WYWIAD - LIBRO - Kierownik działu handlowego Anna Mliczek-Śnieć

Share

LIBRO1

Fabryka Mebli LIBRO istnieje od 1990 roku. Firma zajmuje się produkcją wysokiej jakości mebli tapicerowanych w szerokiej gamie tkanin. Obecnie LIBRO posiada cztery zakłady produkcyjne zlokalizowane w województwie warmińsko – mazurskim. O firmie rozmawiamy z panią Anną Mliczek-Śnieć - kierownik działu handlowego LIBRO Meble.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Firmy i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Firma LIBRO powstała w 1990 jak jednoosobowe przedsiębiorstwo. Właścicielem firmy LIBRO jest Marek Liberacki. W początkowym okresie w zakładzie naprawiano meble i przeprowadzano renowacje. Przez około 1,5 roku firma działała jako jednoosobowy zakład rzemieślniczy w przydomowym garażu o powierzchni 16 m kw. Po około 2 latach garaż został rozbudowany do pow. ok 100 m kw. Firma zatrudniała wówczas 3 pracowników i czterech uczniów. Kolejny krok nastąpił w 1994 roku – w wydzierżawionych od miasta pomieszczeniach o pow. około 300 m kw funkcjonowały pełne wydziały produkcyjne – krojownia, szwalnia, stolarnia. Lata 1992-1995 to okres bardzo dynamicznego rozwoju dla firmy LIBRO. Powierzchnia produkcyjna powiększyła się niemal 20 krotnie dając nowe możliwości. Początkowo cała produkcja sprzedawana była na rynku polskim, na pobliskich bazarach i jarmarkach. Kolejny krok nastąpił w roku 1996 - został wówczas zakupiony kompleks produkcyjny w Lubawie na ul. Grunwladzkiej 22, gdzie do dziś mieści się siedziba firmy. Załoga liczyła wówczas około 20 osób. Kolejny przełom nastąpił w 1998 roku, kiedy to LIBRO zaczęło ekspansję na zachód Europy. Nawiązanie współpracy z agentami w Niemczech zaowocowało bardzo dynamiczną ekspansją. Koniunktura na rynku niemieckim była wówczas bardzo dobra, co w dużym stopniu przyspieszyło rozwój firmy.

Waszymi atutami są nowoczesne wzornictwo, duża funkcjonalność, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne oraz atrakcyjne ceny wyrobów. Doświadczenie w produkcji mebli poparte jest wieloletnią obecnością w największych sieciach meblowych w kraju oraz w Niemczech. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Firma Libro działa dziś już w 4 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w województwie warmińsko – mazurskim. Siedziba firmy znajduje się w Lubawie. Mieszczą się tu działy administracyjne, ale także odbywa się produkcja. W Lubawie jest główny magazyn tkanin, krojownia oraz szwalnia, znajdują się także działy zbrojenia korpusów, oklejania i dwie tapicernie. W zakładzie w Rodzonem jest tartak, gdzie odbywa się obróbka i rozkrój tarcicy, stolarnia, dział oklejania korpusów, dział zbrojenia korpusów oraz tapicernia. W zakładzie w Nielbarku jest stolarnia, dział zbrojenia korpusów, tapicernia oraz szwalnia. Zakład w Stawigudzie zajmuje się przeróbką tarcicy oraz wykonywaniem elementów drewnianych do montażu korpusów. Zaplecze technologiczne jest stale unowocześniane i automatyzowane. Rozkrój płyty odbywa się na nowoczesnych maszynach typu CNC. Krojownia wyposażona jest w nowoczesne cuttery. Produkcja mebli tapicerowanych odbywa się w dużej mierze ręcznie – udział pracy ludzkiej jest znaczy, dlatego też każdy mebel jest nieco inny, niepowtarzalny. Stawiamy na jakość, nasze produkty robione są z wysokiej jakości materiałów. Posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające jakość używanych surowców, w tym także certyfikat FSC. Wzornictwo naszych produktów jest nowoczesne i odpowiada aktualnym trendom. Nasz zespół projektowy analizuje trendy w budownictwie oraz zmiany zachodzące na rynku. Jesteśmy jedną z czołowych firm w branży mebli tapicerowanych, co potwierdzają liczne nagrody i wysokie miejsca w rankingu najlepszych producentów mebli tapicerowanych.

