Lepiej kupować nowe czy używane maszyny cnc?

Share

zdjecieglowne11

Szansę, jaką upatrujemy w kupnie używanych maszyn cnc związane są głównie z niższą ceną. Obawy zaś – z jakością pracy, awaryjnością i gwarancją. Zobaczmy kiedy opłaca się kupować używane, a kiedy nowe urządzenia sterowane numerycznie.

Szukanie maszyny cnc powinniśmy zawsze zaczynać o dopasowania zakupu do rodzaju prowadzonej produkcji. Następnie zwracamy oczywiście uwagę na cenę, ponieważ nie jest to tani interes. I tu właśnie dochodzi często do wątpliwości – czy lepiej kupić droższą maszyną wprost od producenta, czy może tańszą, ale używaną z krótsza gwarancją lub bez?

Zalety i wady używanych maszyn cnc

Urządzenia używane to zawsze kusząca opcja dla przedsiębiorcy. Pozwalają wprowadzić nieco oszczędności, więc zainteresowanie rynkiem wtórnym jest duże. Faktycznie, używane maszyny cnc są tańsze od nowych. Jaka jest to różnica? Trudno niestety dokładnie ja określić. Może być to parę procent i może być to kilkaset (!) procent. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest urządzenie.

Z kupnem używanych maszyn wiąże się jednak pewne ryzyko, tak jak z kupnem używanego samochodu. Na pierwszy rzut oka czasem trudno dostrzec usterki wewnętrzne, trudno je też zlokalizować, kiedy się ujawnia. Jeśli za późno zorientujemy się w sytuacji, czekają nas dodatkowe koszty związane z naprawą. Należy także zwrócić uwagę, czy dostępne są części zamienne oraz możliwość modyfikacji jeśli planujemy bardziej skomplikowaną obróbkę. Dochodzi także kwestia aktualności oprogramowania. Używane maszyny to często sprzęt sprzed dwóch dekad, który może oferować dużo gorsze funkcje niż nowy odpowiednik. Plusem takiego rozwiązania jest prostsza obsługa.

Co daje zakup nowej maszyny?

Kupując nową maszynę cnc mamy pewność, że wybieramy urządzenie sprawne, które posłuży nam długie lata. Otrzymujemy wówczas gwarancję, na podstawie której możemy mieć wsparcie producenta w czasie eksploatacji maszyny oraz darmową lub nisko kosztową naprawę w razie pojawienia się awarii. Pamiętajmy także, że zakup maszyny u sprawdzonego producenta, to pewność, że zadbał o spełnienie restrykcyjnych wymagań w zakresie standardów jakościowych UE.

Warto dopisać także kilka słów na temat wyglądu. To kryterium, które nie powinno być decydujące w kwestii kupna maszyny cnc. Wygląd nie ma bowiem żadnego przełożenia na jakość obróbki. Dużo ważniejsze są materiały wykonania urządzenia – powinny być solidne. Ponadto urządzenie powinno robić to, do czego zostało stworzone – doskonale wykonywać swoją pracę, bez usterek, awarii i przez wiele lat. Kupując nową maszyną mamy to wszystko niejako w pakiecie, bez ryzyka.

Duży wybór części do maszyn CNC i nie tylko znajdą Państwo w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl oferjący między innymi wysokiej jakości aparaturę modułową: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/224-automatyka/aparatura-modulowa

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie