Amber - Smak tradycji ukryty w butelce

Share

Ciekawe, czy znajdzie się między nami, choć jedna osoba, która uważa, że piwo nie jest najpopularniejszym napojem alkoholowym na świecie? Nie trzeba być na bieżąco ze wskaźnikami sprzedaży, ani orientować się w wynikach plebiscytów konsumenckich, aby prawidłowo odpowiedzieć na takie pytania. Nawet, jeśli nie należymy do kręgu entuzjastów bursztynowego napoju, to posiadamy tą wiedzę z oczywistych względów kulturalnych i społecznych. W istocie, piwo nie tylko jest najbardziej znanym napojem alkoholowym na świecie, ale posiada również najdłuższą historię, która sięga wieki wstecz, aż po starożytną Mezopotamię. W dzisiejszych czasach, tak jak chyba nigdy wcześniej, piwo stanowi ważny element współczesnej kultury powszechnej kontaktów międzyludzkich. Polska, jako kraj o długiej i obfitej tradycji browarniczej, prezentuje niezwykle konkurencyjną ofertę, zarówno ze względu na znane, światowe marki piw, jak również na dużą liczbę regionalnych specjałów. Dzięki browarom AMBER, najnowocześniejszym pośród małych i średnich przedsiębiorstw tego typu w kraju, światowi konsumenci i smakosze piwa, mogą poznać i w pełni docenić legendarne smaki z Pomorza.

Kilka słów o samym Browarze Amber
Firma AMBER od kilkunastu lat dumnie kultywuje regionalne browarnicze tradycje. Jej siedziba znajduje się pośród malowniczych morenowych wzgórz otaczających Gdańsk – nadmorskie centrum kulturalne, ekonomiczne i turystyczne Polski. Obecnie AMBER plasuje się na wiodącej pozycji pośród małych i średnich krajowych browarów. Jak twierdzą reprezentanci firmy, za ten sukces z pewnością należy być wdzięcznym oryginalnej regionalnej recepturze, funkcjonującej niezmiennie od pokoleń. To właśnie dzięki niej produkty firmy posiadają tak niepowtarzalny smak i charakteryzują się wysoką jakością, docenianą na rynkach krajowym i zagranicznym. Ten „sekretny” przepis na doskonały smak, w połączeniu z naturalnymi składnikami poddanymi tradycyjnej metodzie warzenia, skutkuje kilkoma znanymi markami piwa, wyróżniającymi się pośród konkurencji. Roczny potencjał produkcyjny AMBER zamyka się w 250 tysiącach hektolitrów, co umożliwia pełną kontrolę procesu warzenia, oraz komponowanie wyjątkowych i niepowtarzalnych wariacji smakowych. Browary AMBER dbają jednak nie tylko o nienaganne produkty, ale także o rozwijanie swojej dystrybucji. Dzięki szerokiej sieci dystrybucyjnej zarówno na samym Pomorzu, jak i w największych krajowych miastach, wyroby docierają sprawnie do klientów i bezpośrednich odbiorców. Co więcej, od 2001 roku, firma posiada udziały w PRESTO – jednym z najbardziej wpływowych dystrybutorów piwa i napojów w regionie północnej Polski. Cały proces rozprowadzania produktów i promocji jest wspierany i kontrolowany przez regionalnych kierowników sprzedaży, reprezentantów handlowych oraz sprzedawców, doskonale wywiązujących się ze swoich obowiązków. Pod względem jakościowym AMBER nie ustępuje miejsca najlepszym światowym producentom. Firma posiada odpowiednie certyfikaty HACCP oraz ISO, świadczące o spełnianiu wymaganych norm i standardów. Dzięki zachowaniu wszelkich wymogów piwa warzone w browarach AMBER figurują również na europejskich i amerykańskich rynkach.

Przepis na tradycyjny smak
Dlaczego piwa warzone w AMBER są tak wyjątkowe? To przede wszystkim zasługa indywidualnego traktowania ich poszczególnych rodzajów. Każda marka traktowana jest odmiennie, od początków warzenia, aż po ostateczne rozlewanie do butelek i beczek. Co więcej, tradycyjna metoda warzenia, na której bazuje proces produkcji, gwarantuje niepowtarzalność smaków. Jest to czynnik, który odróżnia browary AMBER od producentów masowych, stosujących metodę „high gravity”, polegająca na produkcji wysoce skondensowanego ekstraktu, następnie rozcieńczanego wodą. Jednakże, samo warzenie nie wystarczy, aby skomponować ten niezwykły smak piw. Browary AMBER to nie tylko dokonała technika produkcji, ale przede wszystkim filozofia browarnictwa, oraz stosowanie się do kilkusetletniego prawa „Reinheitsgebot” – Bawarskiego Prawa Czystości Piwa. Wybierając produkty AMBER mamy pewność, że pochodzą one z przetworzenia samych naturalnych składników i nie zawierają żadnych polepszaczy, konserwantów i tanich substytutów. Nie będzie żadnym nadużyciem, jeśli w kilku słowach wspomnimy o używanych przez AMBER składnikach oraz ich pochodzeniu. Podstawa napoju, czyli krystalicznie czysta woda, pochodzi z polodowcowych źródeł zlokalizowanych, nie gdzie indziej, a właśnie na terenie firmy posiadającej swoje prywatne ujęcia. Drożdże stosowane w procesie fermentacji, reprezentują wyjątkowy szczep wyhodowany w najstarszym uniwersytecie piwa – monachijskim Instytucie Weihenstephan. Charakteryzujący się specyficzną goryczką chmiel wzrasta na słynnych uprawach w województwie lubelskim, a doskonały jęczmień jest zasługą upraw samej firmy AMBER. Wszystko razem stanowi o niepowtarzalnych walorach piwa, ale należy podkreślić, że bez prawdziwej browarniczej pasji i zaangażowania pracowników, nawet tak cudowne składniki pozostawione same sobie nie dałyby tego efektu.

Jak AMBER dba o swoją renomę
Marketingowe i promocyjne działania firmy można w skrócie zawrzeć w stosowanym przez AMBER haśle reklamowym – „Naturalnie z Pomorza”. Odnosi się ono zarówno do regionalnych korzeni produktów, jak i do walorów jakościowych i smakowych wynikających z naturalności stosowanych składników. Pomorze to region o najdłuższej i najbarwniejszej tradycji browarniczej w Polsce. AMBER godnie i z prawdziwym poświęceniem kontynuuje te szczytne tradycje. W stosunku do swoich poszczególnych marek firma stosuje różnorodne kampanie reklamowe, ponieważ jak twierdzą osoby odpowiedzialne za marketing - marki pochodzące z browarów AMBER są wyjątkowe i różnorodne, dlatego każda powinna być promowana oddzielnie, ze względu na wyróżniające ją cechy. Dzięki takiej polityce firma promuje także różnorodne gusta, sposoby konsumpcji, oraz wrażenia wywoływane spożywaniem piwa konkretnej marki. Od początków swojej działalności AMBER energicznie prowadził różnorodne działania i kampanie wspierające rozwój regionu i podtrzymujące jego browarnicze i ogólnospożywcze tradycje. Firma należy do Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby, największej tego typu organizacji w województwie. AMBER odgrywa również istotną rolę w Pomorskim Klubie Dobrej Marki - jednostki grupującej najlepszych pomorskich producentów żywności, którzy promują swoje działania pod wspólnym logo „Żywność z Pomorza”. Intensywne zaangażowanie firmy w działania promocyjne i we wspominane organizacje, nie powstrzymuje AMBER przed podejmowaniem nowych wyzwań. Wręcz przeciwnie, firma rozbudowuje swój wizerunek nieustannie. Browary AMBER to pomysłodawca i główny organizator największej biesiadnej imprezy regionu – Koźlaków Bielkowskich. Już od kilku lat, corocznie w okolicach połowy września, mieszkańcy, turyści, goście, entuzjaści i smakosze, mogą rozkoszować się tradycyjnymi przysmakami, oraz regionalnym piwem, dzięki inicjatywie firmy AMBER. Degustacjom towarzyszy wiele zabaw i niepowtarzalna sielska atmosfera, a samo wydarzenie odbywa się pod patronatem międzynarodowego ruchu Slow Food, co dodatkowo podnosi prestiż festiwalu.

Marki i nagrody
Kilkakrotnie wspominaliśmy o wyjątkowości piw pochodzących z browarów AMBER, dlatego najwyższa pora, aby w końcu zapoznać Czytelników z markami proponowanymi przez tego pomorskiego producenta. Oferta firmy to 9 podstawowych gatunków piwa: Piwo Żywe (piwo typu lager, powstałe z połączenia tylko naturalnych składników; jako jedyne w Polsce jest ono rekomendowane przez międzynarodową organizację Slow Food), Koźlak (piwo typu Bock, laureat nagród Najlepsze Piwo Roku 2006 i 2007), Złote Lwy, Amber Classic (piwo lekkie), Red Mocny, Hanza, Gryf, Harde oraz Grand. Jakość tych wyrobów została niejednokrotnie doceniona i uznana zarówno przez konsumentów, jak i specjalistów. Mimo, że browary AMBER funkcjonują na rynku stosunkowo krótko, to już zdążyły zgromadzić pokaźną kolekcję nagród i tytułów. Tak naprawdę, sama lista zwycięstw firmy stanowi materiał na kolejny artykuł, dlatego w tym miejscu ograniczymy się do wymienienia tych najważniejszych wyróżnień. W 2004 roku Piwo Żywe, czołowy wyrób firmy AMBER, otrzymało rekomendacje ruchu Slow Food. To naprawdę wyjątkowe wyróżnienia, ponieważ jak do tej pory, żadna inna polska marka nie doczekała się podobnych rekomendacji. Rok później, w 2005, Piwo Żywe oraz Koźlak zostały oznakowane oficjalnym logo Ministerstwa Rolnictwa – „Poznaj Dobrą Żywność”. Jednakże, najważniejszymi dokonaniami z punktu widzenia firmy są nagrody przyznawane na drodze plebiscytu wśród konsumentów. Od 2006 roku, produkty AMBER otrzymują rok rocznie główne tytuły w wyborach organizowanych przez portal internetowy www.browar.biz. Jest to wyraz satysfakcji konsumentów oraz doskonały dowód na to, że piwa z browaru AMBER to liczący się zawodnik na krajowym rynku spożywczym.