Frosta - Mrożonki z górnej półki

Share

Firma FRoSTA, obecna na polskim rynku od 1998 roku, zdołała wypracować sobie silną pozycję i stać się jednym z wiodących producentów mrożonej żywności w Polsce. Obecnie z powodzeniem rozwija się na wielu rynkach zagranicznych. Jej bogata oferta obejmuje między innymi produkty rybne, dania gotowe, owoce morza, mieszanki warzywne i produkty z ciasta francuskiego, jednak firma przez cały czas pragnie poszerzać wachlarz swoich produktów. Starając się sprostać oczekiwaniom klientów i zdobyć ich zaufanie, FRoSTA kładzie duży nacisk na wysoką jakość produkowanej żywności, co pozostaje jednym z haseł przewodnich w profilu firmy.

Działalność z rozmachem

Jedenaście lat temu, rozpoczynając swoją działalność na rynku polskim, FRoSTA Sp. z o.o. zajmowała się jedynie dystrybucją importowanych produktów firmy FRoSTA AG – wiodącego producenta mrożonej żywności w Niemczech. FRoSTA wkrótce zakupiła zakład produkcyjny w Bydgoszczy i rozpoczęła produkcję produktów rybnych pod własną marką. W przeciągu dekady swojej działalności, w historii firmy zapisało się kilka momentów, które stały się kamieniami milowymi w jej rozwoju. Po pierwsze, FRoSTA szybko poszerzyła ofertę o inne rodzaje produktów mrożonych. Jednym z przełomowych momentów było wdrożenie w 2000 roku systemu zarządzania jakością, zgodnego z międzynarodową normą ISO 9001: 2000. Oprócz tego, uzyskała certyfikat IFS (International Food Standard) oraz BRC (British Retail Consortium), co obiektywnie potwierdza wysoką jakość jej produktów i wskazuje na to, że FRoSTA sięga po najwyższe trofea w tej kategorii. Certyfikaty pomogły firmie wkroczyć na rynek międzynarodowy i przyciągnęły kooperantów z całej Europy. Rokiem, który z pewnością zapisał się w historii FRoSTY jest 2008, kiedy to zmodernizowano fabrykę i wybudowano nowoczesną chłodnię na 7000 miejsc paletowych.

Innowacyjne podejście
FRoSTA zdaje sobie sprawę z tego, że czołowa pozycja w branży wymaga nie tylko konieczności spełnienia wszystkich standardów i oczekiwań klientów, ale także wyprzedzania trendów i bycia nowatorskim. W przypadku FRoSTY nowatorskie podejście stanowi strategiczny potencjał firmy. Po pierwsze, na dachu chłodni zainstalowano elektrownię słoneczną, która dostarcza energię do wychładzania mroźni. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych technologii produkcji. FRoSTA może też pochwalić się wielofunkcyjną linią rybną, na której jako jedyna firma na świecie pakuje paluszki rybne metodą pick&place. Dyrektor fabryki Mirosław Ranosz przyznaje, że pozycja rynkowa FRoSTY to wypadkowa wielu czynników, ale bardzo ważnym elementem jest stała troska o wysoką jakość oferowanych produktów, które są tak bardzo cenione przez klientów. Sukces firmy nie byłby również możliwy bez wiedzy i umiejętności wykwalifikowanych pracowników. Obecnie firma zatrudnia ich w Polsce 500.

Nie tylko paluszki rybne…
Pierwsza kampania telewizyjna produktów firmy rozpoczęła się w styczniu 2000 roku i dotyczyła „Złotych paluszków rybnych”, z którymi przede wszystkim kojarzy się marka FRoSTA. Ich sukces sprzedażowy w dużej mierze przyczynił się uzyskania przez firmę renomy i pozycji lidera na rynku konfekcjonowanych produktów rybnych. W odpowiedzi na zmiany zachodzące w zachowaniach konsumentów i w ich nawykach żywieniowych, FRoSTA stara się sprostać rosnącym wymaganiom klientów poprzez inwestowanie w dania gotowe, które najprawdopodobniej zdominują sklepowe zamrażarki w ciągu najbliższych lat. W kategorii dań gotowych FRoSTA ma do zaoferowania bogatą gamę produktów, obfitujących w wyszukane składniki, takie jak owoce morza, egzotyczne warzywa i owoce. Dania gotowe kuszą klientów wieloma zaletami – niektóre z nich przyrządzić można w kuchence mikrofalowej, w specjalnej folii, która pozwala na wykorzystanie zalet gotowania na parze. Dzięki temu potrawy zachowują zarówno cenne wartości odżywcze, jak i wyrazisty smak i aromat. W marcu 2009 roku firma włączyła do oferty 15 nowych produktów, mianowicie różnego rodzaju mrożone zupy, warzywa i mieszanki warzywne, czyli pozycje cieszące się ogromną popularnością wśród polskich konsumentów. Obecnie na polskim rynku pod marką FRoSTA sprzedawanych jest ponad 80 produktów mrożonych, także w kategoriach ciasta francuskiego, czy produktów z kurczaka. W przyszłości firma planuje rozwijać całkiem nowe kategorie produktów mrożonych.

