magazine top

Firma Hirschvogel Components Poland Sp. z o. o. powstała w 2009 roku i jest jednym z dziewięciu zakładów produkcyjnych międzynarodowej korporacji Hirschvogel Automotive Group GmbH. Hirschvogel Automotive Group jest jednym z największych na świecie dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego, specjalizującym się w pełni zautomatyzowanym kuciu i obróbce stali oraz aluminium. O firmie opowiada Pan Rafał Wolany, Prezes Zarządu/General Manager Hirschvogel Components Poland Sp. z o. o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Hirschvogel Components Poland sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Początki działalności gliwickiej fabryki nie były najłatwiejsze, pomimo budowy nowego nowoczesnego zakładu produkcyjnego oraz wspaniałej przygody jaką dane nam było przeżyć przy uruchamianiu produkcji. Podstawowe trudności wynikały ze zderzenia dwóch jakże odmiennych kultur: europejskiej i azjatyckiej. To co dla nas naturalne i oczywiste, nie było tym samym dla naszych kolegów i przełożonych z Japonii i odwrotnie. Drugim dużym problemem był w dużej mierze inny park maszynowy, od tego używanego w fabrykach japońskich. Myślę, że te dwa powody zadecydowały o dalszym losie naszej fabryki. Oczywiście było bardzo dużo pozytywnych momentów i wspaniałych chwil, podczas których zawiązały się przyjaźnie, znajomości które trwają po dziś dzień. Wielu pracowników z tamtego okresu jest z nami do dzisiaj i stanowi bardzo istotną część naszej załogi.

W Polsce Hirschvogel Automotive Group posiada nowoczesny zakład produkcyjny zlokalizowany na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w podstrefie gliwickiej. Czy może Pan opowiedzieć nam o wytwarzanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy Hirschvogel Components Poland?

W naszym zakładzie produkujemy komponenty dla przemysły motoryzacyjnego. Są to elementy do: przeniesienia napędu, układu wtrysku paliwa oraz elementy skrzyni biegów. Produkcja w naszym zakładzie jest oparta o technologię kucia na ciepło, obróbkę cieplną oraz obróbkę maszynową. Nasze elementy są dostarczane do największych oraz najbardziej znanych dostawców i producentów w przemyśle motoryzacyjnym na świecie.

Firma Hirschvogel Components Poland stawia na jakość, której potwierdzeniem jest zaufanie i uznanie wśród szerokiej gamy odbiorców, którymi są wiodący światowi dostawcy oraz producenci branży motoryzacyjnej. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Najważniejsze w naszej działalności jest zadowolenie naszych klientów. W naszej misji i wizji zapisaliśmy, że chcemy dostarczać zaawansowane części kute, komponenty i systemy o najwyższej jakości naszym klientom. Także sposób współpracy z naszymi klientami ma dla nas bardzo duże znaczenie, ciągle pracujemy by był on jak najlepszy. Jeżeli chodzi o potencjał strategiczny to odpowiedź jest prosta – nasi pracownicy. Nasz firma to nie budynek czy infrastruktura. Nasza firma to nasi pracownicy, którzy są naszym największym kapitałem. Tylko jeżeli będziemy mieli dobry, kompetentny, zgrany i chętnie razem pracujący zespól jesteśmy w stanie w ciągły sposób spełniać oczekiwania naszych klientów.

W Hirschvogel najważniejsi są ludzi. Rozwój firmy nie byłby możliwy bez wysoko wykwalifikowanej kadry. W zakładzie produkcyjnym w Gliwicach obecnie jest zatrudnionych ponad 250 osób i liczba pracowników stale wzrasta. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień poprzez swoją pracę budują markę i sukces firmy?

