d’aucy - Polskie warzywa i francuski styl

Share

d’aucy Polska Sp. z o.o. łączy wieloletnie doświadczenie firmy Globus Polska w produkcji i sprzedaży mrożonek z tajnikami strzeżonymi przez francuską grupę CECAB. Jeśli nie macie czasu, a cenicie sobie zdrową dietę, czym prędzej zaopatrzcie się w warzywa i owoce uprawiane w sprawdzonych i żyznych miejscach w całej Europie. Wrzucone na patelnię lub ugotowane na parze zamienią się w smaczny, estetyczny i bogaty w witaminy posiłek. 

Droga na szczyt

Podwaliny pod firmę, którą znamy dziś jako d’aucy Polska, położono jeszcze w 1992. Od samego początku pewne było, że ta nowo uruchomiona inicjatywa zwróci uwagę największych graczy w branży żywności. Zainteresowanie to nie przyszło jednak od razu – trzeba było sobie ciężko na nie zapracować. W latach 1995-2008 firma oferowała produkty pod marką Felco. Ukoronowanie starań zarządu podejmowanych w tym czasie przyszło w 2003 roku, kiedy to firma połączyła siły z Globus Konzervipari Zrt. W tych latach firma stawiła czoła wyzwaniom globalnego rynku oraz zdołała wypracować sobie pozycję solidnego i poważnego kontrahenta, szczególnie w zakresie B2B, czyli relacji z pośrednikami, dostawcami i dystrybutorami. Kolejna kluczowa data w historii przedsiębiorstwa przypada na wrzesień 2008, kiedy to podjęto decyzję o wprowadzeniu marki d’aucy na polski rynek. Cały szereg strategicznych przekształceń wprowadzano już od 2006, kiedy to firma Globus Polska stała się częścią Grupy CECAB. Od początku 2009 roku trwał rebranding dotychczasowej marki Felco na d’aucy. I tak w styczniu firma zmieniła nazwę na d’aucy Polska Sp. z o.o., a na przełomie lutego i marca zaczęła wprowadzać do sprzedaży nową kategorię produktów: warzywa w puszkach, również pod marką d’aucy. Proces ten zakończył się pełnym powodzeniem, o czym niech świadczy to, że grono stałych klientów wkrótce zaakceptowało nowe logo, do nich zaś dołączyli nowi odbiorcy.

Międzynarodowa inicjatywa

Ten skromny zaledwie zarys wydarzeń z ostatniego 20-lecia wskazuje na to, że d’aucy Polska Sp. z o.o. dysponuje potencjałem nie do pogardzenia, i to nie tylko ze względu na strategiczny sojusz zawarty z francuskimi udziałowcami. Firma posiada cztery nowoczesne zakłady produkujące warzywa i owoce mrożone: w Lipnie, Dąbrowie Chełmińskiej, Ełku oraz w Adamowie. Powstaje tam żywność najwyższej próby, czego gwarantem są systemy jakości zgodne z ISO 9001:2000, HACCP oraz BRC (British Retail Consortium Global Standard-Food). Spółka d’aucy Polska łączy wieloletnie doświadczenie firmy Globus Polska z tajnikami strzeżonymi przez spółkę matkę marki d’aucy, francuską Grupę CECAB. Grupa ta jest spółdzielnią rolniczą, która w trakcie swojej 50-letniej działalności zdominowała tamtejszy rynek warzyw apertyzowanych (warzyw w puszkach). Dzięki intensywnemu rozwojowi grupa posiada zakłady na terenie całej Francji i Europy, a marka d’aucy obecna jest w 17 krajach. To sprawia, że zakłady wchodzące w jej skład mogą liczyć na efekt synergii, struktura taka sprzyja bowiem wymianie wiedzy i doświadczeń z zakresu produkcji, sprzedaży i reklamy oraz wydatnie wpływa na rozwój kluczowych kompetencji. Międzynarodowa współpraca w ramach tego sytemu przynosi polskim oddziałom d’aucy wiele korzyści, w tym pozwala pozyskiwać warzywa i owoce z takich miejsc w Europie, w których istnieją najlepsze warunki do ich wzrostu. Surowiec taki poddaje się następnie odpowiedniej weryfikacji na różnych poziomach, co gwarantuje potem wysokie plony oraz zapewnia najwyższą jakość zbiorów. Nie bez znaczenia i to nie tylko dla polskich oddziałów grupy pozostaje również potencjał finansowy Grupy CECAB, który umożliwia realizację inwestycji na rzecz modernizacji i rozwoju. Zasoby te niezbędne okazują się także wtedy, gdy kończy się okres dobrej koniunktury i trzeba walczyć o zachowanie dotychczasowego stanu posiadania. Wiele firm pozbawionych odpowiedniego zaplecza przekonało się na własnej skórze, co to znaczy dekoniunktura. Grupa CECAB potrafiła jednak przejść przez kryzys suchą stopą.

Szybko, smacznie i zdrowo

Co sprawiło, że Grupa CECAB w tym d’aucy Polska Sp. z o.o. potrafiły uniknąć negatywnych skutków recesji? Ludzie nie przestali kupować produkowanych tam owoców i warzyw, ponieważ mają pewność, że są to wyroby nie tylko naturalne, zdrowe i smaczne, ale również łatwe w przygotowaniu. W tej firmie wiedzą, że aby zbudować wizerunek dynamicznego, innowacyjnego i przyjaznego dla konsumenta biznesu, nie trzeba wydawać masy pieniędzy na reklamę. Wystarczy dobrze wykonywać swoją pracę. Z tego powodu logo d’aucy kojarzone jest z pełnowartościową żywnością, która powstaje z miłości do natury. Polski oddział d’aucy specjalizuje się w produkcji i sprzedaży warzyw i owoców mrożonych oraz sprzedaży warzyw apertyzowanych (warzyw w puszkach). Obie te kategorie są jednakowo ważne dla firmy, obie jednak wymagają nieco innego podejścia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zarówno rynek mrożonek, jak i produktów w puszkach, ma swoją specyfikę, a i sama firma znajduje się na różnych etapach wkraczania na każdy z tych rynków. Ponieważ warzywa apertyzowane d’aucy zostały wprowadzone dopiero w 2009 roku działania polskiego oddziału zmierzają w tej chwili do tego, by zbudować trwałe relacje z partnerami handlowymi. Uruchomione w ten sposób kanały dystrybucji pozwalają dotrzeć do klientów indywidualnych, a, co oczywiste, na nich spółce zależy najbardziej. Plan ten ma wsparcie w postaci licznych akcji konsumenckich w punktach sprzedaży, m.in. akcji degustacyjnych. Dzięki nim klienci mogą skosztować produktów z 4 gam: klasycznych (groszek konserwowy, kukurydza), serii wyjątkowy smak (sałatki macedońska, meksykańska), francuskie smaki (różne kombinacje fasolek szparagowych extra fine), a także KIDS. O sile d’aucy w Polsce decyduje jednak szeroka oferta warzyw i owoców mrożonych, którą można podzielić na kilka kategorii. Po pierwsze, oferta podstawowa, po którą najchętniej sięgają klienci i konsumenci d’aucy. Są to warzywa mono, owoce mono, warzywa do sałatek, zupy oraz warzywa na patelnię. Po drugie, produkty innowacyjne, które wyróżniają ofertę d’aucy na tle konkurencji. Podzielić je można na dwie kategorie: fit mix oraz heat&eat. Warzywa fit mix to pierwsze na rynku mieszanki do gotowania na parze. Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla osób dbających o zdrowie, którym zależy na tym, aby przygotowywane przez nich posiłki zawierały wszystkie cenne witaminy i mikroelementy. Wprowadzone w 2009 roku warzywa heat&eat to zupełna nowość na rynku. Ponieważ ugotowano je przed zamrożeniem, ich przygotowanie nie jest czasochłonne, nie wymaga też zbytniego nakładu pracy. Doskonale smakują zarówno na zimno jak i na ciepło, mogą być składnikiem sałatek oraz dodatkiem do dań głównych.

Kultura d’aucy

Marka d’aucy jest numerem jeden na francuskim rynku produktów w puszkach. Celem polskiego oddziału jest pewnego dnia dołączyć do pozycji spółki matki. Już w tej chwili łączy je wspólna „kultura d’aucy”, czyli nadzwyczajna dbałość o to, by dostarczać produkty najwyższej klasy. Jak to wygląda w praktyce? Badania rynkowe prowadzone w ostatnich latach w Polsce pokazują, że dla polskich konsumentów sięgających po żywność liczą się: jakość, smak, korzystny wpływ produktów na zdrowie, wygoda przygotowania oraz funkcjonalne opakowanie. Oferowane przez firmę produkty opracowano z myślą o tych właśnie potrzebach oraz oczekiwaniach. Wszystkie wspomniane już kompozycje standardowe (warzywa do sałatek, zupy czy warzywa na patelnię) i innowacyjne (gama fit mix oraz heat&eat) dobrano tak, aby zadowolić najbardziej wybredne podniebienia. Zrobiono to również w trosce o tych klientów, którzy dbają o zbilansowaną i zdrową dietę oraz estetykę posiłków. Klienci indywidualni z łatwością rozpoznają produkty d’aucy po atrakcyjnych kolorystycznie i wygodnych w użyciu opakowaniach. Poszczególne produkty łatwo odróżnić dzięki odpowiednim i czytelnym wzorom graficznym. Dodatkowym udogodnieniem dla klientów jest umieszczona na opakowaniu perforacja, która znacznie ułatwia otwieranie. Gdy klienci otworzą opakowanie sygnowane logo d’aucy, mogą mieć pewność, że to, co znajdą w środku, jest najwyższej jakości. W firmie nic się nie dzieje przypadkowo, czego najlepszym przykładem jest dobór surowców. Zdecydowana większość warzyw wykorzystywanych w procesie produkcji pochodzi z pól należących do grupy lub z pól bezpośrednio kontrolowanych przez jej działy jakości.

Oddani jakości

Rezultatem starań o jakość są odpowiednie certyfikaty. Od 2003 roku wszystkie zakłady posiadają zaświadczenie Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 9001:2000 a od 2009 roku jego nową wersję ISO 9001:2008. Dokument ten potwierdza, że jakość produktów opuszczających zakład jest powtarzalna. To oznacza, że klienci, którzy raz zaufali marce d’aucy w przyszłości otrzymają produkt, który już kiedyś przypadł im do gustu. Od 2003 roku wszystkie firmowe zakłady posiadają także certyfikat HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), który gwarantuje to, że potencjalne zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo produktu (np. pestycydy, ciała obce, mikrobiologia) zostały dokładnie przeanalizowane, usunięte lub ograniczone do bezpiecznego minimum. Zakłady d’aucy posiadają także certyfikat BRC (British Retail Consortium Global Standard-Food), który potwierdza, że pochodząca z nich żywność spełnia wymagania bezpieczeństwa stawiane przez supermarkety.

Partnerzy w kraju i za granicą

Na koniec kilka słów o partnerach d’aucy Polska Sp. z o.o. Jako część międzynarodowej Grupy CECAB spółka posiada wielu odbiorców zagranicznych, zwłaszcza w krajach bałtyckich i na Białorusi. Firma zapracowała sobie na wizerunek rzetelnego i wiarygodnego kontrahenta, gdyż dotrzymuje warunki umów, bierze pod uwagę obopólne korzyści i szuka rozwiązań o charakterze win-win. Marka d’aucy stawia również na partnerskie relacje z pracownikami. Polska kadra liczy w tej chwili około 300 osób. Do doświadczonego zespołu zawsze mogą dołączyć nowi pracownicy posiadający innowacyjne umiejętności. Taka mieszanka doświadczenia i świeżego spojrzenia okazuje się niezastąpiona w poszukiwaniu koniecznych rozwiązań i udoskonaleń. Na nic nie zdałyby się inwestycje, jeśli nie byłoby ludzi, którzy potrafiliby zrobić z nich właściwy użytek. Taki partner to dodatkowy atut w walce o coraz bardziej wymagających klientów. 