Ekspansja na rynek międzynarodowy
Już od ponad dziesięciu lat marka FRoSTA kojarzy się z wysokiej jakości produktami mrożonymi na polskim rynku. Firma zdołała jednak wzbudzić zainteresowanie również klientów za granicą – produkty wytwarzane w Polsce zyskują popularność na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej. Konsumenci spragnieni są oryginalnych smaków i nowoczesnych rozwiązań, ale tamtejsze rynki nie są tak nasycone jak rynki zachodnioeuropejskie, co dodatkowo sprzyja rozwojowi FRoSTY. Firma zaobserwowała spore zapotrzebowanie głównie na Węgrzech, w Rosji czy w Chorwacji, ale eksportuje również produkty do Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Włoch i na Litwę. Aby zaostrzyć apetyt potencjalnych klientów, FRoSTA przeprowadziła już pierwsze telewizyjne kampanie reklamowe na Węgrzech i w Rumunii.

Sprostać wyzwaniom 
Przez ostatnie pięć lat FRoSTA zawsze stawała na wysokości zadania. Stale rozwijała się w swojej branży, starała się dostosować do zmian w trendach i oczekiwaniach konsumentów oraz zmierzyć się z konkurencją na rynku. Takie czynniki wymagają od firmy dynamicznego zarządzania, elastyczności i umiejętności szybkiego reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu. Ponieważ FRoSTA nastawiona jest na stały rozwój, zdecydowała się nie tylko na ekspansję na rynek międzynarodowy, ale także podjęła działania w lokalnej strefie ekonomicznej. W ciągu ostatnich 5 lat ponad dwukrotnie zwiększyła zatrudnienie, zainwestowała w moce produkcyjne i znacznie poszerzyła swoje portfolio. Firma jest również przygotowana na to, aby zmierzyć się z nowymi tendencjami na rynku polskim. Priorytety konsumentów w Polsce uległy zmianom, co zostało podsumowane przez pana Ranosza w następujący sposób: „Polscy konsumenci stali się bardziej wymagający – zwracają uwagę już nie tylko na cenę produktu, ale także jego opakowanie, skład, wartości odżywcze. Wzrasta ich lojalność do ulubionych marek, są skłonni zapłacić więcej w zamian za stałą, wysoką jakość”. Jak przyznaje dyrektor fabryki, zaistniała sytuacja sprzyja rozwojowi marki FRoSTA, gdyż firma stara się za wszelką cenę dostarczać produkty o nieskazitelnej jakości.

Jak ryba w wodzie
Jest kilka rzeczy, z których FRoSTA może być dumna. Po pierwsze, w przeciągu dziesięciu lat działalności na polskim rynku udało się jej odnieść spory sukces i zdobyć zaufanie konsumentów. Swą wysoką pozycję zawdzięcza pracownikom, którzy odegrali kluczową rolę w zbudowaniu silnej marki. Jednakże, firma angażuje się też w działalność pozabiznesową, gdyż stara się nie być obojętna na potrzeby innych ludzi. Z tego powodu postanowiła objąć mecenat nad lokalną organizacją charytatywną, Fundacją Wiatrak. Jak twierdzi pan Ranosz, FRoSTA była pod wielkim wrażeniem szerokiego spektrum działań prowadzonych przez fundację. Wspiera ona bowiem osoby ubogie, niepełnosprawne i bezrobotne. Ponadto, kieruje się zasadą, że w dłuższym okresie efektywniej jest pomagać poprzez edukację i dostarczanie odpowiednich narzędzi, a nie gotowych rozwiązań. FRoSTA, która utożsamia się takim podejściem, wspomaga Wiatrak już od dwóch lat. Ciężka praca i ambicje firmy zostały zauważone i docenione przez różnego rodzaju instytucje. Oprócz wspomnianych już certyfikatów, FRoSTA uzyskała wyróżnienia i nagrody. W rankingu gazety Rzeczpospolita zajęła 3. miejsce pośród firm z branży spożywczej na liście najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw 2008 roku. Pozycja w rankingu zależała m.in. od wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, liczby osób zatrudnionych w działach badań i rozwoju w przeliczeniu na ogólna liczbę etatów oraz liczbę uzyskanych patentów. Wysoka pozycja jest dowodem na to, że nakłady poniesione na inwestycje przekładają się na wysoką konkurencyjność oferty. Ponadto, sztandarowy produkt FROsTY, Złote paluszki rybne, wyróżnione zostały Medalem Europejskim, przyznawanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Business Centre Club oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Medal Europejski może być przyznany tym wyrobom, które spełniają europejskie standardy jakości i wymagane prawem normy, oraz posiadają odpowiednie licencje, patenty itp. Klika z produktów FRoSTY otrzymało dodatkowo logo programu informacyjno-edukacyjnego „Wiem, co wybieram.” Program ma pomóc konsumentom w wyborze wysokiej jakości żywności poprzez oznakowanie produktów o obniżonej zawartości tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, sodu i cukru. Konieczność ograniczenia spożycia tych składników jest podkreślana przez Światową Organizację Zdrowia. Do produktów FRoSTY oznakowanych logiem programu należą: Złote paluszki rybne, Filety z mintaja, Steki rybne, Steki z łososia, Dukaty rybne i Burgery rybne. Jak można wywnioskować, FRoSTA wierzy, że to jakość produktu stanowi pierwszy impuls do jego zakupu.