Bolarus - Ekologiczne i innowacyjne przedsiębiorstwo chłodnicze

Share

BOLARUS S. A. jest firmą znaną ze stosowania ekologicznych czynników chłodniczych, z produkcji wysoko jakościowych i trwałych aparatur chłodniczych oraz z przyjaznych i wykwalifikowanych pracowników obsługi klienta. Jednakże, początki przedsiębiorstwa nie były łatwe, a droga do sukcesu wybrukowana była niepowodzeniami. Musiało upłynąć trochę czasu zanim spółka ustabilizowała swoją pozycję na rynku krajowym i zagranicznym.

 

Historia

BOLARUS S. A. to zakład produkujący urządzenia chłodnicze dla handlu i gastronomii, zlokalizowany w Bochni, mieście słynącym z zabytkowej kopalni soli i odległym od Krakowa około 40 kilometrów. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1962 roku, kiedy zakład prowadził jedynie remonty urządzeń chłodniczych na zlecenia jednostek handlu uspołecznionego. Budowa nowoczesnej fabryki produkcyjnej w latach 1965-1976 zapoczątkowała zmiany w założeniach firmy. Produkcja wynosiła wtedy około 20 tys. sztuk urządzeń rocznie w 4 asortymentach. Dziś, wielkość produkcji nie zmieniła się znacznie, lecz jest dostępna w 150 asortymentach. W ciągu lat 70-tych i 80-tych, BOLARUS S. A. był przedsiębiorstwem państwowym. Okres ten nie kojarzy się z zaciętą konkurencją w branży chłodniczej, która wpłynęłaby na rozwój firmy i produktów. Od 1992 roku rozpoczął się długi okres prywatyzacji zakończony sukcesem w 2003 roku, kiedy prywatny inwestor o dużym doświadczeniu w branży chłodniczej wykupił akcje spółki. Pełna prywatyzacja wywołała lawinę pozytywnych zmian: dynamiczny rozwój firmy, czytelny proces decyzyjny, modernizacja technologii produkcji, modernizacja produktów oraz poszerzenie asortymentu produkcji. 

Zaufanie klienta

Jednym z głównych celów spółki BOLARUS jest zdobycie zaufania klientów. Nabywcy kojarzą firmę BOLARUS S. A. przede wszystkim z niezawodną obsługą, szerokim asortymentem produktów, wysoką jakością, elastycznością produkcji oraz dobrą organizacją pracy. Klienci, którzy już zaufali i pozostają wierni marce BOLARUS S. A. to np. producenci żywności, instytuty naukowe, stacje krwiodawstwa, a nawet Kancelaria Prezydenta. Trwałe produkty zakładu BOLARUS S. A. są tego zasługą. Urządzenia z lat 70-tych nadal pracują w placówkach handlowych. Klasyczne produkty wracają do mody, a klienci chętnie składają na nie zamówienia. W recepcji firmy BOLARUS S. A. ciągle chłodzi urządzenie o nazwie „KRAKUS” wyprodukowane w 1963 roku. Jest ono obiektem zachwytu dla gości, którzy chcieliby kupić taki model RETRO dla własnych potrzeb. 

Popularność produktów

Niezawodne, trwałe, proste w obsłudze, atrakcyjne cenowo, nowoczesne i ekologiczne produkty zakładu BOLARUS S. A. są kluczem do uzyskania popularności. Dobrą reputację firmy ugruntowały również pozytywne recenzje użytkowników, stabilna pozycja na rynku, dobra obsługa klienta oraz zorganizowany na terenie całego kraju serwis pogwarancyjny z dostępem do wszystkich części zamiennych. Do sukcesu przyczynia się również współpraca z klientem, która nie kończy się wraz z zakupem urządzenia, ale trwa również w okresie jego eksploatacji. 

Produkcja i obsługa

BOLARUS S. A. jest firmą elastyczną, szybko reagującą na potrzeby klientów i rynku. Chociaż specjalizuje się w produkcji urządzeń, szaf i lad chłodniczych, BOLARUS S. A. stara się również zaproponować swoim klientom produkty specjalistyczne tworzone pod specjalne zamówienia, pozakatalogowe, które są w danym momencie najbardziej potrzebne, np. urządzenia przeznaczone na statki lub urządzenia laboratoryjne. 

Polityka kadrowa

BOLARUS S. A. motywuje swoich pracowników zapewniając im stabilność zatrudnienia, równe perspektywy zatrudnienia dla pracowników kadrowych i produkcyjnych oraz atmosferę sprzyjającą wydajnej pracy. Liczne wyjazdy doświadczonych fachowców i specjalistów w poszukiwaniu pracy za granicą dotknęły również firmę BOLARUS S. A. Ich miejsce zajęli młodzi, ale chętni do pracy i nauki pracownicy, którym zapewniono proces szkolenia. W tym momencie firma zatrudnia 250 osób i każdy z pracowników niezależnie od zajmowanego stanowiska ma swój udział w sukcesie spółki. Dzisiaj nie wystarczy wyprodukować dobry produkt, trzeba go właściwie wypromować i ciągle udoskonalać. Trzeba dotrzeć do klienta i przekonać go argumentami ważnymi w procesie eksploatacji, t. j. trwałość, niezawodność i energooszczędność produktów BOLARUS S. A.

Wzrost wartości firmy

Wartość firmy to nie tylko jej wartość materialna, to przede wszystkim jej załoga i jej podejście do produkowanych wyrobów. Wartość firmy podnoszona jest poprzez zwiększanie nakładów na szkolenia, kursy specjalistyczne czy studia podyplomowe. Koszty inwestycji w pracowników szybko się zwracają i przyczyniają się do wzrostu strategicznego potencjału firmy.

Współpraca międzynarodowa

Udział rynku zagranicznego to 70% ogólnej produkcji firmy. Firma BOLARUS S. A. współpracuje z państwami całej Europy, ale ich urządzenia można również spotkać na Bliskim i Dalekim Wschodzie, w Ameryce Północnej i w Afryce. Znaczący na rynku światowym producenci zaufali przedsiębiorstwu BOLARUS S. A. w takim stopniu, że zlecają jego pracownikom produkcję urządzeń pod swoją marką. Współpraca międzynarodowa nie kończy się na sprzedaży produktów BOLARUS S. A., ale dotyczy także zakupu komponentów i materiałów na rynku zagranicznym.

Polityka ekologiczna

BOLARUS S. A. wdrożył system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami określonymi w normie ISO 14001. Rezultatem jest wprowadzenie technologii i materiałów z uwzględnieniem potrzeb środowiskowych oraz stosowanie wyłącznie ekologicznych czynników chłodniczych. Nowością w tym zakresie jest zastosowanie naturalnego czynnika chłodniczego R-290 (propan), co stawia firmę BOLARUS S. A. w czołówce producentów urządzeń chłodniczych. Ponadto zorganizowano proces recyklingu nie małych przecież gabarytowo urządzeń, a także, w momencie zakupu nowego urządzenia firma gwarantuje zwrot zużytego sprzętu do recyklingu.

Nagrody

BOLARUS S. A. jest prężnie rozwijającą się firmą o wysokich standardach, dlatego została szybko doceniona przez organizatorów targów branżowych. Podczas ostatniej edycji targów EuroGastro w Warszawie, spółka BOLARUS została uhonorowana nagrodą dla Najlepszego Eksportera Targów EuroGastro 2009. Oprócz tego otrzymała również nagrodę “Panteon Polskiej Ekologii“ pod patronatem Ministra Środowiska i Prezesa Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. za opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami określonymi w normie ISO 14001. Poza tymi odznaczeniami, w 2003 i 2005 roku BOLARUS S.A. znalazł się w gronie najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich firm wyróżnionych tytułem “Gazela Biznesu“, przyznawanym przez Redakcję “Pulsu Biznesu“. Zakład może się poszczycić również certyfikatami B, CE, GOST-R oraz NATO’wskim Kodem Podmiotu Gospodarki Narodowej.Cele firmy w przyszłości

Plany inwestycyjne firmy BOLARUS S. A. przewidują kolejne zakupy maszyn i urządzeń technologicznych podnoszących jakość i bezpieczeństwo pracy. Zalicza się do nich modernizacja budynków produkcyjnych i magazynowych, która pozwoli na znaczne oszczędności w energii cieplnej oraz poprawi organizację i komfort pracy. W pierwszym etapie tych zadań wybudowano nowy obiekt magazynowy oraz powiększono powierzchnię produkcyjną o 1000 m2 z równoczesnym uzyskaniem istotnych efektów energetycznych.

Dążenie do sukcesu

Sukces dla zakładu chłodniczego z Bochni to spełnienie potrzeb klienta, jego zadowolenie z zakupu oraz jego zaufanie do marki BOLARUS S. A. Szybka reakcja na potrzeby rynku, na nowe trendy, rozwiązania technologiczne, ciągłe podnoszenie jakości produktów i usług pomagają w osiągnięciu sukcesu. Jednak pracownicy spółki BOLRUS nie spoczywają na laurach i wyznaczają sobie nowe cele, ponieważ, cytując za jednym z przedstawicieli, „sukces nie ma swojej mety i ciągle będziemy do niego zmierzać”.