magazine top

jakzmienictowarzystwoubezpieczenioweizyskactanieoc11

Czasami jedynym sposobem na uzyskanie taniego OC jest zmiana ubezpieczyciela. Przekonaj się, jak tego dokonać. Poznaj zasady, terminy, prawa, obowiązki i ograniczenia związane z wypowiedzeniem umowy OC. Sprawdź też, jakie dokumenty będziesz musiał wypełnić. Znalazłeś już nowe ubezpieczenie komunikacyjne? Jeśli nie, podpowiemy Ci, jak to zrobić z największą korzyścią dla Ciebie.

Wypowiedzenie OC po zakupie samochodu

Kiedy kupujesz używane auto, zazwyczaj jest ono już objęte podstawową ochroną. Rezygnowanie z takiego OC w większości przypadków nie ma sensu, ponieważ zostało już opłacone przez poprzedniego właściciela, a Ty korzystasz z niego legalnie i za darmo aż do czasu wygaśnięcia. Warto jednak, byś wiedział, że polisa OC po poprzednim właścicielu nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Musisz wcześniej wybrać nowe ubezpieczenie pojazdu.

Może się zdarzyć, że poinformowany przez sprzedawcę auta agent ubezpieczeniowy przeliczy składkę OC i okaże się, że przysługuje Ci mniej zniżek niż poprzednikowi. Wówczas zostaniesz wezwany do uiszczenia różnicy. W takiej sytuacji możesz natychmiastowo zrezygnować z polisy. Czy jednak warto? Pamiętaj, że ta cena wciąż będzie niższa od zakupu nowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC w innym towarzystwie.

jakzmienictowarzystwoubezpieczenioweizyskactanieoc22

Wypowiedzenie umowy OC w dowolnym momencie

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne możesz wypowiedzieć, kiedy tylko chcesz. Uwaga jednak! Jeśli dokonasz tego po trzech lub czterech miesiącach od zakupu, nie odzyskasz pieniędzy za niewykorzystany czas. Mało tego, ochrona pojazdu będzie obowiązywała do końca okresu rozliczeniowego. Różnica będzie taka, że po jego upływie OC się nie przedłuży.

Dobry moment na wypowiedzenie OC to końcówka okresu ochronnego. Jak wynika z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, termin wypowiedzenia OC mija dokładnie w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy. Dla spokoju zrób to 2-3 tygodnie wcześniej. W międzyczasie znajdź nowe towarzystwo i przygotuj się do zakupu polisy. Jeśli zapomnisz, mogą Cię spotkać naprawdę wysokie kary, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

jakzmienictowarzystwoubezpieczenioweizyskactanieoc33

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenia OC możesz dokonać przez internet, oczywiście jeśli towarzystwo na to zezwala. Wypełniony formularz skanujesz i wysyłasz mailem. Jeżeli to niemożliwe, prześlij go pocztą lub zanieś osobiście.

Formularz znajdziesz w internecie lub na stronie swojego ubezpieczyciela. W stosownym polu zostaniesz poproszony o powołanie się na jeden z artykułów ustawy zezwalającej na rozwiązanie umowy OC. Art. 31 jest właściwy, kiedy chcesz wypowiedzieć umowę OC po poprzednim właścicielu auta. Art. 28 sprawdza się w zwykłej sytuacji, czyli gdy po prostu podejmiesz decyzję, że nie chcesz dłużej korzystać z usług danego towarzystwa.

Istnieje jeszcze jeden przypadek, w którym możesz wypowiedzieć OC. Jeśli kupisz nowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale z jakichś powodów zaniedbasz wypowiedzenia w starym towarzystwie, znajdziesz się w sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Skorzystaj z art. 28a, aby rozwiązać umowę z poprzednim i odzyskać pieniądze za niewykorzystany czas.

fb button