Colian Sp. z o.o. - wywiad z Prezesem Zarządu Janem Kolańskim

Share

colian

Colian Sp. z o.o. jest częścią grupy kapitałowej Colian Holding SA i funkcjonuje w obrębie trzech dywizji biznesowych: słodyczy, kulinariów (przypraw, bakalii) i napojów. Na jej portfolio składają się znane, lubiane marki: Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Jeżyki, Akuku!, Appetita, Siesta oraz Hellena. Marki te nieustannie umacniają swoją pozycją na rynku, z powodzeniem zdobywając wysokie pozycje w poszczególnych kategoriach. O sukcesie firmy rozmawiamy z Prezesem Zarządu Colian, panem Janem Kolańskim.

Proszę powiedzieć, jakie momenty były najważniejsze w rozwoju Państwa firmy?

Bardzo ważne były początki, mieliśmy pomysł i kreatywny zespół z pasją. Wszystko zaczęło się od Ziołopexu, przypraw, bakalii. Kolejny ważny krok to wprowadzenie w 2003 roku marki Appetita, która zastąpiła markę Ziołopex i została bardzo dobrze przyjęta przez konsumentów oraz branżę. Ważnym etapem rozwoju Grupy była decyzja o dywersyfikacji biznesu, która została wprowadzona w życie na przełomie 2003 i 2004 roku, kiedy to przejęliśmy większościowy pakiet akcji Jutrzenki SA. Po zainwestowaniu w segment słodyczy, dokonaliśmy kolejnych udanych akwizycji polskich firm i marek, w tym Goplany. Następnie kupiliśmy Kaliszankę (znaną z popularnych wafelków Grześki), Hellenę (słynącą z Oranżady Hellena) czy Solidarność (oferującą kultową Śliwkę Nałęczowską). Później postawiliśmy na przejęcia silnych marek zagranicznych. Z sukcesem pokusiliśmy się na akwizycje zagraniczne. Przejęcie brytyjskiej spółki luksusowych wyrobów czekoladowych - Elizabeth Shaw Limited z markami Elizabeth Shaw i Famous Names (2016 r.) i irlandzkiej spółki Lily O’Brien’s Holding Limited z marką premium wyrobów czekoladowych Lily O’Brien’s (2018 r.) to kamienie milowe budowy silnej, międzynarodowej organizacji. Lily O’Brien’s to bardzo dobra marka, posiadająca fantastyczne portfolio produktowe. Przejmowanie przez polskie firmy zagranicznych podmiotów na ich rodzimych rynkach to rzadkość. My to zrealizowaliśmy i to już dwa razy, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Colian to nie tylko prężnie działająca polska grupa kapitałowa. To organizacja, która spełnia najsmaczniejsze marzenia konsumentów, z pasją dostarczając na rynek produkty spożywcze najwyższej jakości. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Mamy duże ambicje i jasno wyznaczone cele. Mocna pozycja Grupy Colian to efekt zaangażowania i skrupulatnej pracy całego zespołu. Za naszą firmą przemawia tradycja i doświadczenie. Od początku istnienia odważnie rozwijamy marki, aby oferować klientom największą satysfakcję z jakości i smaku wyrobów. Mamy pomysły na nasze brandy i skutecznie udaje nam się odczytywać zapotrzebowania klientów. Naszą receptą na sukces są przemyślane strategie, innowacje produktowe i technologiczne, innowacyjne rozwiązania, najwyższa jakość produktów i dbałość o klienta. Doceniając wartość sprawdzonych receptur, konsekwentnie wdrażamy nowoczesne rozwiązania technologiczne. Postawiliśmy na silne marki, które dają najlepsze wyniki. Dzięki wartościom, jakie obraliśmy, miliony konsumentów w Polsce i na całym świecie znają i cenią sobie nasze produkty. Kierujemy się zasadami odpowiedzialności społecznej, troską o pracowników, a w relacjach bezpośrednich stawiamy na partnerskie relacje i stosowanie zasad etyki biznesowej.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

W skład dywizji słodyczy wchodzą trzy wyspecjalizowane zakłady, które mieszczą się w różnych lokalizacjach. Zakład w Kaliszu skoncentrowany jest na technologii produkcji wafli impulsowych i to tutaj produkowane są popularne wafle impulsowe Grześki. Zakład w Lublinie specjalizuje się w produkcji wyrobów czekoladowych (pralin, tabliczek czekoladowych) oraz cukierków Toffino czy galaretek Jolly baby. Natomiast zakład w Bydgoszczy zasadniczo składa się z dwóch części (wypiekowej oraz produkcji w technologii mogulowej). Część wypiekowa obejmuje linie herbatnikowe, na których wytwarzamy między innymi Jeżyki oraz linie waflowe produkujące wafle Familijne. W drugiej części zakładu produkujemy wszystkie żelki, galaretki oraz cukierki o rdzeniu miękkim takie jak pastylki miętowe. Produkty dywizji napojowej powstają w zakładzie produkcyjnym w Opatówku (gdzie znajduje się również siedziba Grupy). Zainstalowane w nim linie produkcyjne są zoptymalizowane do produkcji naszych napojów, jak Oranżada Hellena, w butelki. Natomiast dywizja kulinariów w całości skoncentrowana jest w zakładzie w Wykrotach i właśnie z tego miejsca zasilamy naszą sieć dystrybucji w przyprawy i zioła marki Appetita. Wszystkie nasze zakłady wyposażone są w nowoczesne maszyny i urządzenia renomowanych producentów, będących liderami w danej technologii. Fabryki są zoptymalizowane, tak aby dotrzymać najwyższych standardów jakościowych. W każdej z lokalizacji dywizji słodyczowej oraz w zakładach produkcji napojów i kulinariów dysponujemy własnym zapleczem technicznym, który realizuje bieżącą konserwację oraz serwisy maszyn. Dodatkowo, z uwagi na dużą aktywność w obrębie innowacji produktowych, we wszystkich naszych lokalizacjach pracują specjaliści od innowacji i rozwoju - technolodzy R&D, którzy rozwijają nasze produkty.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Wyznajemy zasadę, że pracownicy są największą wartością i najważniejszym kapitałem organizacji. Siła Coliana to nie tylko produkty czy renomowane marki o ugruntowanej pozycji rynkowej, to przede wszystkim ludzie. Siłą firmy jest zaangażowany i kompetentny zespół, który kreuje i rozwija naszą organizację.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie?

Zatrudniamy dwa tysiące osób, oferujemy posady na różnych stanowiskach w wielu lokalizacjach w Polsce. Oferujemy pracę w Kaliszu i regionie, Bydgoszczy, Kostrzynie, Lublinie, Wykrotach koło Zgorzelca i w Warszawie. Naszym pracownikom umożliwiamy rozwój zawodowy oraz podnoszenie kwalifikacji. Poszukujemy też nowych zasobów, współpracując z uczelniami wyższymi w wielu miastach m.in. w zakresie letnich praktyk studenckich. Od kilku lat organizujemy program Express do kariery, w ramach którego studenci i absolwenci wyższych uczelni mają możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego w różnych specjalizacjach i wspólnie z nami mogą rozwijać swoje umiejętności, a tym samym nasz biznes. Wielu z naszych praktykantów związało się z firmą na dłużej i pracują z nami do dzisiaj.

Czy na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

W ostatnich kilku latach firma Colian bardzo intensywnie inwestowała w rozwój, kreowanie nowych produktów. Dokonaliśmy znaczących inwestycji w unowocześnienie parku maszynowego i zwiększyliśmy potencjał produkcyjny, rozbudowując zakład w Bydgoszczy i inwestując w modernizację pozostałych zakładów.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Jest kilka powodów do dumy, ale największy jest taki, że nasze produkty i marki cieszą się ogromnym uznaniem. Niewątpliwym sukcesem nas wszystkich, współpracowników i parterów biznesowych firmy jest to, że konsumenci mogą się delektować lubianymi przez siebie wyrobami. Jesteśmy wdzięczni klientom, że są lojalni względem naszych marek. Ponadto z powodzeniem udało nam się reaktywować markę Hellena, z kultową Oranżadą Hellena. Jesteśmy dumni z tego, że w 2017 roku jako pierwsi w Polsce otrzymaliśmy prestiżową nagrodę European Candy Kettle Award. Stowarzyszenie European Candy Kettle Club wyróżniło nas za innowacyjność i wkład w rozwój rynku słodyczy.

Którzy z państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Wszyscy klienci są dla nas bardzo ważni, a najważniejszy jest konsument, dlatego na każdym etapie działalności kierujemy się mottem – „Wszystko co robimy, robimy z myślą o Tobie”. Satysfakcja klientów z oferowanych produktów jest dla nas priorytetem.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Colian wspiera i sponsoruje liczne wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe, a także inicjatywy i akcje charytatywne o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Spółka jest zaangażowana w promocję ruchu i zdrowego stylu życia. Od 2008 roku sponsoruje Ogólnopolski Wyścig Kolarski Hellena Tour, jeden z najważniejszych corocznych wyścigów kolarskich w centralnej Polsce. Przez wiele lat wspierała drużyny piłki siatkowej kobiet i mężczyzn. Sponsorowała drużynę Grześki Goplana Kalisz / Grześki Hellena Kalisz. Regularnie przyłącza się do organizacji lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń i akcji kulturalnych. Wspieramy sztukę, sponsorując Kaliskie Spotkania Teatralne. Współpracujemy z Filharmonią Kaliską - popularyzujemy muzykę klasyczną poprzez współtworzenie „Goplana Music Festival”. Colian angażuje się w akcje i przedsięwzięcia, których celem jest niesienie pomocy potrzebującym. Współpracuje z fundacjami oraz wspomaga ważkie społecznie akcje np. finały WOŚP, Szlachetną Paczkę, Charytatywne Kulinarne Zawody Dziennikarzy, Charytatywne Kulinarne Zawody Gwiazd. Ponadto firma przywiązuje szczególną wagę do ochrony środowiska naturalnego. W każdym projekcie inwestycyjnym uwzględnia jego oddziaływanie na otoczenie, kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Firma cieszy się uznaniem i zaufaniem konsumentów oraz partnerów biznesowych. Zdobywa liczne wyróżnienia w prestiżowych rankingach, plebiscytach i konkursach np. European Candy Kettle Award, Perła Polskiej Gospodarki, Gazele Biznesu, Diamenty Forbesa, Wydarzenie Roku Spożywczego, Filary Polskiej Gospodarki. Najlepszym dowodem sympatii konsumentów i specjalistów branżowych są liczne nagrody, które nasze marki i ich produkty regularnie otrzymują. Tryumfują w konkursach takich jak: Perły Rynku FMCG, Najlepszy Produkt – Wybór Konsumentów, Przeboje FMCG, Produkt Roku, Superbrands Created in Poland czy Złoty Paragon - Nagroda Kupców Polskich.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie