magazine top

voigt00000 

Mieszcząca się na peryferiach małej miejscowości Police nieopodal Szczecina, drukarnia Voigt Promotion Sp z o.o. realizuje sukcesywnie swój plan podboju europejskiego rynku reklamy. Jako jedyna w tej części Europy oferuje zarówno sitodruk, technologię sublimacji cyfrowej, druk solventowy i UV.

Kluczem do sukcesu stała się fuzja skandynawskiej technologii i polskiego temperamentu. Bogate know how oraz dbałość o środowisko stanowią olbrzymią wartość dodaną wytyczając ścieżkę przewagi nad konkurencją. Produkty Voigt trafiają do odbiorców w całej Europie. O firmie opowiada Vice Prezes Voigt Promotion, pan Michał Makaruś.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Po uruchomieniu działalności w Polsce w 1992 roku firma rozpoczęła produkcję flag i banerów reklamowych metodą sitodruku na podłożach z materiałów poliestrowych i PCV. Kluczowym momentem był rok 2000, w którym wprowadziliśmy do oferty produkty wykonane w technologii druku cyfrowego sublimacyjnego. Jako pierwsi w Polsce posiadaliśmy tą właśnie technologie opartą na amerykańskich urządzeniach firmy Raster Graphics. Dalszy rozwój przypominał lawinę pozytywnych zdarzeń. Firma zaczęła inwestować w coraz to bardziej nowoczesne urządzenia, aby oferować swoim partnerom jeszcze szerszy wachlarz produktów. Po 2000 roku firma wytwarza swoje wyroby w oparciu o technologie druku sitodrukowego, solventowego i sublimacyjnego. Następnym przełomem były inwestycje w tak zwany wielki format i drukarki do druku solventowego o szerokości 500 cm.
Kolejna była technologia druku UV o wysokiej jakości. Tutaj często byliśmy jako pierwsi inwestując w nowe rozwiązania firmy EFI. Ogromne zmiany przyniosły lata 2010/2012, kiedy firma przy współfinansowaniu z UE w ramach RPOWZ wybudowała nową siedzibę o powierzchni około 4 500 m2 oraz jeszcze bardziej rozwinęła park maszynowy.

Jesteście międzynarodową firmą zajmującą się drukiem grafik reklamowych na różnych materiałach. Jako jedyni w tej części Europy możecie zaproponować zarówno druk sitodrukowy, cyfrowy sublimacyjny, druk cyfrowy solventowy oraz druk UV. Czy może Pan opowiedzieć nam o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Główne technologie można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest niestety już gasnąca ze względu na oczekiwania rynkowe metoda sitodruku. Jest to dość przykre, ponieważ firma zaczynała od tej technologii. Świat się jednak zmienia i my również musimy nadążać za zmianami. Idąc dalej, w obrębie druku zaistniał naturalny podział na druk cyfrowy sublimacyjny bezpośredni i transferowy, druk cyfrowy ecosolventowy oraz cyfrowy UV stosowany zarówno na materiałach miękkich jak i sztywnych. Oprócz tego w firmie działa aktywnie dział R&D, który stara się spełniać oczekiwania klienta w czasie teraźniejszym, jak i wyprzedzać trendy rynkowe. Co ważne w Voigt Promotion projektujemy i produkujemy własne rozwiązania z zastosowaniem profili aluminiowych, różnych systemów oświetlenia LED oraz tworzymy rozwiązania hybrydowe, łączące wiele technologii. Daje nam to nieograniczone możliwości tworzenia rozwiązań indoor oraz outdoor.

Dla was najważniejszym jest, aby jakość waszych produktów i doskonały serwis przerosły oczekiwania klienta. Aby to osiągnąć systematycznie poszerzacie swoją wiedzę i kompetencje. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Na sukces firmy i zaufanie klientów pracuje się przez wiele lat. To ciężka praca całego zespołu, zarówno pracowników, managementu oraz właścicieli. Powodzenie tego przedsięwzięcia, było rezultatem wzajemnej ciężkiej pracy wszystkich wspomnianych części firmy. Sukces jest rezultatem konsekwentnego i skutecznego działania. Z pewnością ważnym czynnikiem w rozwoju była otwartość na zagraniczne rynki od samego początku istnienia firmy. Stawiając na zaawansowaną technologię z powodzeniem mogliśmy konkurować z firmami Europy Zachodniej. Kolejny ważny punkt na mapie sukcesu to nastawienie do pracy z klientem. Spełnianie oczekiwań, kreowanie atrakcyjnych rozwiązań, trendów jak również szeroka dostępność produktów z zachowaniem przystępnych cen pozwala na ciągłe poszerzanie zasięgu działania i docierania do kolejnych grup odbiorców już nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Rozwijając myśl - oferujecie najwyższej jakości wyroby, przynosząc satysfakcję klientom. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Stawiamy na jakość, wiarygodność produktu oraz satysfakcję klienta. Jakość znajdziemy we wszystkich sferach działalności naszej firmy. Jest fundamentem obecnej pracy, ale także założeń wdrażanych koncepcji projektów, które poszerzą naszą ofertę w przyszłości. Drugim trzonem potencjału jest konglomerat innowacyjności, elastyczności i nieszablonowego podejścia. Nie można też zapomnieć o długoterminowych relacjach, które są standardem pochodzącym ze Skandynawii. Kładziemy duży nacisk na budowanie więzi, zapewniając klientom kompleksowe wsparcie.

Fundamentem każdej firmy są jej pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

Człowiek jest najważniejszym kapitałem firmy niezależnie od jej wielkości. Poprzez swoją wiedzę, zaangażowanie i rzetelne podejście do codziennych obowiązków, decyduje o tym, jaką pozycję rynkową osiągnie przedsiębiorstwo i czy odniesie sukces w swojej branży. Kadra pracownicza nie tylko jest kluczowa dla firmy, ona jest firmą. Odpowiedni proces rekrutacji ma kolosalne znaczenie dla rozwoju danego biznesu. Ma ogromny wpływ na efektywność systemu zarządzania kompetencjami, celami, rozwojem całej struktury. Firma to zlepek indywidualnych charakterów, temperamentów, ale suma tych niezależnych jednostek buduje wspólną kulturę organizacji. Mamy 4 główne cele w procesie budowania zespołu - znalezienie odpowiednich ludzi, umiejętne zarządzanie nimi, inspirowanie ich i budowanie wieloletniej współpracy. Wiele procesów w naszej firmie jest skomputeryzowana, ale niezależnie od stopnia automatyzacji procesu produkcyjnego ludzie są najistotniejszym czynnikiem, którego po prostu nie da się zastąpić. Pamiętamy o tym. Obecnie nasz zespół składa się w dużej mierze z ludzi młodych, których zaangażowanie w pracę jest bardzo duże. Młodzi myślą nieszablonowo, mają nowoczesne podejście do pracy. Przychodzą tutaj z głowami pełnymi pomysłów. Staramy się ten potencjał wykorzystywać na każdym kroku. Pomimo tego, że firma się rozwija i wdraża nowe technologie, nadal w naszych szeregach znajdują się pracownicy, którzy razem z nami zaczynali tą podróż, obecnie są to ludzie z ponad dwudziestokilkuletnim doświadczeniem, którym chętnie dzielą się z nowymi kolegami.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Z pewnością dostawców w zakresie systemów druku i tutaj wiodącym znakiem w firmie na stopie, już mogę powiedzieć partnerskiej, jest firma EFI. Większość urządzeń z tej właśnie „stajni” znajdziecie państwo na naszej produkcji, poczynając od druku sublimacyjnego po UV. Przedstawicielem tej marki w Polsce jest nasz partner, firma Reprograf z Warszawy, z którym związaliśmy się już wiele lat temu. Poza tym w zakresie podstawowych materiałów produkcyjnych współpracujemy z niemieckim producentem Georg Otto Fredrich, Pongs. Materiały wielu dostawców z Europy są również do nas dostarczane przez polskie marki dystrybucyjne, na przykład takie jak Antalis, Tuplex, Plastics. Mówi się, że obecnie znajdujemy się w trakcie tak zwanej czwartej już rewolucji technologicznej, w epoce społeczeństwa informacyjnego. Nasza firma również nie pozostaje w tyle i przechodzi obecnie dużą transformację systemową związaną z implementacją nowej platformy cyfrowej, która ma zarządzać wszystkimi procesami. Tutaj stawiamy na nowe innowacyjne pomysły, młody zespół i faktem tym potwierdzamy współpracę z firmą ArchDesk, która przejmuje większy ciężar działań operacyjnych w firmie. Ten międzynarodowy zespół posiada swoje lokalizacje w Londynie (UK) oraz w naszym kraju w Krakowie. Zasługują oni na uwagę, gdyż obecne czasy jak i oczekiwania naszych klientów spotykają się w tym samym punkcie co oferuje nam zespół firmy ArchDesk.

Jako jedyni w tej części Europy możecie zaproponować zarówno druk sitodrukowy, cyfrowy sublimacyjny, druk cyfrowy solventowy oraz druk UV. Posiadacie 14 maszyn do druku oraz własne nowocześnie wyposażone wykańczalnie. Pozwala to wam kontrolować jakość waszych wyrobów na każdym etapie produkcji. Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje związane z rozwojem firmy?

Nieustające inwestycje w mniejszej lub większej skali. Najbardziej widoczne od roku 2010 do teraz, gdzie powstała nowa siedziba o powierzchni około
4 500 m2. Cały czas unowocześniamy park maszynowy, nie tylko w zakresie druku, ale i wykańczania półproduktów. Inwestujemy również w osprzęt jak i nasze wyroby własne w postaci różnych profili aluminiowych, elementów łączących, własnych modułów LED, które są produkowane w Polsce i markowane nazwą własną MyLedLight z certyfikatem CE.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

W związku, iż działalność biznesową, w szczególności sprzedażową, prowadzimy głównie poza granicami kraju, w dużej mierze uczestniczymy jako partnerzy lub współ - sponsorzy różnych imprez i wydarzeń o wymiarze społecznym w innych krajach - głównie w Skandynawii. Firma inwestując w nowe technologie ma również na uwadze środowisko naturalne. Urządzenia firmy EFI gwarantują najwyższe standardy pracy oraz kompleksowe podejście do norm ekologicznych potwierdzonych niejednokrotnie wyśrubowanymi kryteriami pozyskiwanych certyfikatów. Inwestujemy również w energię odnawialną. Najnowszą inwestycją w firmie jest instalacja fotowoltaiczna umiejscowiona na terenie firmy. Na powierzchni około 3 500 m2 została zainstalowana farma o mocy 100 kW składająca się z prawie 330 paneli fotowoltaicznych. Potwierdza to dalekowzroczność zarządu, który poza rachunkiem ekonomicznym, podąża za trendami światowymi nie bacząc na bariery ekonomiczne.

www.voigt.com.pl

fb button