Codziennie z waszych fabryk wyjeżdża kilkaset produktów, które sprzedawane są na rynkach wielu krajów europejskich, a także poza Europą. W Polsce obecni jesteście w ponad 300 salonach meblowych na terenie całego kraju. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Zabrzmi banalnie – ale najważniejszy jest klient ostateczny i o naszym sukcesie w dużej mierze zdecydowali klienci. Rynek meblowy stale się zmienia. Widać wyraźnie pewne trendy, które wskazują czego szukają klienci. To, w jaki sposób producenci i sprzedawcy reagują na te zmiany, determinuje sukces rynkowy lub porażkę. Oczywiście kluczowy jest w tym wypadku produkt. Nasze produkty znane są z wysokiej jakości staranności wykonania i powtarzalności – co w przypadku mebli tapicerowanych ma bardzo duże znaczenie. Mebel w 80 % wykonywany jest ręką ludzką - więc każdy jest unikatowy. Produkty i surowce są wyselekcjonowane i przykładamy dużą wagę do ich jakości. Dzięki temu produkt finalny jest nie tylko ładny, ale także trwały i minimalizujemy w ten sposób ryzyko pojawienia się reklamacji. Duże znaczenie ma też funkcjonalność mebli. Analizujemy sygnały płynące z rynku i szukamy takich rozwiązań funkcjonalnych, które spełniają oczekiwania klienta. Nasze produkty są więc wysokiej jakości, bardzo funkcjonalne a przy tym mają nowoczesny design. Staramy się także zapewnić na wysokim poziomie obsługę klientów. Wsparcie handlowców, bieżąca obsługa partnerów handlowych i wsparcie posprzedażowe to kluczowe czynniki, dzięki którym zbudowaliśmy zaufanie i osiągnęliśmy sukces.


Wasza unikatowa oferta, nacechowana niepowtarzalnością, wynika z rozpoznania trendów i wyprzedzania potrzeb rynku. Dużą uwagę przykładacie do wyselekcjonowania w waszej ofercie najlepszych tkanin odpowiadających najnowszym trendom i wzorom. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Na nasz sukces składa się wiele czynników. Oferujemy produkty wysokiej jakości. Nasze meble wykonane są solidnie i z dużą starannością. Wzornictwo odpowiada aktualnym trendom, a stosowane przez nas rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na zaspokojenie zmieniających się potrzeb rynku. Do produkcji używamy produktów dostępnych w Polsce, co ma duży wpływ na jakość produktu finalnego. Największy wkład w sukces firmy LIBRO mają jednak ludzie. Zespół projektowy odpowiedzialny za produkty analizuje potrzeby stale zmieniającego się rynku i śledzi wzornicze trendy. Dynamiczny zespół handlowców jest wsparciem dla sieci sprzedaży. Pracownicy produkcji tworzą stabilną i doświadczoną załogę, dzięki temu utrzymujemy wysoki poziom jakości naszych produktów. Stawiamy na kompetencje i wiedzę, nasz zespół jest stabilny i rotacja pracowników jest na niskim poziomie. Solidność obsługi Klienta to nasz priorytet, dzięki temu nasi partnerzy handlowi chętnie oferują nasze produkty do sprzedaży. O naszej silnej pozycji na rynku świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Od kilku lat znajdujemy się w czołówce rankingu producentów mebli tapicerowanych organizowanych przez portal BiznesMeblowy.pl oraz magazyn Meble Plus.

Dzięki waszym pracownikom i ich zaangażowaniu nieustannie się rozwijacie. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Nasza załoga jest bardzo stabilna. Od wielu lat opieramy się na sprawdzonych fachowcach. Nasi ludzie mają duże doświadczenie w branży, ale też stale się rozwijają. Uczestniczmy w szkoleniach branżowych, dzięki temu poszerzamy wiedzę i uczymy się od innych, ale uczestniczmy także w szkoleniach pozabranżowych – dzięki temu możemy widzieć sprawy z innej perspektywy. Bierzemy udział w targach i różnego rodzaju eventach, na których poznajemy nowinki i uczymy się od innych. Pozyskujemy także ludzi młodych, chętnych do nauki. Nasza firma stale się rozwija i tworzymy nowe stanowiska pracy. Praktykujemy także awans poziomy – dzięki temu możemy wykorzystać potencjał, który już mamy, a pracownicy na nowych stanowiskach znacznie szybciej i płynniej realizują nowe zadania.

