Iglooo - Chłodny rynkowy gracz

Share

Zakład Elektromechaniki Chłodniczej IGLOO z Bochni jest sprawdzonym dostawcą nowoczesnych i niezawodnych urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii w Polsce i za granicą. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dystrybucji oraz pracy zespołu oddanych projektantów firma kompleksowo spełnia szczegółowe oczekiwania klientów krajowych i międzynarodowych. Przedsiębiorstwo poważnie traktuje swoje zobowiązania i relacje z partnerami biznesowymi, z jednakowym zaangażowaniem dbając o pracowników, odbiorców i udziałowców.


Priorytety
Od czasu założenia w 1986 roku firma IGLOO działa na rynku urządzeń chłodniczych. W początkowym okresie istnienia zakład produkował niewielkie ilości zamrażarek i lad chłodniczych na indywidualne zamówienia lokalnych klientów. Przez ten czas z niewielkiej firmy wytwarzającej proste zamrażarki i zatrudniającej kilka osób IGLOO przeobraziło się w wysoko wyspecjalizowane i profesjonalnie zarządzane przedsiębiorstwo. Jego rozwój i rozkwit, a wreszcie ostateczny sukces nie byłyby możliwe, gdyby nie konsekwentne wdrażanie zasad ustanowionych przez kierownictwo i pracowników. Pierwszym na liście priorytetów firmy od początków jej działalności było zapewnienie najwyższej jakości oferowanych produktów. Dzięki zastosowaniu nowych technologii, rozbudowie infrastruktury oraz wykorzystaniu kapitału ludzkiego i intelektualnego, firma jest w stanie realizować całościowe zlecenia z dziedziny projektowania, wykonywania oraz montażu nowoczesnych systemów chłodniczych dla handlu i gastronomii. Drugim, jednakowo istotnym, jest satysfakcja odbiorców. Dlatego też firma gotowa jest dostosować się do indywidualnych projektów i wymagań klienta. Rozbudowana sieć przedstawicielstw pozwala dotrzeć do nabywców indywidualnych i korporacyjnych, natomiast analizy sprzedaży oraz ścisła, partnerska współpraca z klientem umożliwiają firmie utrafić w jego gusta oraz oczekiwania. Trzecim zaś priorytetem pozostaje zaangażowanie pracowników w tworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca pracy. W IGLOO każdy pracownik ma wpływ na rozwój firmy, może składać własne propozycje oraz przyczynić się do ulepszeń poszczególnych etapów produkcji. Zarząd przedsiębiorstwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tylko działając w sposób niezawodny, innowacyjny i nowoczesny, firma może wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i partnerów handlowych. Pracownicy zaś, świadomi tych celów i zamierzeń, realizują poszczególne projekty zgodnie ze strategicznymi zamierzeniami firmy. Jak głosi kredo firmy umieszczone na jej stronie internetowej: „Będziemy umacniali pozycję lidera na rynku polskim w kompleksowym dostarczaniu systemów chłodniczych oraz gastronomicznych w oparciu o produkcję własną oraz kooperację z innymi firmami. Na rynkach zagranicznych chcemy zostać uznanym partnerem liczących się firm, realizując projekty kompleksowego wyposażenia sklepów i gastronomii.”

Początki i kierunek…
IGLOO istnieje i działa nieprzerwanie już od ponad 20 lat. Firma jest obecnie jednym z wiodących producentów urządzeń chłodniczych przeznaczonych dla gastronomii i handlu na rynku krajowym. Jej początki były skromne, jednak dzięki ciężkiej pracy wkrótce nastąpił dynamiczny rozwój. Dobra passa dla przedsiębiorstwa zaczęła się wraz z nawiązaniem kontaktów z odbiorcami na przeżywających okres prosperity rynkach wschodnich; tam też, poza polskimi odbiorcami, IGLOO sprzedaje najwięcej urządzeń. Na przełomie 1999 i 2000 roku przedsiębiorstwo uruchomiło sprzedaż maszyn w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Konsekwentne inwestycje oraz wstąpienie Polski do Unii Europejskiej umożliwiły firmie pozyskać partnerów handlowych na terenie Zachodniej i Środkowej Europy, szczególnie zaś w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rumunii, Francji, Włoszech, Austrii, Czechach oraz na Słowacji i na Węgrzech. Eksport stanowi obecnie około 60% przychodów IGLOO. Firma nie zamierza jednak spoczywać na laurach. Dzięki sieci partnerów zagranicznych gotowa jest osiągać założone cele, wytyczać nowe kierunki rozwoju oraz budować z sukcesami kolejne przedstawicielstwa. Za przykład może posłużyć IGLOO Food Equipment - największy partner handlowy firmy IGLOO na terenie Ameryki Północnej, który niedawno otworzył kolejny salon sprzedaży, tym razem w Toronto.

Oraz skala działalności
Intensywne działania marketingowe i wszystkie pozyskane w ten sposób kontrakty przyniosły firmie korzyści w postaci rokrocznie wzrastających wyników sprzedaży oraz zwyżkujących obrotów. Zdobyte w ten sposób środki firma mądrze inwestuje w park maszynowy oraz w rozwój technologii produkowanych urządzeń. Obecnie firma jest w trakcie budowy nowoczesnej hali produkcyjnej o powierzchni przekraczającej 12000 m2, oraz wprowadzania najnowszych technologii informatycznych. Poczynione inwestycje znacząco wpływają na wzrost oraz jakość produkcji urządzeń, które co najmniej dorównują standardom uznanych światowych marek w dziedzinie sprzętu chłodniczego. W parze z pozyskiwaniem nowych partnerów handlowych i rozbudową działalności idzie wzrost zatrudnienia w firmie. Tworząc nowe miejsca pracy, IGLOO aktywnie wpływa na rozwój regionu. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 300 specjalistów.

Źródła sukcesu
Przez ponad 20 lat istnienia firma IGLOO nabyła niezbędną wiedzę i doświadczenie pozwalające właściwie wyznaczać marketingowe cele przedsiębiorstwa oraz rozpoznawać potrzeby odbiorców. Zarówno kadra kierownicza zakładu jak i jego szeregowi pracownicy świadomi są tego, iż największym sukcesem, jaki mogą wspólnie osiągnąć jest budowanie długoterminowych, bo opartych na zaufaniu, relacji z klientem. Wybierając dobra i usługi, klient kieruje się nie tylko ceną, jak to bywało jeszcze w pierwszych latach istnienia wolnego rynku w Polsce. Dla nabywców i użytkowników ważniejsze stają się jakość urządzenia, niskie koszty eksploatacji (wydatki na energię elektryczną) oraz dostępność serwisu. Dla handlu i gastronomii istotna jest także możliwość dopasowania urządzenia do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, w tym maksymalne wykorzystanie powierzchni sklepu, przestrzeni ekspozycyjnej czy doboru kolorystyki. Dlatego też firma ma w swojej ofercie sprzedaży całą paletę zindywidualizowanych produktów zaprojektowanych zgodnie z wymaganiami odbiorcy, który może stworzyć urządzenie na miarę własnych potrzeb i finansowych możliwości.

Produkty i usługi
W katalogach IGLOO znajdują się setki pozycji asortymentowych, które zaspokoją indywidualne oczekiwania odbiorców w dziedzinie handlu i gastronomii. Wśród nich znajdują się między innymi: urządzenia chłodnicze - lady, witryny, regały, szafy, komory i urządzenia mroźnicze, a także urządzenia technologiczne - stoły i regały wykonane ze stali nierdzewnej, ciągi kuchenne, kuchnie, patelnie, frytkownice oraz piece konwekcyjno-parowe. Szeroka oferta handlowa firmy chętnie wykorzystywana jest przy wyposażeniu lokali ogólnospożywczych, mięsno-wędliniarskich, nabiałowych, cukierniczych oraz stoisk rybnych i mrożonek. Oferta dostosowana jest do skali działalności nabywców, mogąc jednakowo zaopatrzyć supermarkety, mini markety oraz sklepy osiedlowe. Kolejną grupą odbiorców urządzeń sygnowanych logo przedsiębiorstwa stanowi biznes gastronomiczny, m. in. bary, restauracje, stołówki i hotele. Złożone zamówienia firma realizuje kompleksowo, począwszy od pierwszych etapów projektu i produkcji, aż po wieńczący cały wysiłek montaż oraz sprawny serwis. Potraktowane całościowo sprzedaż i usługa czynią ofertę IGLOO konkurencyjną, zapewniając przedsiębiorstwu pozycję jednego z liderów na polskim rynku. Produkty i usługi sygnowane znakiem handlowym IGLOO cechuje najwyższa jakość w przystępnej cenie. Dzięki tak sformułowanej strategii marketingowej przedsiębiorstwo zapewnia wyższą jakość od konkurencji przy porównywalnych kosztach nabycia. Dla klientów zainteresowanych produktami o niewygórowanych cenach została wdrożona nowa linia urządzeń z serii EKO (Ekonomiczna). Dzięki temu spośród pełnej gamy materiałów klient może wybrać także te tańsze do zaprojektowanych wspólnie ze specjalistami IGLOO maszyn. Jako potwierdzenie marki mozolnie budowanej przez firmę niech posłuży fakt, iż istnieje dość pokaźna grupa klientów, którzy po 10 latach od zakupu sprzętu z logo przedsiębiorstwa gotowi są poświadczyć, iż działa on tak samo nienagannie, jak w dniu nabycia.

Badania i rozwój
Osiągane przez firmę znakomite wyniki nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy specjalistów z działu badań. IGLOO może pochwalić się własnym działem wewnętrznym prowadzącym badania technologiczne oraz testującym zastosowanie nowinek w dziedzinie chłodnictwa. Wypuszczając na rynek nowe wyroby, firma stawia sobie następujące cele: urządzenia muszą być bezpieczne w użytkowaniu, cechować się optymalnym poziomem zużycia energii oraz spełniać najostrzejsze wymogi w dziedzinie ochrony środowiska. Produkty zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z tymi zasadami są chwalone za niezawodność. Nad każdym etapem produkcji czuwają specjaliści odpowiedzialni za kontrolę jakości. Dopiero po przejściu szczegółowych testów urządzenia marki IGLOO mogą opuścić halę produkcyjną. Liczne certyfikaty, nagrody oraz pochwały, którymi uhonorowano produkty przedsiębiorstwa, potwierdzają jego starania oraz zaangażowanie w tworzone nowe wyroby. Ich jakość potwierdzają międzynarodowe normy takie jak ISO 9001:2000 oraz certyfikaty zgodności CE. Wyprodukowana przez IGLOO szafa cukiernicza „Jola Obrotowa” została nagrodzona medalem „Mercurius Gedanensis” w kategorii “Urządzenia i maszyny dla przemysłu piekarniczego i cukierniczego” na Targach Piekarnictwa, Cukiernictwa i Lodziarstwa „Baltpiek” 2007. Przedsiębiorstwo bierze aktywny udział w targach i wystawach, m. in.: najstarszej i największej imprezie wystawienniczej branży hotelarskiej i gastronomicznej w Europie, Targach Internorga w Hamburgu, w wystawie Hotelympia w Londynie, Hospitality Show w Birmingham, oraz Targach Sirha w Lyonie.

Ekologia
IGLOO nie poprzestaje jednak na badaniach nastawionych na samą tylko zyskowność produkcji i sprzedaży. Dbając o wydajność, trwałość oraz energooszczędność wyrobów, firma ma także na uwadze ekologiczne aspekty ich użytkowania. Stosując najnowsze technologie produkcyjne, przedsiębiorstwo sprawia, że jego oferta staje się przyjazna dla środowiska. Za przykład niech posłuży wyprodukowana przez IGLOO witryna cukiernicza „Jamajka Eco ®” ze sprężarką VCC, którą na XII Międzynarodowych Targach Gastronomiczno-Hotelarskich EUROGASTRO 2008 w Warszawie uznano za najlepszy produkt w kategorii sprzęt i akcesoria dla kawiarni. Urządzenie to zdobyło pochwały Ministerstwa Gospodarki, które wyróżniło je za zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyjątkową funkcjonalność oraz estetykę.

Działaj lokalnie
IGLOO bardzo żywo wspiera region, z którego się wywodzi. W swojej aktywności pozabiznesowej przedsiębiorstwo w pierwszej kolejności próbuje krzewić i wspierać kulturę fizyczną i sport w Bochni i okolicach, dzięki czemu na jego pomoc liczyć mogą zwłaszcza młodzi, zdolni sportowcy. Realizując swoją działalność sponsorską i wspierając piłkę nożną, sport samochodowy oraz tenis ziemny, IGLOO ma nadzieję na wymierne skutki w postaci licznych sukcesów wspieranych przez siebie drużyn. Firma jest mecenasem futsalowej drużyny piłkarskiej IGLOO Bochnia Futsal Club, która w tym roku wygrała Powiatową Ligę Halowej Piłki Nożnej. Finansuje także rajdowy zespół Bębenek Rally Sport – ekipę, która może poszczycić się zwycięstwem oraz zajęciem drugiego miejsca w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Pod koniec czerwca firma miała okazję świętować ich wspaniały występ w Rajdzie Polski – ósmej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC. Ekipa IGLOO zdobyła tam kapitalne 10 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 1 miejsce w grupie N.