Z racji faktu iż kuźnictwo w Polsce nie jest szczególnie popularne, kluczowym aspektem jest posiadanie w swoich szeregach wysoko wykfalifikowanego personelu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ przez lata konsekwentnie staraliśmy się podnosić nasze kwalifikacje i udało nam się to z bardzo dobrym skutkiem. Dawanie możliwości szkolenia się i rozwoju jest dla nas bardzo istotne, stąd też jest również wpisane jako podstawowa wartość naszej organizacji. Równie istotne jest, by ta wiedza i umiejętności pozostały z nami jak najdłużej. Dlatego w przypadku tworzenia nowych stanowisk bądź awansów w naszej firmie to nasi pracownicy są zawsze naszą pierwszą opcją. To pozwala im się dalej rozwijać a nam zapewnia, iż ludzie i kompetencje pozostają z nami.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w branży Automotive nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Myślę, iż wszyscy nasi dostawcy są dla nas bardzo ważni i mają znaczny wkład w postrzeganie naszej działalności. My staramy się w pierwszej kolejności wykorzystywać lokalnych dostawców, co niejednokrotnie jest szansą dla nich. Głęboko wierzymy, że taki układ i długofalowa współpraca w dalszej perspektywie często daje bardzo dobre rezultaty.

Hirschvogel Components Poland cały czas dynamicznie się rozwija, czego najlepszym dowodem jest wybudowana druga hala produkcyjna oraz nowy budynek biurowy. Czy mogą Państwo opowiedzieć szerzej o tej i innych ważnych inwestycjach zrealizowanych w ostatnich latach? Jak one wpłynęły na rozwój firmy?

Ostatnie inwestycje były dla rozwoju naszej firmy bardzo ważne i wyczekiwane. Po okresie ulepszania naszych procesów przyszedł czas na poszerzenie naszych usług oferowanych klientowi. Powstała druga hala produkcyjna, która pozwoliła na zwiększenie możliwości produkcyjnych. Zainstalowaliśmy kolejną najnowocześniejszą dostępną na rynku prasę do kucia na ciepło, piec do obróbki cieplnej, uruchomiliśmy wydział obróbki mechanicznej oraz własną narzędziownię. Zwieńczeniem był nowoczesny budynek administracyjno-biurowy w którym nasi pracownicy mogą w komfortowych warunkach pracować. To wszystko było bardzo wyczekiwane, a zarazem potrzebne. Teraz jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom bardziej kompletny wachlarz usług, a naszym pracownikom dużo lepsze warunki pracy z najnowszymi technologiami.

Części produkowane przez Hirschvogel Automotive Group znajdują się w co trzecim samochodzie na świecie. Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Jak pokazuje obecna sytuacja, przemysł motoryzacyjny przeżywa obecnie spowolnienie. Myślę, iż na obecna chwilę ciężko stwierdzić jaki ten okres będzie miał finał. Mamy obecnie bardzo dużo niewiadomych czy to związanych z kierunkiem rozwoju branży ( samochody elektryczne, WLTP) czy lokalizacją klientów (Brexit). Najbliższy czas dla nas oznacza przede wszystkim wykorzystanie potencjału zainstalowanych mocy produkcyjnych oraz nowych procesów. Równolegle skupimy się również na planowaniu dalszego rozwoju naszego zakładu.

Hirschvogel Components Poland to firma zorientowana na ludzi, która dba o najwyższą jakość dostarczanych produktów. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Oczywiście. Uważam, iż jest to integralna część działalności każdej firmy. Staramy się brać udział w lokalnych akcjach charytatywnych, ale również pomagać na swój rachunek – chociażby współpracując z jednym z lokalnych domów dziecka z Gliwic. Wspieramy również lokalne inicjatywy czy to przez pomoc lokalnej OSP - czy wspierając organizację zajęć sportowych dla najmłodszych w lokalnym klubie sportowym. Od dłuższego czasu wspieramy również organizację Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, który corocznie odbywa się w Gliwicach.

Potwierdzeniem wysokiej jakości waszej pracy są otrzymane nagrody. Jakimi wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Myślę, iż jest ich troszkę. Niemniej jednak, dla mnie osobiście najcenniejsze są wyróżnienia pokazujące Nas jako bardzo dobrego i zaufanego pracodawcę.

Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy ponad dekady funkcjonowania zakładu w Polsce?

Najbardziej dumni jesteśmy z faktu jak nasz zakład jest postrzegany przez naszych pracowników i otoczenie. Pomimo działalności w bardzo trudnej branży i bardzo konkurencyjnym rynku pracy, udało nam się wypracować markę nowoczesnego zakładu produkcyjnego, dostarczającego produkty o najwyższej jakości, gdzie pracodawca jest bardzo otwarty na pracownika oraz jego potrzeby.

fb button

logo jooble