magazine top

samochody9

Jak wybrać ubezpieczenie auta, które porusza się na krótkich trasach i jest narażone m.in. na stanie w dużych korkach, wąskie parkingi, stłuczki czy zadrapania? Oto kilka najważniejszych elementów, które powinna posiadać polisa na taki samochód.

Samochód to dziś podstawowy środek komunikacji. Wypadek może zdarzyć się każdemu, dlatego ważne jest odpowiednie ubezpieczenie auta – tak, by można było bezpiecznie korzystać z samochodu komfortowo i bezpiecznie. To szczególnie istotne, gdy mowa o autach poruszających się na co dzień po dużym mieście.

Większe miasto – większe ryzyko?
Ze statystyk wynika, że ta prawidłowość jest dość częsta. W miastach dużych o wysokim natężeniu ruchu częściej niż w niewielkich miejscowościach dochodzi do wypadków komunikacyjnych. Pośpiech, dużo innych pojazdów i pieszych na drodze - to wszystko zwiększa ryzyko. Z kradzieżami bywa różnie - wszystko zależy od dzielnicy.

Jeśli zatem istnieje wyższe ryzyko wypadku lub kradzieży, to czy ubezpieczenie auta w dużym mieście będzie się wiązać z wyższą składką? Niekoniecznie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje inny przelicznik, a ponadto polisę można skomponować z elementów, od których ubezpieczyć się naprawdę trzeba.

Ubezpieczenie auta - OC nie wystarczy, warto również wykupić ubezpieczenie AC
Gdy do wypadku dojdzie z winy kierowcy, jego polisa OC nie pokrywa poniesionych strat, a więc np. kosztów naprawy jego uszkodzonego samochodu. Podobnie OC nie obejmuje kradzieży auta, jego ewentualnego podtopienia, zarysowania i innych tego typu ryzyk. Dlatego właśnie tak istotne, zwłaszcza w dużym mieście, jest wykupienie AC.

Co powinien obejmować taki rodzaj ubezpieczenia? Najważniejsze elementy to:
- Ochrona od uszkodzeń – zarówno tych doznanych przez pojazd np. z powodu gradobicia czy zawalonego podczas burzy drzewa, jak i powstałych w wyniku wypadku czy uszkodzenia mechanicznego.
- Ochrona od kradzieży - przypadki kradzieży aut np. z parkingów są częste. Warto zabezpieczyć się na ich wypadek.
- Assistance. Rozładowany akumulator lub silnik, który zepsuje się na środku drogi? To nie problem, gdy na koszt ubezpieczyciela dotrze pomoc drogowa, a nawet samochód zastępczy.
- Ubezpieczenie szyb samochodowych – ktoś może próbować je wybić, lub po prostu spadnie na nie coś ciężkiego.

W przypadku auta jeżdżącego po dużym mieście najważniejszy jest zakres ochrony, zarówno rzeczowy, jak i finansowy. Poszukując polisy, warto zwrócić uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia w pierwszej kolejności, cenę zaś pozostawić na dalszym planie.

fb button