magazine top

Producent naczep BODEX jest jednym z największych polskich producentów naczep i przyczep do samochodów ciężarowych, którego początki działalności sięgają 1991 roku. O firmie opowiada Pan Damian Stępień z Działu Sprzedaży BODEX Sp. z o.o. Sp.K.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa BODEX i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Firma BODEX swoją działalność rozpoczęła na początku lat dziewięćdziesiątych od remontów naczep. Dzięki znajomości branży zdobytej w pierwszych latach istnienia firmy oraz rozpoznaniu lokalnego rynku transportowego rozwinęliśmy swoją działalność o produkcję nowych pojazdów. Dzięki brakowi lokalnej konkurencji, zdobytemu dużemu doświadczeniu oraz możliwości oferowania produktów najwyższej jakości w stosunkowo niskiej cenie - BODEX rozwinął się z małego producenta naczep wywrotek do jednego z największych producentów naczep i przyczep ciężarowych w Polsce. Bardzo istotnym czynnikiem w rozwoju firmy była chęć poszerzania palety produktów. Oprócz naczep wywrotek firma BODEX rozpoczęła produkcję między innymi naczep niskopodwoziowych, naczep z systemem ruchomej podłogi, naczep kurtynowych, do przewozu drewna, drobiu, podwozi pod cysterny, wywrotek z wydmuchem do przewozu paszy i wielu innych produktów. Łącznie w ofercie znajduje się ponad 200 różnych typów pojazdów.

Obecnie firma BODEX produkuje ponad 200 typów pojazdów, wśród których wyróżnić można naczepy na specjalne zamówienie. Czy może Pan opowiedzieć szerzej o oferowanych produktach oraz zapleczu produkcyjnym firmy?

W dobie wszechobecnej automatyzacji podejście do klienta jakie reprezentuje firma BODEX jest czymś unikalnym. Nasze naczepy produkowane są na indywidualne zamówienie klienta. O ile w przypadku samochodów osobowych takie zamówienie ogranicza się do m.in. wyboru koloru czy dodatkowego wyposażenia, to w przypadku naszych naczep klient ma możliwość decydowania o takich parametrach jak np. długość i wysokość. Wielu naszych klientów życzy sobie, aby ich naczepy zostały polakierowane np. pod kolor samochodu osobowego - tzw. lakierami typu metalik lub perła. Oprócz tego klienci mogą wybierać podzespoły jakie mają się znaleźć w ich naczepie. Dzięki takiej elastyczności zdobywamy klientów o najwyższych wymaganiach, którzy nie godzą się na kompromisy. Firma BODEX cały czas inwestuje w rozwój. Na początku roku uruchomiliśmy nową halę produkcyjną wyposażoną w nowoczesny robot spawalniczy, komory lakiernicze oraz śrutownię.

Firma notuje ciągły wzrost sprzedaży pojazdów marki BODEX. W portfolio oferowanych produktów znajduje się wiele typów naczep oraz przyczep, które są eksportowane do wielu krajów. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

W naszej działalności bardzo istotna jest obecność na różnych rynkach. Dzięki bardzo silnemu przedstawicielstwu na rynkach wschodnich (Ukraina, Rosja, Białoruś, Litwa, Łotwa i Estonia) oraz w krajach Skandynawskich, Beneluksu, w Słowacji, Czechach i na Węgrzech - jesteśmy w stanie cały czas się rozwijać oraz zwiększać ilość sprzedanych pojazdów niezależnie od sytuacji na naszym rodzimym rynku czy też na rynkach wschodnich lub zachodnich. Dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu eksportu i sprzedaży wewnątrzwspólnotowej firma BODEX ma zapewnioną stabilną pozycję na rynku.

BODEX to przede wszystkim wyspecjalizowana i w pełni profesjonalna załoga. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Nasza kadra kierownicza zbudowana jest z pracowników, którzy związani są z firmą BODEX od wielu lat. Dzięki ich doświadczeniu oraz znajomości branży i potrzeb klienta utrzymujemy sprawność całego procesu produkcyjnego na najwyższym poziomie. Bardzo ważnym filarem naszej firmy jest dobrze rozwinięty dział konstrukcyjny oraz dział handlowy. Fachowa obsługa klienta w tak konkurencyjnej branży to podstawa udanej sprzedaży.

Jakość produktów to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w branży sprzedaży naczep nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Materiały oraz podzespoły wykorzystywane do produkcji pojazdów marki BODEX pochodzą tylko od znanych, sprawdzonych i uważanych producentów. Jesteśmy zdania, że nie można szukać oszczędności w podzespołach, bo wiąże się to z pogorszeniem jakości produktu, a każdy producent, który traktuje poważnie swoich klientów powinien mieć świadomość, że ciężko jest odzyskać raz utracone zaufanie. Od wielu lat naszymi dostawcami są takie firmy jak między innymi SAF, BPW, JOST, Wabco, Knorr, Aspock, Hella, SSAB, Novol, PPG Autocolor, Fudickar czy Binotto.

Firma systematycznie się rozwija, realizuje kolejne inwestycje, wdraża nowe technologie. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Zarząd BODEX stawia na rozwój. Zdecydowanie największą inwestycją ostatniego czasu jest budowa nowej hali produkcyjnej wyposażonej w robot spawalniczy, dwie nowoczesne komory lakiernicze oraz śrutownię. Oprócz tego, aby usprawnić proces produkcyjny firma BODEX zdecydowała się na zakup kolejnej nowoczesnej wycinarki laserowej, obrabiarki CNC i wielu innych maszyn. Produkcja pojazdów na indywidualne zlecenie klienta wymaga dużo większych nakładów pracy niż produkcja seryjna, w związku z tym nowoczesne maszyny produkcyjne stanowią bardzo istotny punkt naszej działalności.

Firma BODEX jest wiodącym, polskim producentem naczep oraz przyczep ciężarowych. Celem firmy jest stały wzrost udziału w rynku światowym. Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Jesteśmy nastawieni na ciągłe powiększanie naszego udziału w rynku transportowym. Coraz więcej klientów stawia na naczepy dostosowane pod ich indywidualne potrzeby. W związku z tym przewidujemy, że tendencja wzrostowa naszej sprzedaży utrzyma się przez kolejne lata. Nie zamierzamy stać w miejscu i cały czas pracujemy nad nowymi propozycjami dla naszych klientów. Jesteśmy otwarci na zmiany i nowe wyzwania, które niosą ze sobą lata 20. XXI wieku.

BODEX to firma odpowiedzialna społecznie. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Firma BODEX wspiera lokalne akcje społeczne oraz organizacje. Każdego roku bierzemy udział w różnych wydarzeniach mających miejsce w naszej „małej ojczyźnie”.

BODEX jest marką znaną na skalę ogólnokrajową i światową. Firma oferuje szereg różnych pojazdów i ciągle rozwija wachlarz swoich produktów. Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy prawie trzech dekad działalności Firmy?

Największym powodem do dumy jest sprawienie, że klient wyjeżdżający z nową naczepą, którą mógł skonfigurować od podstaw jest zadowolony. Wielu naszych klientów współpracuje z nami od początku istnienia marki BODEX. Taka lojalność klientów jest czymś wyjątkowym, nie tylko w naszej branży.

fb button

logo jooble