Inter Europol - Smak, technologia i tradycja

Share

Znajdująca się w Markach pod Warszawą firma Inter Europol Piekarnia Szwajcarska S.A. jest dziś największym w Polsce producentem pieczywa szwajcarskiego i francuskiego. Ponad 20-letnia historia spółki dowodzi, że korzystając z nowoczesnych technologii dalej można piec chleb, którego receptura pozostanie taka, jak przed wiekami, zaś smak zadowoli najbardziej wymagających smakoszy. Nic dziwnego zatem, że wyroby Piekarni Szwajcarskiej znalazły uznanie nie tylko wśród znawców pieczywa w Polsce, ale i w całej Europie.

Pierwsze lata
Narodziny Inter Europol Piekarni Szwajcarskiej S.A. zbiegają się w czasie z wydarzeniami kluczowymi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Gdy w roku 1989 powoływano firmę do życia, tak jak dziś miała ona profil biznesu rodzinnego, a na siedzibę wybrano ul. Okrąg w Warszawie. Ta zmieniała się jeszcze dwukrotnie w liczącej już 20 lat historii firmy. W roku 1991 przeniesiono ją na Ul. Conrada, natomiast po ostatniej przeprowadzce w roku 2000, cała firma, w tym i biuro, i zakład produkcyjny, na stałe osiadła w Markach przy ul. Słonecznej 22. Wydarzeniem kluczowym dla dalszego rozwoju piekarni, tak jak i wielu innych przedsiębiorstw w kraju, okazało się włączenie Polski do silnych struktur gospodarczych Unii Europejskiej. Inter Europol Piekarnia Szwajcarska skorzystała na tym w dwójnasób, nie tylko zdobywając nowe zachodnie rynki zbytu, ale również pozyskując pieniądze z unijnych funduszy. W ten sposób udało się znacząco zwiększyć potencjał produkcyjny firmy, wydatnie podwyższyć jakość wyrobów oraz zadbać o ochronę środowiska naturalnego.

Czas inwestycji
Cele te osiągnięto za sprawą środków otrzymanych od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z programu Phare 2003 Spójność Społeczno-Gospodarcza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Dzięki pokaźnym zastrzykom gotówki udało się zrealizować następujące projekty: zakup wyposażenia logistycznego i chłodniczego oraz linii do produkcji ciast luźnych. Ponadto wdrożono systemy badania rynków zagranicznych oraz kojarzenia partnerów handlowych, przygotowania dokumentacji technicznej, a także obsługi zamówień oraz obsługi deklaracji „intrastat”. Jesienią 2006 roku firma rozpoczęła inwestycje w zakład produkcyjny, który po rozbudowie i modernizacji stanowi widomy znak zasad, którymi kierują się w Inter Europol Piekarni Szwajcarskiej. Do zasad tych należą dążenie do doskonałości technologicznej, poszanowanie tradycji oraz troska o środowisko naturalne.

Solidne fundamenty
Jak po tylu latach działalności prezentuje się obecny stan posiadania przedsiębiorstwa i jego strategiczny potencjał? Największym skarbem piekarni jest wysoko wykwalifikowana i lojalna kadra, posiadane technologie oraz nowoczesny park maszynowy. Dba się tu o innowacyjność i elastyczność, ponieważ tylko za pomocą pionierskich rozwiązań trafić można w zmieniające się upodobania klientów. Nie bez znaczenia dla strategicznego potencjału marki Inter Europol pozostaje też lokalizacja zakładu, który, będąc w samym sercu Polski, tuż na przedmieściach stolicy, znajduje się idealnie na przecięciu tras międzynarodowych. Firma realizuje ponadto politykę jakości i bezpieczeństwa (o tym szerzej w kolejnej partii tekstu). A wszystko to w jednym celu, po to mianowicie by zaspokoić potrzeby klienta, dla którego ważna jest dziś nie tylko konkurencyjna cena, ale również smak, jakość oraz zdrowie.

Udało się dotrzeć…
Inter Europol Piekarnia Szwajcarska należy do ścisłej krajowej czołówki w swojej branży. Co więcej, na polskim rynku nie ma wytwórcy, który dysponowałby szerszym asortymentem w takich dziedzinach jak: tradycyjne pieczywo szwajcarskie, francuskie oraz duńskie. Miłośnicy polskiego chleba również znajdą w ofercie zakładu coś dla siebie. W produkcji stosuje się tam najnowsze technologie, w wyniku których powstają najwyższej jakości wyroby powszednie – świeże, jak i wyroby o przedłużonej trwałości – mrożone – do częściowego lub pełnego wypieku. Wyroby te piekarnia dostarcza dla hiper i supermarketów, hoteli, restauracji, stacji paliwowych oraz sklepów firmowych. Cieszą się one powodzeniem nie tylko wśród krajowych odbiorców, a eksportowane do krajów Unii Europejskiej znalazły uznanie w państwach takich jak: Belgii, Szwecji, Francji, Holandii, Niemczech, Włoszech, Grecji oraz Czechach. Poza Unią nabyć je można również w Norwegii i Kazachstanie. Firma planuje w najbliższym czasie kontynuować podbój rynków wschodnich. Najlepszym świadectwem na to, że produkty Inter Europol Piekarni Szwajcarskiej trafiają w zróżnicowane gusta zagranicznych konsumentów jest fakt, iż aż 48% całej sprzedaży pochodzi właśnie z eksportu.

Pieczywo dla smakoszy
Dlaczego wytwarzane w Markach pieczywo jest tak popularne? Decyduje o tym jego wyśmienity smak, różnorodność oferowanych gatunków, dostępność oraz doskonała jakość tak samych wyrobów, jak i opakowań, w których są przechowywane. Pieczywo powstaje tam tylko na bazie naturalnych składników, do wypieku stosuje się wyłącznie masło, a nie margarynę, zaś pulpy owocowe powszechnie używane w piekarnictwie zastępowane są świeżymi bądź mrożonymi owocami. Ciasta wyrabia się tam z mąk, które gwarantują prawdziwy smak i zachowanie autentyczności poszczególnych gatunków pieczywa. Dzięki temu jego nabywcy mają pewność, że ciabatta przygotowywana jest z najprawdziwszej mąki używanej przez włoskich piekarzy, zaś smak chleba na zakwasie nie ustępuje w niczym jego staropolskim pierwowzorom. Specjalnie z myślą o wybrednych gustach firma opracowała ponadto bogatą gamę wyrobów zawierających takie rarytasy jak: suszone pomidory, syrop klonowy, ser kozi, suszone jabłka, figi, oliwki, rodzynki, orzechy, kiełki oraz żurawina. Piekarnia wciąż poszukuje nowych unikatowych receptur, które pozwoliłyby jeszcze bardziej urozmaicić jej ofertę.

Produkty flagowe
Najważniejszą jednak gałąź działalności zakładu stanowi w tej chwili produkcja wyrobów mrożonych do pełnego lub częściowego wypieku. To właśnie dzięki nim firma mogła podbić zagraniczne rynki. Po zamrożeniu zyskują bowiem trwałość, która pozwala przechowywać je nawet przez rok (tak długo zachowuje świeżość pieczywo przetrzymywane w temperaturze -18°C). To zaś sprawia, że bez problemu znoszą trudy dalekiej podróży, dzięki czemu docierać mogą nawet do najdalszych zakątków świata. Atutem tych wyrobów jest również łatwość przygotowania. Nic prostszego, jak wsadzić pieczywo do piekarnika, by po chwili otrzymać świeży i ciepły towar. Na samym szczycie listy najlepiej sprzedających się wyrobów znaleźć można również produkty z linii fitness oraz produkty wypiekane „na kamieniu”, czyli gatunki chleba wyrabiane zgodnie z nakazami staropolskiej tradycji.

Założenia polityki jakości
Co ludzie związani z Inter Europol Piekarnią Szwajcarską uznaliby za własny sukces? Odpowiedź jest tylko jedna: zadowolenie odbiorców. Służy temu skrupulatnie opracowana i punkt po punkcie realizowana polityka jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Jej główne założenia streścić można następująco: szkolenie i podnoszenie kwalifikacji załogi, utrzymanie istniejącej sieci dystrybucji i pozyskiwanie nowych odbiorców oraz terminowa realizacja zamówień. Polityka ta oznacza również zespołowy wysiłek kadry kierowniczej oraz pracowników, który ma na celu rozpoznać i zdefiniować czyhające na ich wspólne przedsięwzięcie zagrożenia. Rozwiązując zaistniałe już problemy oraz zapobiegając pojawianiu się potencjalnych nieprawidłowości, oddani piekarni ludzie sprawiają, że jej piece opuszcza tylko najwyższej jakości i, co najważniejsze, zdrowe pieczywo.

I jej realizacja
Tyle na temat założeń polityki jakości. Jakie natomiast służą temu procedury? Firma zobowiązała się do stosowania i przestrzegania wymagań Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Zdrowotnym Żywności. Co to dokładnie oznacza dla konsumenta? System Zarządzania Jakością nakazuje firmom spełniać wymagania norm ISO 9001:2000 oraz ISO TC 34 N 1046 HACCP. Na zarządzenie prezesa spółki i we współpracy z zewnętrznym konsultantem zaczęto je wdrażać jeszcze w styczniu 2002 roku. Dzięki temu osiągnięto niespotykaną dotąd w firmie kontrolę nad jakością towaru oraz ustabilizowano procesy produkcji. Ponadto załoga nareszcie poczuła się prawdziwie odpowiedzialna za wytwarzane przez nią wyroby. Proces ten zakończył się jednak dopiero rok później. Jego ukoronowanie nastąpiło dokładnie w marcu 2003, kiedy to Inter Europol Piekarnia Szwajcarska otrzymała certyfikaty potwierdzające prawidłowe wdrożenie norm ISO 9001:2000 oraz HACCP. Nie znaczy to jednak, że firma od tego czasu nie zrobiła nic dla udoskonalenia produkcji. Dziś zakład może pochwalić się także zgodnością z wymaganiami ISO 22000:2006 oraz BRC. Wprowadzając kolejne ulepszenia, czujnym okiem sprawdza się ich wpływ na proces produkcji. Zintegrowany System Zarządzania jest bowiem systematycznie doskonalony, a to za pomocą działań korygujących i zapobiegawczych, a to przez posunięcia natury technicznej i organizacyjnej.

Na dobre i na złe z pracownikiem
Pytani o największe powody do dumy członkowie Zarządu Spółki odpowiadają: „Jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Mamy do tego odpowiednie zaplecze techniczne i personalne.” Wiedzą oni doskonale, że dobra passa zakładu nie będzie trwać wiecznie, jeśli ten odpowiednio nie zadba o zasoby ludzkie. Dlatego też robią wszystko, co tylko możliwe, by Inter Europol Piekarnia Szwajcarska była atrakcyjnym miejscem pracy. O tym zaś decydują nie tylko pierwotny profil działalności i rodzinny charakter biznesu, ale również miła atmosfera oraz stwarzane dla kadry możliwości rozwoju zawodowego. W Markach dąży się bowiem do tego, by sukcesy zakładu przekładały się na dobrobyt oraz indywidualne kariery pracowników. Ponieważ zarząd piekarni pragnie żyć w symbiozie z zatrudnionymi tam ludźmi, ideałem dlań jest równowaga pomiędzy oddanymi sobie na dobre i na złe pracodawcą i załogą.

Dbając o renomę
Jest to oczywiście tylko jeden ze sposobów budowania marki Inter Europol. Jako kolejny należałoby wymienić dbałość o bezpieczeństwo pracy i stan środowisko naturalnego. Dowodem tego są nowe maszyny chłodnicze oparte na innowacyjnych technologiach mrożenia wykorzystujących hybrydową mieszankę NH3 i CO2 zamiast szkodliwych dla warstwy ozonowej freonów lub niebezpiecznego w razie awarii amoniaku. Przedsiębiorstwo zyskało dobre imię także dzięki szeregowi inicjatyw charytatywnych, z których większość skupiona była na problemie cukrzycy. Inter Europol Piekarnia Szwajcarska pamięta także o tym, by brać udział w spotkaniach branżowych oraz promować się poprzez festiwale. Strategiczną rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku firma przypisuje jednak targom krajowym i międzynarodowym. Nic dziwnego, że udało jej się zaznaczyć swoją obecność podczas wydarzeń tak prestiżowych jak: Specjalistyczne Targi Spożywcze REGAL Branchentreff w Wiedniu, Targi Euro-Gastro w Warszawie, Targi Gastro Meeting w Sosnowcu oraz wielu innych. To jednak dopiero początek, ponieważ ludzie odpowiadający w Markach za marketing nie zamierzają spocząć na laurach. To daje gwarancję, że logo Inter Europol zaistnieje w jeszcze niejednym miejscu tak w Polsce, jak i poza jej granicami.