatego musimy pamiętać o dostosowaniu jego parametrów do naszych potrzeb. Przybliżone wartości zalecanych wydajności ssawek wyciągowych wynoszą (dane w m3/h):

  • Samochód osobowy (np. silnik 3,5 l, n = 2500 obr./min) = 400 m³/h (normalna praca)
  • Samochód dostawczy (np. silnik 6 l, n = 2500 obr./min) = 700 m³/h (normalna praca)
  • Samochód ciężarowy (np. silnik 13 l, n = 2500 obr./min) = 1500 m³/h (normalna praca)

Jednak, jak radzi ekspert z hurtowni wentylacji i klimatyzacji Centrowent: „Przed zakupem odsysacza najlepiej jest zadzwonić do renomowanej firmy wentylacyjnej. Profesjonaliści przeprowadzają z Klientem krótki wywiad i na podstawie zdobytych informacji, zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie. Oczywiście warto zadzwonić do więcej niż jednej firmy, żeby porównać ceny zakupu i montażu odsysaczy”.