Jakość to dla Państwa priorytet. Do produkcji mebli używacie najwyższej jakości materiałów i surowców. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami i producentami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Współpracujemy głównie z firmami polskimi. Są to duże firmy o ugruntowanej pozycji w swojej branży. W branży tkanin są to Fargotex sp.z z o.o. z Łomży, Davis Poland Sp. z o.o. z Bielska Białej, SIC Sp. z o.o. z Łodzi. Surowce kupujemy od: Lasy Państwowe (drewno), STALMOT&WOLMET Sp. z o.o., CIECH PIANKI Sp. z o.o.; „EUROFOAM POLSKA”
Sp. z o.o.; BOMAR MAREK WOJCIECHOWSKI I WSPÓLNICY SP.J.; „STARSPRINGS POLAND” Sp. z o.o.; HERKULES Sp. z o.o.; AMANN Sp. z o.o.; LOBA-WAKOL POLSKA Sp. z o.o.; SABA POLSKA Sp. z o.o.; BIZEA Sp. z o.o. Współpracujemy także z lokalnymi przedsiębiorcami, dzięki temu wspieramy lokalną przedsiębiorczość i lokalny rynek pracy.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W ostatnich kilku latach podjęliśmy kilka ważnych inwestycji:
adaptacja zakładu przetwórstwa tarcicy i obróbki drewna w Stawigudzie woj. Warmińsko – mazurskie
rozbudowa budynku administracyjnego w siedzibie firmy w Lubawie
rozbudowa hali wystawowo – sklepowej w Lubawie
budowa zakładu produkcyjnego o pow. ok 10 tys. m w Nielbarku woj. Warmińsko - mazurskie - uruchomienie zakładu nastąpiło w styczniu 2019.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą wam oferować meble o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Meble tapicerowane to produkty, które są w każdym domu i trudno znaleźć np. substytut kanapy. Nasza branża działa w stabilnych warunkach, nie należy spodziewać się gwałtownych zmian i niespodziewanych zagrożeń. Tendencje rynku są pozytywne i pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Widzimy stały wzrost zainteresowania produktami o coraz wyższej jakości, zapewniającej wysoki komfort użytkowania. Oczywiście stale doskonalimy procesy w naszych zakładach i pracujemy nad utrzymaniem wysokiej jakości naszych produktów, w tym celu nieustannie szkolimy się i pogłębiamy naszą wiedzę, obserwujemy rynek i tendencje wzornicze, poszukujemy nowych tkanin i nowych rozwiązań technicznych. W najbliższych latach planujemy modernizację naszego parku maszynowego, budowę hali magazynowej, która pozwoli na optymalizację procesów logistycznych oraz powiększenie naszej floty samochodów dostawczych.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Wspieramy liczne inicjatywy charytatywne głównie lokalne, ale także ogólnopolskie np. WOŚP. Jesteśmy sponsorem wielu imprez sportowych, a także lokalnych drużyn Motor Lubawa, Libro Cycling Team i pierwszo- ligowej drużyny siatkarskiej kobiet KS Pałac Bydgoszcz.


Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Jesteśmy laureatami licznych nagród i wyróżnień:
nagroda internautów za narożnik Madisson w konkursie Produkt Roku 2018
1 miejsce w rankingu producentów mebli tapicerowanych edycja 2016
wyróżnienie w konkursie Produkt Roku 2015 za tapczan Miś i Korona
nagroda Żagiel Meblarstwa w 2015 za narożnik ZOOM.
nagroda Diament Meblarstwa 2015 za zestaw Modo
nagroda główna za sofę PLAY NEW w kategorii meble młodzieżowy w konkursie Produkt Roku 2014
nagroda Diament Meblarstwa 2014 za zestaw Malaga
wyróżnienie w konkursie Produkt Roku 2012 za sofę Play

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie