Wika Polska - Światowy lider w dziedzinie pomiarów ciśnienia i temperatury

Share

Firma WIKA wiedzie prym na światowym rynku jako producent urządzeń do pomiarów ciśnienia i temperatury. Silną pozycję rynkową zawdzięcza wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy, którą stale zdobywa przez dziesięciolecia. Obecnie swoim klientom oferuje bogaty wybór produktów i usług. Mechaniczne i elektroniczne przyrządy pomiarowe firmy WIKA znajdują zastosowanie nieomal we wszystkich branżach np. konstrukcji maszyn, pneumatyce, hydraulice, gazownictwie, inżynierii spawalniczej, technice grzewczej, a także w przemyśle chemicznym, energetycznym, higienicznym, spożywczym czy medycznym.


Bogata oferta w zasięgu ręki


WIKA Polska S.A. z siedzibą we Włocławku jest częścią światowego koncernu - firmy WIKA produkującego urządzenia do pomiarów ciśnienia i temperatury. W grudniu 2000 roku Kujawska Fabryka Manometrów KFM S.A. z Włocławka została przejęta przez WIKA Alexander Wiegand GmbH& Co., zaś z końcem roku 2007, zmieniwszy oficjalnie nazwę na WIKA Polska S.A., spółka stała się integralną częścią „rodziny” WIKA.
WIKA Polska kontynuuje ponad 90. letnią tradycję lokalnej marki KFM, której historia sięga aż 1916 roku. W swojej działalności polski oddział koncentruje się na produkcji manometrów analogowych, które dystrybuowane są z Polski na cały świat. Drugim filarem działań firmy jest obsługa lokalnych klientów z zakresu pełnego asortymentu urządzeń pomiarowych znajdujących się w ofercie koncernu. WIKA Polska uznawana jest za jedno z największych przedsiębiorstw w grupie. Firma bazuje na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i biznesowych, praktykując już od kilku lat system zarządzania Kaizen, co pozwala na optymalizację procesów i podniesienie jakości oferowanych produktów i obsługi klienta. Dla najbardziej wymagającego segmentu, jakim jest segment medyczny organizujemy Medical Focus Factory- specjalny wydział produkujący manometry do przemysłu medycznego, gdzie jakość oznacza zdrowie i życie pacjenta. Spółka przyznaje, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu wypracowała sobie silną, ugruntowaną pozycję wśród producentów aparatury kontrolno-pomiarowej, zaś stale powiększając zasoby ludzkie, zapewniła sobie jedenastokrotny wzrost potencjału produkcyjnego w stosunku do roku 2000. W roku 2008 na liniach produkcyjnych WIKA Polska S.A. we Włocławku wyprodukowano ponad 23 mln przyrządów , eksportowanych do wszystkich krajów świata. Filozofia firmy WIKA opiera się na kompleksowości oferty. Proponując swoim klientom szeroki wachlarz produktów i dostosowując je do ich indywidualnych potrzeb, producent stara się zminimalizować koszty po stronie klienta. W ofercie można znaleźć w zasadzie wszystkie urządzenia do pomiaru ciśnienia i temperatury, które są oferowane w czterech liniach produktowych: Urządzenia Analogowe (ciśnieniomierze z rurką Bourdona, termometry bimetaliczne i gazowe), Urządzenia do Elektronicznego Pomiaru Ciśnienia (przetworniki ciśnienia standardowe jak i programowalne z protokołem Hart i Profibus, sensory ciśnieniowe, presostaty ciśnieniowe, sondy poziomu) Przyrządy Pomiarowe Procesów Przemysłowych (kwasoodporne ciśnieniomierze z rurką Bourdona, , manometry puszkowe , membranowe i różnicowe, kwasoodporne termometry bimetaliczne i gazowe, przetworniki temperatury, termometry rezystancyjne i termopary, osłony termometryczne) oraz Urządzenia do Testowania i Kalibracji (kalibratory ciśnienia i temperatury).

Blisko twojego biznesu


Rozwiązania WIKA w zakresie pomiaru ciśnienia i temperatury są integralnymi elementami procesów biznesowych klientów firmy. W związku z powyższym, spółka uważa się nie tylko za dostawcę urządzeń pomiarowych, ale przede wszystkim za kompetentnego partnera, który w ścisłej współpracy z klientem projektuje rozwiązania dostosowane do jego indywidualnych zastosowań. Priorytetową rolę odgrywa tutaj standard jakości. To właśnie on decyduje o niezawodności pracy instalacji bądź urządzenia. Firma tym samym zapewnia, że klienci na całym świecie otrzymują produkty najwyższej jakości – zaawansowane technologicznie i gwarantujące zawsze precyzyjny i niezawodny pomiar. Najwyższe standardy produkcyjne czy rynkowe nie gwarantują jeszcze sukcesu. Ważne jest także pozyskanie stałych kontrahentów, dlatego w trosce o pełne zadowolenie swoich odbiorców WIKA propaguje politykę zorientowaną na klienta. „Part of your business” to myśl przewodnia stanowiąca podstawę tej filozofii. Oparta na bliskich relacjach z klientami, pozwala na realizację wspólnych celów poprzez współpracę. Jak twierdzi Dyrektor Generalny WIKA Alexander Wiegand, to „filozofia, której konsekwentnie jesteśmy wierni każdego dnia”. Z drugiej strony bliskość oznacza dostępność tej samej oferty na każdym kontynencie, w pobliżu klienta. Dlatego WIKA posiada liczne oddziały na całym świecie, dzięki którym jest w stanie oszacować i przewidzieć zapotrzebowanie dla danego rynku lub kraju. Co więcej, sieć oddziałów firmowych jest stale rozbudowywana poprzez tworzenie nowych lub poszerzanie zakresu usług tych istniejących na szczeblu lokalnym. Działania tego typu mają na celu zaspokojenie rosnących oczekiwań klientów na całym świecie. Budowanie zaufania to proces, na który pracuje się przez wiele lat. Dla WIKA Polska sukcesem w budowaniu zaufania jest zaangażowanie w podnoszenie jakości produktów i procesów. To strategiczny cel SML, który został potwierdzony licznymi certyfikatami np. ISO ISO 9001, ISO/TS 16949, ISO 14001. W ciągu ostatnich lat firma stała się synonimem zaawansowanych rozwiązań z zakresu pomiaru ciśnienia i temperatury, wdrażając innowacyjne technologie w postaci niezawodnych produktów i wydajnych rozwiązań. W rezultacie beneficjenci otrzymali największy na rynku wybór produktów z najwyższej półki.
WIKA Polska jako centrum produkcyjne manometrów analogowych zobligowana jest do podążania za światowymi trendami także w zakresie logistyki. W ostatnich latach rynek polski zmienił się w zaskakującym tempie. Firmy korzystają z najlepszych, światowych wzorców w wielu dziedzinach prowadzenia biznesu. Widać to szczególnie w obszarze rozwiązań logistycznych. Wprowadzanie standardów koncernowych prowadzi do wzrostu wymagań w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Takie systemy stawiają przed dostawcami coraz trudniejsze wymagania. Intelligent Supply Network, VMI, magazyny konsygnacyjne to tylko niektóre z nowoczesnych systemów zarządzania magazynami i dostawami, które WIKA implementuje, by sprostać wymaganiom swoich klientów.

Sukces poprzez kształcenie


Jako organizacja o międzynarodowym zasięgu, Wika może poszczycić się stale rosnącą profesjonalną kadrą, która kładzie nacisk na osiąganie strategicznych celów i szybki proces decyzyjny w relacjach biznesowych. Kultura korporacyjna Wika oparta jest na zasadach wzajemnego poszanowania i pracy zespołowej pomiędzy pracownikami wykonującymi swoje obowiązki na różnych stanowiskach, od stażystów po dyrektorów. Można na tej podstawie zaobserwować, że potencjałem firmy są także motywacja i inwestycja w pracowników, którzy w zamian wykazują się zaangażowaniem, chęcią realizacji wspólnych celów oraz determinacją w rozwój firmy. W całej grupie pracuje ponad pięć tysięcy osób, z czego tysiąc zatrudnionych jest w Polsce. Polityka firmy zakłada, że brak inwestycji w potencjał ludzki jest krokiem wstecz, dlatego pracownicy, w ramach podnoszenia swoich kwalifikacji, by sprostać rosnącym wymaganiom rynków zagranicznych regularnie uczestniczą w programach edukacyjnych i zajęciach szkoleniowych np. od 2005 r. przedsiębiorstwo realizuje projekt pod nazwą „Inwestycja w kadry podstawą budowania nowej kultury organizacyjnej KFM”. Spółka organizuje także pikniki firmowe, dofinansowuje lokalną drużynę piłkarską, organizuje konkursy i zabawy dla pracowników, a także wydaje gazetkę firmową „Manowieści”, na łamach której publikowane są aktualności z życia firmy. Wypada jeszcze wspomnieć, że programy szkoleniowe i staże są doskonałym przygotowaniem dla potencjalnych pracowników firmy. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – bezkonkurencyjna jakość i wykonanie.

Certyfikacja jakości


Wśród znaczących osiągnięć ostatnich lat na szczególną uwagę zasługuje system zarządzania jakością WIKA, który posiada międzynarodową certyfikację ISO 9001 oraz ISO/TS 16949:2002. Ponadto zakład może poszczycić się certyfikatem ISO 14001 w zakresie zarządzania środowiskowego. Ważnym osiągnięciem było również otrzymanie nagrody „iF product design” za elektroniczne urządzenie pomiarowe. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych od 55 lat za dokładność w wykonaniu produktu. Będąc producentem wykorzystującym najnowsze technologie do pomiarów ciśnienia WIKA zawsze przywiązywała dużą wagę do praktycznych zastosowań swoich wyrobów. Wyróżnienie w postaci nagrody „iF product design” było uhonorowaniem tego podejścia. Kryteria przy ocenie produktów były wymagające, ponieważ badano wykonanie, fachowość, wybór materiałów, innowacyjność, ekologiczność, funkcjonalność, ergonomię, bezpieczeństwo, markę oraz uniwersalność wykonania. Przyglądając się firmie WIKA, można zaobserwować, że na pierwszy plan wysuwają się wysoka jakość oferowanych produktów, olbrzymi potencjał ludzki, globalny zasięg dzięki lokalizacji w 35 krajach oraz międzynarodowa certyfikacja. Innymi słowy, WIKA jako firma i marka kojarzy się z wysoką jakością, niezawodnością, dostępnością i kompleksowością.