WYWIAD-POL-EKO-APARATURA SP.J. - Dyrektor Zarządzajacy Sebastian Kowalski

Share

 POL-EKO2

POL-EKO-APARATURA SP.J. to czołowy polski producent urządzeń termostatycznych, mebli laboratoryjnych, wyposażenia dla laboratoriów oraz przemysłu. O firmie rozmawiamy z Dyrektorem Zarządzającym i zarazem współwłaścicielem – panem Sebastianem Kowalskim.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Firmę założył w 1990 roku Zenon Polok. Początkowo zajmowała się handlem. Sprowadzała aparaturę kontrolno-pomiarową, laboratoryjną i przemysłową z Niemiec i sprzedawała w Polsce. W międzyczasie pojawiła się koncepcja, żeby zacząć coś produkować. Pierwszym produktem były szafy termostatyczne do przeprowadzania badań BZT5, następnie zaczęliśmy produkować stacje zlewne oraz chłodziarki. Przełomowa była decyzja by zacząć produkować suszarki i cieplarki laboratoryjne, czyli robić coś od początku do końca samemu. Większość etapów produkcji odbywało się w firmach zewnętrznych na zlecenie - cięcie, gięcie i malowanie. Szybko zrozumieliśmy, że tak nie możemy funkcjonować jeśli chcemy się rozwijać. Stąd w 2005 roku, kiedy przenieśliśmy się do Wodzisławia (wcześniej działalność była prowadzona w Rybniku), podjęliśmy decyzję o zakupie pierwszej maszyny - była to prasa krawędziowa. Myśląc utopijnie, że jeśli będziemy mieli wycięte blachy to je sobie wygniemy szybko dostrzegliśmy, że niestety to nic nie daje i zapadła decyzja o budowie hali nr 1, gdzie docelowo mieliśmy przenieść prasę krawędziową i zakontraktowaną pierwszą wykrawarkę. Po przeprowadzce do hali nr 1 uzyskaliśmy więcej miejsca do montażu, ale również dla nowych maszyn. Stały rozwój spowodował podjęcie decyzji o budowie kolejnej hali, gdzie rodził się pomysł zakupu kolejnych maszyn, wyższej klasy niż do tej pory. Dla rozwoju firmy istotnym punktem była decyzja by towary zacząć eksportować. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie przedsiębiorstwa bez eksportu, który stanowi ponad 70% naszej produkcji. Stale nowi klienci i nowe kontakty są pracą bardzo dobrego zespół ludzi, którzy doskonale rozumieją na czym eksport polega i potrafią przekonać klienta do naszych produktów. Dziś możemy się pochwalić nie tylko samym przedsiębiorstwem, potencjałem, ale też naszymi klientami. Z każdej strony docierają do nas słuchy, że obecnie jest rynek pracownika, nie pracodawcy. Myślę, że to trochę mylne stwierdzenie dlatego, że nasza organizacja od zawsze znała wartość swoich pracowników i podkreślamy, że bez nich nie byłoby tego co powstało. Stąd też podejście naszego zarządu - rodziny, jest takie, żeby jak najwięcej inwestować w przedsiębiorstwo ponieważ to przyszłość nie tylko dla nas, ale i dla tych ludzi. Dzisiaj zatrudniając ponad 200 ludzi wszyscy wiemy, że to nie tylko 200 osób, ale również ich małżonkowie, współpartnerzy, dzieci – na nich też mamy wpływ.

Paleta oferowanych przez was produktów jest niezwykle bogata. Każdego dnia wasi Klienci mogą liczyć na waszą pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu, a jeżeli w waszej ofercie nie znajdzie się produkt odpowiedni dla danej aplikacji, wasi inżynierowie są gotowi zaprojektować rozwiązanie dedykowane dla konkretnego Odbiorcy. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Nasze produkty to urządzenia termostatyczne czyli urządzenia, które utrzymują stałą temperaturę i wilgotność oraz dodatkowo odpowiednie natężenie światła. To typowo urządzenia dedykowane do prowadzenia badań. Badań w każdym sektorze przemysłu - samochodowym, farmaceutycznym, spożywczym i tak naprawdę często sami nie wiemy do końca jakim jeszcze. Dodatkowo produkujemy urządzenia do gospodarki wodno-ściekowej. Przez ostatni rok zauważamy bum zarówno na stacje zlewne FEKO, jak i urządzenia, które służą do przyjmowania nieczystości z kamperów (tzw. Eurodropy). Na uwagę zasługuje rozwijająca się z roku na rok paleta mebli laboratoryjnych, które stają się coraz bardziej widoczne nie tylko na naszym rynku, ale również za granicą. Jeśli chodzi o zaplecze produkcyjne to wszystkie urządzenia są zaprojektowane przez nas. Dział techniczny dysponuje odpowiednimi narzędziami w postaci oprogramowania, gdzie konstruktorzy tworzą projekty od samego początku do momentu wygenerowania ostatecznej dokumentacji produkcyjnej. Równolegle grupa ludzi przygotowuje elektronikę – całe sterowanie jest również naszego projektu – co daje nam elastyczność jeśli chodzi o zmiany i szybkość dostosowywania do potrzeb klienta. Po stworzeniu dokumentacji przechodzimy do działu obróbki mechanicznej, gdzie posiadamy najwyższej jakości sprzęt. Posiadamy swoją malarnię proszkową i spawalnię. Cały proces został zaprojektowany przez odpowiednich szefów działu produkcji oraz działu obróbki mechanicznej. Potencjał obróbki blachy jest ogromy. Widzimy to poprzez dodatkowe zlecenia, które otrzymujemy od innych firm na wykonywanie usług w zakresie cięcia i gięcia oraz malowania.

W swoich codziennych działaniach dokładacie wszelkich starań, aby oferowane przez was produkty i usługi satysfakcjonowały Klientów, gdyż Klienci są dla was najważniejsi. Dbacie o najwyższą jakość waszych urządzeń, stale dążycie do tego, aby pracowały niezawodnie. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Myślę, że zdecydowanie jest tym jakość, która jest dla nas najważniejsza. Wiadomo, że jeśli klient się sparzy na niewłaściwie wyprodukowanym urządzeniu, źle działającym to do nas nie wróci. Skupiamy się po pierwsze na jakości, a po drugie na zapewnieniu dobrej obsługi serwisowej. Mam tutaj na myśli obsługę serwisową nie tylko w momencie usterki. Chcemy służyć klientom pomocą, w momencie problemów z ustawieniem urządzenia, czy odpowiednim zaprogramowaniem. Postawienie na jakość i dobrą obsługę klienta, zapewne miało duży wpływ na sukces naszej firmy.

Rozwijając myśl - oferujecie najwyższej jakości wyroby, przynosząc satysfakcję klientom. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Strategiczny potencjał, stanowi połączenie kilku rzeczy, o których już wspominałem. Jesteśmy spółką rodzinną z wpajanym od samego początku przez założyciela firmy, że kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstwa ma dobra obsługa klienta, doradztwo oraz zapewnienie wysokiej jakości. Ważny jest dla nas bezpośredni kontakt z klientami. Mam tutaj na myśli głównie naszych dystrybutorów. Dbamy o to by zostali dobrze przeszkoleni. Zarówno sprzedawcy, a przede wszystkim serwisanci. Ma to znaczenie sprzedając urządzenie za granicę – nie jesteśmy w stanie zdalnie świadczyć serwisu, stąd chcemy mieć przeszkoloną kadrę wśród naszych dystrybutorów.

Fundamentem każdej firmy są jej pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień wykonują skomplikowane projekty?

Ludzie stanowią dla nas największy kapitał. Udało nam się stworzyć grupę ludzi, którzy współpracują z nami wiele lat, a niektórzy są w firmie od początku jej istnienia. Odpowiedni sztab solidnie prowadzi każdy z działów z dużym sukcesem. Kierownicy potrafią utrzymać stały skład swojej załogi, co jest dla nas ważne. Potrafią z ludźmi rozmawiać. Wśród pracowników mamy bardzo dużo wybitnych specjalistów i ludzi, którzy mają fach w ręce. Zaczynając od szerokiej branży IT, po dział konstrukcyjny z ludźmi z dużym doświadczeniem. Specjalistów mamy w dziale sprzedaży wśród nich eksport menadżerzy, którzy znają po kilka języków. Cały dział handlowy, który zajmuje się zamówieniami i wystawianiem faktur oraz organizowaniem transportu to osoby, które są przynajmniej dwujęzyczne. Dział produkcji, gdzie na montażu mamy wielu specjalistów od chłodziarzy, którzy uczestniczą w procesach produkcyjnych urządzeń chłodniczych - również skomplikowanych urządzeń typu zamrażarki do -86 Co, po specjalistów ds. elektroniki, pracowników malarni czy spawaczy. Jesteśmy szczęśliwi, że nie mamy problemów z kadrą pracowniczą i zarządzającą.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Jest sporo firm, z którymi jesteśmy związani od dłuższego czasu. To nasi stali dostawcy blachy, ale również dostawcy i producenci elektroniki. Generalnie te dwa składniki to najważniejsze dla nas elementy w produkcji. Jest również sporo dostawców, którzy tak naprawdę nigdy nas nie zawiedli, a w znaczących momentach stawali na wysokości zadania. Zamawiamy spore ilości podzespołów wykorzystywanych w chłodnictwie. Udało nam się zbudować dobre relacje z wieloma dobrymi polskimi firmami i to nas cieszy. Cieszy nas również ich rozwój. Poniekąd czujemy się też troszeczkę za to odpowiedzialni robiąc coraz większe zakupy w takiej firmie.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Na przestrzeni ostatnich lat cały czas jesteśmy w fazie wielkiej budowy, oddawania do użytkowania i przeprowadzek. Obecnie przekroczyliśmy półmetek budowy nowej 4 hali. Teren, na którym jesteśmy powoduje, że mamy bardzo rozproszoną produkcję. Nie mamy tego komfortu bycia pod jednym dachem i te kilka tysięcy metrów, które zagospodarowujemy mieści się w 3 halach produkcyjnych i biurowcu. Każda budowa hali, udostępnienie nowych powierzchni jest związana z przeprowadzką. Przez ostatnie lata ciągle inwestowaliśmy w budynki oraz wyposażenie. Nasz ostatni duży zakup - wykrawarka z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem detali, którą instalowaliśmy w zeszły roku była pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce. Nasze inwestycje są sfokusowane na sprzęt wysokiej jakości.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą wam oferować wyroby o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Bardziej nas interesuje jak będą się rozwijać nasi ostateczni odbiorcy - wszystkie wcześniej wspomniane gałęzie przemysłu. Ich rozwój powoduje nowe potrzeby na zakup urządzeń do nowych badań. Obserwujemy ogromny rozwój badań związanych z człowiekiem. Badań genetycznych, czy badań poszukiwania nowych leków. Rozwija się również outsourcing - duże organizacje zlecają małym badania, stąd te małe potrzebują sprzętu, potrzebują mebli i wyposażenia. Na chwile obecną ta perspektywa nie wygląda źle. Oczywiście nigdy nie wiemy co się będzie na świecie działo, ale trzeba być optymistą. Na najbliższe lata chcielibyśmy wprowadzić do sprzedaży chłodziarki z wnętrzem z tworzywa sztucznego. Po części jesteśmy przygotowani by wejść na rynek z takim sprzętem, którego niestety nie mamy, a jest na niego duże zapotrzebowanie.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Od kilku lat mocno zaangażowaliśmy się we współpracę z wodzisławskim Wydziałem Edukacji i poprzez ten wydział ze wszystkimi placówkami. Naszym sztandarowym działaniem było wspólne uruchomienie nauki programowania w szkołach podstawowych od IV klasy. Pomagaliśmy w stworzeniu programu nauczania, doborze sprzętu, zaprojektowaniu elektroniki. Angażujemy się również w naukę kreatywności w wodzisławskich szkołach i przedszkolach. Mocno zaangażowaliśmy się w odbudowę i wzrost szkolnictwa zawodowego, gdzie udało się doprowadzić do otwarcia klasy technik chłodnictwa i klimatyzacji w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Czynnie angażujemy się w kształcenie dualne, stąd zatrudniamy obecnie 13 pracowników młodocianych. Dodatkowo opiekujemy się szkołą, jesteśmy przyjacielem przedszkola, wspieramy WOŚP czy Szlachetną Paczkę, pomagamy w organizacji różnych festynów. Postawiliśmy na współpracę ze Stowarzyszeniem „Razem na Szybiku”, czy na współpracę z Wodzisławską Izbą Gospodarczą. Ostatnio takie nasze znaczące działania to pomoc dla wodzisławskiego szpitala.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Bardzo miłe są wszystkie wyróżnienia tj. przyjaciel szkoły, przedszkola, czy wodzisławskiej oświaty, ale również bardzo ważne są nagrody biznesowe. Wśród otrzymanych przez nas nagród są między innymi Nagroda Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego za dokonania na rzecz współpracy przedsiębiorstw i samorządów Polski i Czech, Nagroda Izby Gospodarczej „Przyjazny dla Środowiska”, czy Nagrody Powiatowego Lidera Przedsiębiorczości. Zajęliśmy I miejsce w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Ośrodek Rozwoju Edukacji przyznał nam tytuł „Miejsca Odkrywania Talentów”, a Prezydenta Miasta nagrodził „Za wsparcie w realizacji Strategii Rozwoju Oświaty Wodzisławia Śląskiego w roku 2016”. Znacząca jest dla nas dwukrotna nagroda dla „Najlepszego Dostawcy” otrzymana od największego europejskiego dystrybutora sprzętu laboratoryjnego.

www.pol-eko.com.pl

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie