magazine top

Ruch samochodowy wzrasta, a to niestety prowadzi do coraz większej ilości stłuczek i kolizji. Stąd warsztaty blacharskie maja pełne ręce roboty, a terminy sięgają nawet kilka miesięcy naprzód. Dziś przyglądamy się pracy w takim zakładzie i sprawdzamy bez jakich narzędzi i urządzeń pracownicy współcześnie się nie obejdą.

Naprawa uszkodzonej karoserii
Zazwyczaj do warsztatów blacharskich i lakierniczych jeździmy wtedy, gdy auto zostanie uszkodzone podczas jakiegoś zdarzenia drogowego. Efektem mogą być wgniecenia, rysy, a czasem nawet uszkodzenie elementów konstrukcyjnych ramy auta. Jeżeli zniszczony został element taki jak błotnik czy drzwi, to po prostu się go wymienia. Natomiast w przypadku fragmentów, których nie da się tak po prostu odkręcić od konstrukcji pojazdu, jak choćby błotnik tylny bądź słupki drzwi, konieczna jest naprawa. Wtedy w ruch idą wykrawarki, które z arkusza blachy wycinają dokładnie taki fragment, jaki potrzebny jest do odtworzenia oryginalnego kształtu. Później następuje jego formowanie, by przypominał jak najbardziej fabryczny. Kolejny etap to wspawanie go do karoserii i przygotowanie miejsca do lakierowania. Czasami nie obejdzie się bez użycia masy szpachlowej.

Problemy z korozją i rdzą
Drugi najczęstszy powód wizyt w zakładach blacharskich to pojawianie się rdzy na samochodzie. Tyczy się to głównie starszych egzemplarzy, ale niektóre marki i modele mają wyjątkowe tendencje do korodowania, głównie można by tu wymienić auta japońskie. Gdy widzimy, że gdzieś zaczyna pojawiać się rudy nalot, powinniśmy jak najszybciej pojawić się u blacharza, ponieważ gdy element przerdzewieją na wylot, nie będzie już czego ratować. Pracownik najczęściej usuwa zaatakowany fragment, a następnie musi dorobić nowy w taki sposób, by wyglądał jak oryginał. Do tego przyda się giętarka do blach, która ułatwia kształtowanie nawet bardzo grubych fragmentów metalu. By otworzyć bardzo precyzyjny wzór, potrzebna będzie spęczarka oraz rozciągarka, pozwolą one odtworzyć fabryczne przetłoczenia na błotnikach, progach, drzwiach i tak dalej.

Jak widać, warsztat blacharski musi być solidnie wyposażony, by mógł dobrze wykonywać swoją pracę. Najważniejsze to możliwość odtwarzania uszkodzonych bądź skorodowanych fragmentów w idealny sposób, a tego nie uda się wykonać bez wykrawarek, giętarek bądź zaginarki do blach. Idealna naprawa to bowiem taka, która przywraca wygląd samochodu do stanu całkowicie fabrycznego, by nie dało się stwierdzić że cokolwiek było naprawiane.

fb button

grab my essay banner

logo jooble