Rolnik - Polska duma, europejski standard

Share

Niewiele jest polskich firm, które jak równy z równym konkurują, dzięki wysokiej jakości swoich produktów, z firmami niemieckimi. Niewiele jest takich organizacji, które zbudowały swoje, niezwykle silne i odnoszące sukcesy, przedstawicielstwa na kilku kontynentach. Niewiele jest takich przedsiębiorstw, które dumnie podkreślając swoją polskość, mogą się pochwalić najwyższą jakością oferowanych towarów i usług, wzorcową obsługą klienta i żelazną dyscypliną finansową, dzięki którym żaden cel, na pierwszy rzut oka nawet najbardziej abstrakcyjny, nie jest niemożliwy do zrealizowania. Niedużo jest takich firm, którymi kierują ludzie kochający swoją pracę po dwudziestu latach działalności, mający głowy pełne nowych pomysłów i rozwiązań, mówiący o swoich firmach ze szczerą pasją i zaangażowaniem w głosie. Wśród krótkiego szeregu polskich przedsiębiorstw, które mogłyby przypisać sobie każde z powyższych stwierdzeń, znajduje się także „ROLNIK” – firma odpowiedzialnie kreatywna.  

Historia firmy

Firma „ROLNIK” powstała z inicjatywy kilku przyjaciół na fali przemian ustrojowych w Polsce i potężnego rozwoju przedsiębiorczości na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Zakup pierwszej siedziby firmy od spółdzielni rolniczej w Mikołowie pozwolił rozpocząć działalność, która doprowadziła firmę „ROLNIK” do pozycji jednego z niekwestionowanych liderów branży przetwórstwa owocowo – warzywnego w Polsce, mimo silnej konkurencji w tym obszarze. Zanim jednak charakterystyczne słoiczki firmy podbiły serca nawet australijskich konsumentów, działalność przedsiębiorstwa koncentrowała się na handlu, a konkretnie na imporcie znakomitych, bardzo wysokiej jakości, produktów spożywczych z Węgier. Warto zauważyć, że firma po dziś dzień jest największym polskim importerem węgierskich przetworów warzywnych. Z czasem „ROLNIK” ograniczył działalność importową, odkrywając wielki jakościowy potencjał polskich dostawców, jednak doskonałe kontakty z węgierskimi partnerami pozostały w firmie do dziś. Niektóre produkty, z racji swoich niepowtarzalnych walorów smakowych (ze względu na korzystne położenie geograficzne upraw i sprzyjające warunki klimatyczne), są wciąż importowane (między innymi przepyszna kukurydza), a doświadczenia handlowe wspierają innowacyjność i kreatywność współczesnego ROLNIKA – firmy silnie nakierowanej już na produkcję.
5 czynników sukcesu

1. ADAPTACYJNOŚĆ
Czynnikiem, który najsilniej wpłynął na kształtowanie się rynku produktów spożywczych w Polsce, było bez wątpienia pojawienie się wielkich sieci handlowych w połowie lat 90. Firma „ROLNIK” doskonale wykorzystała szansę, jaką dały branży super – i hipermarkety. ROLNIK, jako pierwsza polska firma sektora przetwórstwa owocowo – warzywnego, ustandaryzował procedury zawierania kontraktów handlowych, wprowadził kody kreskowe (co dla polskich przedsiębiorstw w tamtym okresie było nowością), unowocześnił w wymiarze produkcyjnym i estetycznym pakowanie i etykietowanie produktów, postawił na najwyższą jakość i tworzenie mocnej, rozpoznawalnej marki.

2. ASORTYMENT
Gusta klienta europejskiego stają się coraz bardziej wysublimowane; konsumenci, także w Polsce, łakną nowości i egzotyki, lecz nie wolno zapominać o przyzwyczajeniach, tradycyjnych produktach, których smak kojarzy się z dzieciństwem, młodością, wiąże się z danym krajem i jego kulinarnym dorobkiem. „ROLNIK” doskonale rozumie te, wydawałoby się, sprzeczne potrzeby. Aby zadowolić wszystkich swoich klientów, sukcesywnie poszerza asortyment oferowanych produktów, wśród których na dzień dzisiejszy możemy znaleźć borowiki, buraczki, borówkę, cebulkę, czosnek, dynię, różnego rodzaju mieszanki warzywne, jeżyny, kukurydzę, ogórki, paprykę, oliwki, śliwki, żurawinę, sałatki, pomidory w różnej postaci, przeciery, sosy, żurek, barszczyk, seler, marchew, leczo, chrzan, ananasy, groszek, pasztety, keczupy, dania gotowe, produkty z linii „Kucharz doskonały”, oraz „Premium” i wiele, wiele innych. Zaiste – lista doskonała.

3. ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Nie ma szans na osiągnięcie sukcesu firma, która nie planuje odpowiedzialnie polityki finansowej i zatrudnienia. Firma „ROLNIK” w każdym aspekcie działalności kieruje się przede wszystkim odpowiedzialnością, dzięki czemu cieszy się zaufaniem milionów ludzi w wielu krajach świata, ponieważ zadowolony klient jest największym sukcesem firmy i celem, do którego dąży. Z przejrzystej hierarchii wartości firmy ROLNIK cieszą się również pracownicy przedsiębiorstwa, którzy w sile siedmiuset osób pracują nad coraz większym sukcesem całej grupy ROLNIK – ROLNIK Sp. z o.o., składającej się ze Spółki Jawnej ROLNIK z siedzibą w Mikołowie i trzech zakładów przetwórczych w Orzeszach, Mikołowie – Bujakowie i Dańcu koło Opola. ROLNIK stawia na stały, sprawdzony zespół ludzi, w którym młodość i energia wspierane są przez bogate doświadczenie zawodowe starszych pracowników. ROLNIK rekrutuje rzadko, ale jeśli już zatrudnia pracowników, to tylko najlepszych, i z zamiarem długoletniej z nimi współpracy. Gwarantuje to, tak potrzebne każdemu człowiekowi, bezpieczeństwo, stabilność i satysfakcję z wykonywanej pracy. Odpowiedzialność firmy ROLNIK przejawia się także w rozsądnym gospodarowaniu zyskami. Trafne inwestycje, doskonałe warunki współpracy z dostawcami i partnerami biznesowymi, przejrzystość sprawozdań finansowych, terminowość dostaw: te wszystkie czynniki budują znakomitą reputację organizacji i powodują, że od momentu powstania, przychody firmy rosną z roku na rok, także w czasie kryzysu finansowego.

4. UNIA EUROPEJSKA
Moment wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2005 roku, był olbrzymią szansą dla wielu przedsiębiorstw z krajów byłego Bloku Wschodniego na osiągnięcie sukcesu na dość hermetycznych, nasyconych już rynkach krajów „starej Unii”. Nie wszyscy byli w stanie wykorzystać tę szansę, niektórzy nie wytrzymali konkurencji z firmami zachodnimi, inni zreorganizowali działalność, część przedsiębiorstw upadło... „ROLNIK” odniósł jednak wielki sukces na arenie europejskiej, wykorzystując fakt, iż polskie produkty z czasem zaczęły być postrzegane jako produkty unijne. Bardzo wysoka jakość oferowanych towarów, niezwykle szeroki asortyment, oraz umiejętność zrozumienia potrzeb odbiorcy zachodniego, spowodowały, iż ROLNIK rozwinął skrzydła, stał się obecny na wymagającym rynku niemieckim, odnosi sukcesy na rynkach wszystkich krajów – sąsiadów Polski, wśród nich także w Rosji, oraz na innych kontynentach. Prezes firmy „ROLNIK”, Pan Józef Rolnik, nie ukrywa, że dużym zagrożeniem dla europejskich firm jest napływ towarów chińskich, które są wybierane przez konsumentów ze względu na ich niską cenę, kosztem jednak jakości, co w konsekwencji zwiększa jednak długoterminowe koszty użytkowania produktu. Dlatego też firma „ROLNIK” jest zwolennikiem konsolidacji rynku europejskiego, aby najwyższa jakość produktów i usług przy zachowaniu uczciwej ceny zawsze wygrywała z najniższą ceną i niską jakością.


5. INNOWACYJNOŚĆ
Firma „ROLNIK” nie chwali się zakupami najnowocześniejszych maszyn, montażem skomputeryzowanych linii produkcyjnych, czy pozyskiwanymi wielkimi nakładami środków, gadżetami technicznymi. Nie chwali się, ponieważ nie musi. Technologia w branży przetwórstwa owocowo – warzywnego nie jest zagadnieniem priorytetowym. Nie ma rynkowej potrzeby implementacji ultranowoczesnych urządzeń, bo na takowe nie ma zapotrzebowania. Zamiast tego elastyczne i kompaktowe zakłady przetwórcze grupy ROLNIK produkują żywność najwyższej jakości w oparciu o wieloletnie doświadczenia, ale także surowe normy i procedury unijne, przy zachowaniu najlepszych standardów unijnych w zakresie wszystkich etapów produkcji i sprzedaży. Zamiast charakterystycznych dla przedsiębiorstw w krajach byłego bloku sowieckiego wielkich zakładów produkcyjnych, ROLNIK preferuje kilka małych, wyspecjalizowanych przetwórni, które dzięki niewielkiej skali produkcji, z łatwością mogą w dowolnym momencie przestawić się na produkcję innego towaru, opierają się na znakomicie przeszkolonych pracownikach i tanich w eksploatacji maszynach.

Polityka ekologiczna i CSR

Firma „ROLNIK” z dumą podkreśla swą polskość i rolnicze tradycje naszego kraju, oraz naturalne warunki, w jakich rosną polskie warzywa i owoce. Nie bez powodu mają one opinię ekologicznych i zdrowych. Hasło „Najlepszy z natury” nie jest tylko hasłem reklamowym firmy ROLNIK – jest ono silnie uzasadnione polskimi procedurami uprawy roślin, które znacznie ograniczają udział środków chemicznych w procesie upraw. Łagodny, umiarkowany klimat, doskonałe gleby i naturalne nawozy to jednak nie wszystko. Firma przestrzega wszystkich restrykcyjnych przepisów Unii Europejskiej w zakresie procesu produkcji i upraw, wszelkie procedury w tym obszarze są certyfikowane przez prestiżowe specjalistyczne organizacje. „ROLNIK” przykłada wielką wagę do jakości warzyw i owoców, podpisując kontrakty tylko ze starannie wybranymi dostawcami, którzy gwarantują najwyższą jakość dostaw. Jednocześnie „ROLNIK” wspiera inicjatywy mające na celu przywrócenie w pełni naturalnego procesu upraw warzyw i owoców w Polsce, co wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami firmy, ale jest gwarancją satysfakcji i dobrego samopoczucia klienta, a te zajmują pierwsze miejsce na liście priorytetów spółki. „ROLNIK” odpowiedzialnie wspiera także rozwój regionu, w którym działa. Współfinansuje i pomaga organizacyjnie przy wielu imprezach sportowych i kulturalnych, angażuje się w promocję zdrowego trybu życia i rolnictwa prowadzonego przy użyciu ekologicznych środków.

Nagrody i wyróżnienia

W zasadzie od początku swego istnienia „ROLNIK” był laureatem różnorodnych nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Na wymienienie ich wszystkich zabrakłoby nam tutaj miejsca, jednak kilka z nich z pewnością zasługuje na wzmiankę. Wśród nich trzeba na pewno wspomnieć o „Gazelach Biznesu” – prestiżowym wyróżnieniu dziennika „Puls Biznesu” dla najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich firm, której to nagrody firma była laureatem w latach 2003 i 2004, oraz nagrody „Konsumenckiego Znaku Jakości w kategorii Żywność” w latach 1999, 2003, 2004, 2005 i 2006.

Podsumowanie

Bez wątpienia firma „ROLNIK” ma prawo być dumną z sukcesu, jaki osiągnęła w skali globalnej. Bez wątpienia też Polska – jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie krajów Unii Europejskiej może się szczycić takim reprezentantem na arenie międzynarodowej. Historia firmy jest najlepszym dowodem na to, iż konsekwencja w działaniu i odpowiedzialne podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących rozwoju firmy, to czynniki, które w ostateczności odpowiadają za istnienie silnej, rozpoznawalnej marki, cieszącej się zaufaniem klientów i partnerów w biznesie. Wystarczy jedynie umiejętnie wyciągać wnioski, odpowiednio reagować na sygnały rynkowe i zawsze mieć na względzie satysfakcję klienta. Recepta jak widać jest, wydawałoby się, banalnie prosta, jednak „ROLNIK” jest jednym z niewielu polskich przedsiębiorstw, którym ta sztuka udała się celująco. Tym większe więc wyrazy uznania dla kierownictwa i pracowników firmy. 