Wytaczarki - obrabiarki specjalistyczne

Share

2 1-wytaczarki-stolowe-2-whn13cnc

Obrabiarki należą do urządzeń wielofunkcyjnych. Zaś po okresie wysokiej specjalizacji coraz częściej można spotkać propozycje producentów obejmujące kilka funkcji w jednym. Przykładem mogą być frezarko-wiertarko-tokarki, które dzięki możliwości przekładania głowicy z powodzeniem pełnią wszystkie trzy funkcje jednocześnie. Jest to idealne rozwiązanie dla tych firm czy osób prywatnych, które korzystają z takich urządzeń sporadycznie i inwestowanie w trzy różne kosztowne maszyny.

Przeciwieństwem są wytaczarki, które stanowią przykład precyzyjnych i wyspecjalizowanych maszyn wykonujących bardzo konkretny rodzaj zadania, jakim jest wytaczanie otworów o bardzo dużej precyzji wymiarowej. Nowoczesne wytaczarki są w stanie wykonać precyzyjne otwory w obrabianym przedmiocie, dzięki dużej prędkości obrotowej wrzeciona i małej głębokości skrawania. Duża prędkość wrzeciona wymaga odpowiednio trwałych ostrzy. Dlatego w wytaczarkach używa się ostrzy diamentowych, o niezwykłej wytrzymałości i twardości albo noży wykonywanych ze spiekanych węglików.

Wytaczarki charakteryzują się też dużą starannością wykonywanych otworów, które są nadzwyczaj gładkie. Podobnie jak nowoczesne frezarki czy tokarki, tak i te wersje obrabiarek wyposaża się już w sterowanie komputerowe. Dlatego wykonywana przez nie praca oscyluje na granicy bardzo wysokich parametrów dokładności. Nowoczesne wytaczarki CNC można spotkać przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie stosuje się je do produkowania pojedynczych elementów konstrukcyjnych pojazdów, jak np. tarcze hamulcowe, a także do gwintowania, szlifowania, czy poprzecznego toczenia.

Zależnie od potrzeb maszyny te mogą mieć różnych rodzaj konstrukcji – pionowej lub poziomej, a pod względem możliwości wykorzystania wyróżnia się też wytaczarki jedno i wielowrzecionowe. Te drugie przeznacza się do produkcji masowej. Ich cechą szczególną jest to, że mogą jednocześnie wykonywać otwory po obu stronach obrabianego materiału, dzięki czemu proces produkcji ulega znacznemu przyspieszeniu.

O charakterze wytaczarek decyduje też maksymalna średnica obrabianego otworu, maksymalne wymiary obrabianego przedmiotu i wymiary stołu.