Zadbaj o bezpieczeństwo przy pracy na maszynach CNC

Share

zdjecie111

Czy wiesz, że zanim maszyny CNC zyskały odpowiednie wytyczne i precyzyjne zasady korzystania, co roku ginęło przy nich wielu pracowników? Teraz zdarza się, że ktoś odniesie drobne obrażenia, jednak są to przypadki jednostkowe. Na szczęście bezpieczeństwo w miejscu pracy z maszynami CNC jest dziś stanowczo na dużo wyższym poziomie. Zanim przystąpisz więc do pracy przy takich urządzeniach, koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami, które dadzą Ci większą pewność i zabezpieczą przed zagrożeniem.

Przestrzeganie przepisów i wytycznych jest ważne przede wszystkim w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją. Tu pracownicy muszą być perfekcyjnie przeszkoleni. Podstawowymi zasadami, jakich muszą przestrzegać jest noszenie okularów ochronnych, unikanie luźnej odzieży oraz zakładania biżuterii, poszanowanie wszelkich procedur związanych z blokowaniem oraz dokładne oznaczanie płynów. Pomimo przestrzegania tych wytycznych, istnieje jeszcze wiele niebezpieczeństw, czyhających na operatorów maszyn CNC. Najczęściej są to niestety znane im wszystkim zagrożenia, o których bardzo często zapominają, myśląc, że ich nie dotyczą, ponieważ dobrze znają się na obsłudze urządzeń.

Pamiętaj o ochronie słuchu

Ochrona słuchu jest niezwykle ważna przy pracy na maszynach CNC. Są one bardzo hałaśliwe, dlatego mogą prowadzić do upośledzenia, a nawet utraty słuchu. Dotyczy to każdej maszyny, nawet tej, która wydaje się nie wydawać tak głośnych dźwięków. Uszy nie są jednak przystosowane do jednostajnych, wysokich tonów, dlatego prędzej czy później słuch zacznie szwankować. Jak wskazują liczne badania, utrata słuchu w miejscu pracy to najczęstsza choroba zawodowa występująca w branży przemysłowej. Dotyczy ona co dziewiątego chorego. Ponad 70% – tyle wynosi procent przypadków zachodzących w sektorze wytwórczym. Produkty do ochrony słuchu znajdziesz w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/artykuly-akcesoria-ochrona-sluchu-c-4095_4100.html

By zawczasu uniknąć upośledzeń układu słuchowego, konieczne jest używanie specjalnych osłon na uszy w miejscach, gdzie kontrola lub wyeliminowanie hałasów nie jest możliwe. Instytut BHP zaleca także minimalizowanie niebezpiecznych, wysokich dźwięków z miejsc pracy, o ile oczywiście to możliwe. Wprowadzenie takich obostrzeń nie tylko pomoże zmniejszyć odsetek ubytków na słuchu, ale również zagwarantuje dużo bardziej przystępne warunki pracy.

Bezpieczeństwo podczas produkcji – dostęp do wnętrza maszyny

Niekiedy występuje konieczność wymiany pewnych elementów, znajdujących się wewnątrz maszyny CNC. Wtedy bez namysłu operator wchodzi do środka, a przez to może narazić się na ogromne niebezpieczeństwo, a nawet śmierć. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by bez dostawania się do wewnątrz urządzenia wymienić jego komponenty. Jak to zrobić? W przypadku wymiany uchwytu szczękowego wystarczy użyć dźwigu albo żurawia, który świetnie sprawdzi się podczas jego podnoszenia i zakładania. Oprócz tego przy korzystaniu z ręcznego narzędzia do wykańczania wstecznego, podczas mocowania ostrza występuje duże ryzyko, np. kiedy operator zapomni wyjąć nóż po wykonanej pracy. Może to prowadzić do niebezpiecznego wypadku. Pamiętaj, że w każdym przypadku istnieje dużo bezpieczniejsze rozwiązanie, które warto znaleźć, by nie doprowadzić do nieszczęścia.

zdjecie222

Wysokiej jakości artykuły i akcesoria BHP kupisz w renomowanym sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/artykuly-akcesoria-c-4095.html

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie