Monitorowanie stanu maszyn rolniczych

Share

czesci-do-traktorow1

Artykuł opisujący o jakie elementy traktora trzeba dbać.

Już dawno upłynęły czasy, jak rolnik do roboty w gospodarstwie wykorzystywał zwierzęta oraz manualne narzędzia. Przy hektarach, jakie potrzebują niemalże nieustannego monitorowania, gospodarz nie poradziłby sobie tylko przy pomocy mocy swoich dłoni. Na szczęście obecnie nie musi.

Jego regularne zajęcia są prostsze oraz szybsze do praktyki dzięki maszynom rolniczym. Te jednakowoż nie są tworami ponadczasowymi i stąd też potrzebują systematycznej inspekcji oraz naprawy. Od ich stanu zależy wydajność pracy, a także zdrowie oraz utrzymanie rolnika. Poszczególne części do maszyn rolniczych zużywają się dużo szybciej aniżeli drugie. Na jakie spośród nich powinniśmy zwrócić uwagę?

1. Układ kierowniczy oraz system hamulcowy

Co roku ma miejsce kilkanaście przypadków śmiertelnych, wywołanych kiepskim stanem traktorów rolniczych. Niesprawny układ kierowniczy potrafi sprawić, że rolnik będzie miał przeszkody z jeżdżeniem traktora oraz spowoduje to w wyniku do jego przewrócenia. Ciągnik stanowi więc niebezpieczeństwo również dla samego prowadzącego, jak również osób postronnych, jakie mogą zostać przez niego przygniecione. Szczególnie istotne jest monitorowanie poziomu technicznego traktora rolniczego – zwłaszcza przed głównym wyjazdem w gospodarstwo– a w razie konieczności zamiana części na inne i znakomitej formy.

2. Podzespoły maszyn rolniczych

Podzespoły maszyn rolnych są szczególnie wrażliwe na zabrudzenie. Te części do ciągnika i pługa powinny stanowić oddawane stałej obserwacji i serwisowi. W wypadku ich zignorowania i w efekcie zniszczenia, optymalnym wyjściem będzie ich wymiana. Szczególnie istotne jest dbanie o przewody paliwowe, ponieważ wypadek może skończyć się nie tylko utratą paliwa ale i tragedią.

3. Zespoły opryskiwacza

Przy myciu i obsługiwaniu opryskiwacza warto zachować wyjątkową uwagę. Nieumiejętne radzenie sobie z tymże aspektem pojazdu rolnego może przywieść do zakażenia czy zanieczyszczenia środowiska. Ciecz opryskująca może mieć negatywny wpływ nie jedynie na bliskie środowisko oraz nas samych, lecz i na konkretne części systemu opryskiwacza. Będąca w pojemniku, pompie, lub kablach może stanowić przesłanką usterki oraz konsekwentnie zaburzać pracę opryskiwacza. Nie możemy doprowadzić do zamarznięcia cieczy wewnątrz urządzenia, bowiem z pewnością zepsuje to fragmenty całego układu.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie