magazine top

Korczyk Sp. z o.o. Sp. k. to rodzinna firma, która od ponad 35 lat ewoluuje podążając za wyzwaniami rynku. Dziś Grupa Korczyk to m.in. autoryzowany Dealer ŠKODA i KIA Motors Polska. O sukcesie firmy opowiada Dorota Korczyk, Wiceprezes Zarządu KORCZYK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy Korczyk i jakie momenty były najważniejsze w jej rozwoju?

Wszystko zaczęło się od Autokozy w 1982 roku. Tata wystartował z 8-osobową załogą i uruchomił 5-stanowiskowy serwis mechaniczny o nazwie Autokoza w miejscowości Kozy. Dziś logo tego miejsca, czyli koza w samochodziku wywołuje uśmiech, ale w momencie jego powstania był to marketingowy strzał w dziesiątkę. Dziś nasz zespół sięga ponad 100 osób. Chyba te liczby pokazują najlepiej ewolucję naszego rodzinnego biznesu. Czymś bardzo unikatowym dla naszych czasów, a jednocześnie dla nas bardzo osobistego i szczególnie ważnego jest fakt, że w naszym teamie nie brakuje osób, które są z nami od samego początku historii naszego przedsiębiorstwa. Ludzie to priorytet i dołączenie każdego pracownika było krokiem naprzód. No i oczywiście kolejne umowy z importerami. W 2003 roku rozpoczęliśmy współpracę z koncernem ŠKODA Auto Polska, a 12 lat później podpisaliśmy umowę dealerską z KIA MOTORS POLSKA.

Grupa KORCZYK to firma o profilu motoryzacyjnym - budowana przez ojca i córkę. W ofercie posiada dwie topowe marki z pierwszej piątki najlepiej sprzedających się samochodów w Polsce (ŠKODA & KIA) oraz 3 lokalizacje. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, usługach i sieci sprzedaży?

Jesteśmy szczęściarzami, bo w bardzo dobrej aglomeracji, jaką jest Bielsko-Biała posiadamy w portfelu dwie topowe-wolumenowe marki - ŠKODA & KIA, dwa place aut używanych, no i sieć stacji kontroli pojazdów. Naszą pasją są naprawy blacharsko-lakiernicze. Nasze Wielomarkowe Centrum Napraw Blacharsko – Lakierniczych to jedyne autoryzowane centrum napraw dla grupy Volkswagen na Podbeskidziu. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy innowacyjną metodę lakierowania nadwozi dzięki współpracy z PPG. Osiągamy jakość, która wcześniej była możliwa tylko na etapie produkcyjnym. My mamy ją również na etapie renowacji. Posiadamy też drugi zakład napraw nadwozi dedykowany marce KIA. Jesteśmy liderem w programie sprzedaży aut używanych – jako jeden z pierwszych dealerów grupy Volkswagen weszliśmy do programu Das WeltAuto. Kolejny punkt samochodów używanych różnych marek otworzyliśmy 2 lata temu przy salonie KIA. Obsługujemy sektor MŚP oraz współpracujemy z dużymi klientami flotowymi. W ŠKODA Korczyk posiadamy osobny dział dedykowany współpracy z firmami. Nasi mobilni Doradcy ds. Rozwiązań Flotowych, czyli Biznes Eksperci, dzięki eksperckiej wiedzy i profesjonalnym narzędziom pomagają podejmować właściwe decyzje biznesowe dotyczące użytkowania car parków w firmach. Wiedzą jak wprowadzić oszczędności w zakresie zarządzania flotą, doradzają w zakresie finasowania samochodów, ubezpieczeń, rozwiązań telematycznych, polityki flotowej, prawa i podatków. Jednym z ostatnich działań rozwojowych jest otwarcie wypożyczalni samochodów KORCZYK Rental w samym sercu miasta. Wszystko o czym tu opowiadam wpisuje się w prostą dewizę, którą się kierujemy – „Korczyk - Wszystko w temacie aut”.

Sukces w biznesie to według was synonim ciągłego, zrównoważonego rozwoju oraz zgranego zespołu. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Myślę, że w naszym przypadku podstawą stabilnego biznesu jest rzetelność. Nie chodzi o banały czy komunały, ale czasami rezygnowaliśmy z większego ryzyka, bo jednak zawsze górę brała stabilność. Zawsze mówię, że o wartości firmy stanowi długość współpracy z jej klientami. Możemy pochwalić się wieloma wieloletnimi kontraktami flotowymi, jak i tym, że zdarza się nam sprzedawać samochody do klienta indywidualnego poprzez kilka pokoleń.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Firmę budują ludzie. Nasza firma opiera się na kapitale ludzkim – na „konfiguracji” nie tylko ekspertów w swojej dziedzinie, ale ludzi, którzy są ciekawymi osobowościami. Wszyscy dealerzy sprzedają bardzo podobne usługi i często zbliżone produkty. Natomiast klient często kupuje „osobowość” osoby obsługującej. Dla właścicieli front, czyli ludzie na pierwszej linii obsługi klienta to wizytówka firmy. Często postrzegamy marki przez pryzmat osób ją reprezentujących.

Zatrudniacie doświadczoną i wysokokwalifikowaną załogę. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Każdy dział posiada odrębną strukturę i odrębne kompetencje. Pracujemy w ramach autoryzowanych dealerstw, więc ścieżki rozwoju są jasno przedstawione przez naszych importerów. Dużym kosztem, ale i inwestycją są dla nas szkolenia i certyfikacje naszej kadry. Dodatkowo, staramy się wspierać osoby nastawione na rozwój. Popieramy i propagujemy uczestnictwo w wydarzeniach branżowych.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracujecie z renomowanymi producentami i dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa głównych partnerów?

Dobrzy partnerzy są gwarancją dobrej jakości usług dostarczanych przez grupę KORCZYK. W przypadku obu marek naszymi głównymi kooperantami są dedykowani partnerzy bankowi. W salonie KIA naszym finansowym partnerem jest BNP Paribas Bank Polska S.A. Natomiast w ŠKODZIE nie wyobrażamy sobie sprzedaży aut bez kluczowych produktów Volkswagen Banku. Przy obecnych trendach rynkowych często oferta finansowania jest ważniejsza niż sam pojazd. Lakiernia naszego bielskiego serwisu ŠKODY jest pierwszą w Polsce, w której wdrożono w pełni wodorozcieńczalną, a zatem ekologiczną i nowoczesną metodę lakierowania aut w systemie PPG. Dotację na tę ważną dla firmy inwestycję uzyskano z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego - Innowacyjna Gospodarka, działanie 4.3. Sporządzenie wniosku o premię technologiczną było wielkim wyzwaniem, gdyż jest to jeden z bardziej wymagających programów unijnych. Ekologiczna technologia zapewnia wysokie parametry techniczne i estetyczne dzięki idealnemu systemowi doboru koloru. Dotychczas w branży samochodowej stosowano jedynie wodorozcieńczalne lakiery bazowe, a pozostałe fazy lakierowania opierały się na systemach rozcieńczalnikowych. Nieocenionym Partnerem jest nasz lokalny dostawca Prywatne Przedsiębiorstwo Górnośląskie „LAK” Sp. z o.o. i nasz opiekun, jednocześnie już przyjaciel firmy - Michał Mika.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Inwestycje dzieją się na wielu płaszczyznach. Nasza największa, na przestrzeni kilku ostatnich lat, to nabycie dealerstwa marki KIA w Bielsku-Białej przy ulicy Warszawskiej 154, a następnie zaangażowanie środków w rozwój nowej lokalizacji. Na bieżąco ulepszamy naszą infrastrukturę IT, jak i rozbudowujemy naszą przestrzeń magazynową zarówno dla samochodów, jak i oryginalnych części grupy Volkswagen. Kilka miesięcy temu tuż obok naszego salonu ŠKODY przy alei gen. Andersa postawiliśmy Centrum Dystrybucyjne Części Grupy Volkswagen. Warto tu podkreślić, że nasza sprzedaż zewnętrzna nie ogranicza się tylko do oryginalnych części marki ŠKODA, ale również zaopatrujemy naszych klientów w części zamienne marek: Audi, Volkswagen oraz Seat.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Znajdujemy się w punkcie przełomowym dla branży motoryzacyjnej. Jest to chyba moment zbliżony do momentu, kiedy konie zostały wyparte przez automobile. Stoimy u progu alternatyw jednostek napędowych. Kilka lat temu instalowaliśmy pierwszą ładowarkę na terenie hali serwisowej. Dziś mamy przed salonem KIA ładowarkę zewnętrzną, jak i planujemy zapewnienie infrastruktury dla elektryków w punkcie dealerskim marki ŠKODA.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Marketing i PR to immanentna część naszej działalności. Nie wyobrażamy sobie naszej pracy bez wszystkich działań promocyjno-reklamowych. Kładziemy mocny nacisk na strategię online i offline. Instagram i Facebook są nie tylko tubą do komunikowania ofert, ale przede wszystkim miejscem do spotkania klienta z naszym zespołem – z realnymi osobami, które dzięki temu medium można poznać bliżej. Angażujemy się w ważne inicjatywy lokalne. Szczególnie bliskie są nam akcje charytatywne dotyczące Bielszczan, te związane ze Szlachetną Paczką, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy oraz wydarzenia sportowe, głównie rowerowe. Staramy się też docierać z pomocą do osób, które są zapomniane przez innych. Jakiś czas temu podjęliśmy współpracę z bielskim Domem Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela”. Zazwyczaj działalność charytatywna wielu firm skupia się na wspieraniu osób chorych, które wymagają kosztownego leczenia lub na pomaganiu dzieciom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej. Rzadziej słyszymy jednak o akcjach przygotowanych z myślą o osobach starszych i samotnych. My postanowiliśmy pomóc seniorom z naszego miasta. Jednocześnie udało nam się zwrócić uwagę współpracowników i klientów na potrzeby tak często pomijanych osób starszych. Zorganizowaliśmy specjalną zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i dostarczyliśmy do domu seniora w ramach obchodów Dnia Babci i Dziadka.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Nieskromnie przyznam, że jest ich całkiem sporo. W 2012 roku ogromnym sukcesem było uzyskanie premii technologicznej w ramach Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka, działanie 4.3 Kredyt Technologiczny na wdrożenie „Technologii kompletnego wodorozcieńczalnego systemu lakierowania w naprawach nadwozi samochodów”. W 2013 roku ŠKODA Korczyk została uznana przez Polską Izbę Motoryzacyjną za najlepszy obiekt motoryzacyjny. W 2018 roku na naszym rodzimym rynku, w IX Edycji Konkursu Firma Roku 2018 „Samorządy-Przedsiębiorcom” otrzymaliśmy wyróżnienie, a w Wielkim Teście Salonów Samochodowych zostaliśmy docenieni przez Magazyn Auto Świat. ŠKODA Korczyk znalazła się na I miejscu. W lutym 2019 w ogólnopolskich konkursach ŠKODY przyznano nam II miejsce w konkursie Dealer Roku 2018 i I miejsce w konkursie Najlepsza Akcja Marketingowa. W czerwcu 2019 cała Grupa Korczyk została nominowana do nagrody Dealer Dobrych Uczynków.