Proces wyważania koła zamachowego

Share

fotolia 118115098 subscription monthly m

Koło zamachowe to jeden z najstarszych i jednocześnie najprostszych akumulatorów mechanicznych znanych ludzkości. Pierwsze ślady świadczące o jego stosowaniu pochodzą jeszcze z czasów neolitu, pierwszy naukowy opis jego działania został sporządzony w XI wieku naszej ery. Koło zamachowe nieustannie towarzyszy rozwojowi mechaniki, było elementem pierwszych silników parowych i nadal jest wykorzystywane w nowoczesnych silnikach czterosuwowych. Pełni w nich kilka niezwykle ważnych funkcji.

Czym jest koło zamachowe?
Najprostsze koło zamachowe to ciężki dysk o dużym momencie bezwładności, który podczas ruchu wokół własnej osi jest w stanie na krótki czas magazynować w sobie energię kinetyczną. We współczesnych silnikach mocowane jest ono do wału korbowego, odpowiedzialnego za przekładanie ruchu tłoków silnika na ruch obrotowy. Koło zamachowe, a raczej zebrana w nim energia, zapewnia całemu silnikowi płynną pracę. Oczywiście pod warunkiem, że jest ono dobrze wyważone.

Dlaczego wyważenie koła jest tak istotne
Wał korbowy oraz koło zamachowe tworzą wspólnie to mechanizm, który podczas pracy silnika znajduje się w nieustannym ruchu, obraca się z prędkością nawet kilku tysięcy obrotów na minutę. Jego prędkość, w połączeniu ze znaczącą masą jest w stanie generować potężne drgania. Drgania te są wystarczające do zniszczenia nie tylko poszczególnych elementów wału, ale również całego silnika i sprzęgła. Aby temu zapobiec, koła zamachowe powinny być wyważane - zbyt ciężkie koło zamachowe potrzebuje więcej energii na rozruch (a za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na paliwo), zbyt lekkie może prowadzić do nadmiernych drgań na niskich obrotach silnika i szybkiego zużycia sprzęgła.

Kto powinien zadbać o właściwie wyważenie koła zamachowego?
Prawidłowe wyważenie koła zamachowe jest niezwykle istotne dla żywotności silnika i układu zmiany biegów w samochodzie. Ma ponadto wpływ na komfort i dynamikę jazdy, a także zużycie paliwa. Z tego powodu każdy kierowca powinien zwracać uwagę, czy wał korbowy jego auta pracuje prawidłowo (najprostszą metodą jest osłuchanie pracy silnika przy znacznych obciążeniach). Tyczy się to szczególnie miłośników sportów samochodowych, np. popularnego w ostatnich latach driftingu. Profesjonalnego wyważanie koła zamachowego oferują wyspecjalizowane firmy, takie jak firma Jurgal, która od ponad 30 lat zajmuje się takimi usługami, jak regeneracja silników czy honowanie przemysłowe.