magazine top

 OSM Łowicz1

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu jest jedną z największych mleczarni w Polsce i od ponad 110 lat kontynuuje najlepsze tradycje spółdzielczości mleczarskiej na ziemi łowickiej. OSM Łowicz posiada trzy zakłady na terenie Polski. Mają one różnorodne specjalizacje produkcyjne, dzięki czemu Spółdzielnia może wytwarzać szeroki asortyment wyrobów. O historii firmy, obecnych możliwościach opowiada Prezes Zarządu – Pani Iwona Grzybowska.


Proszę powiedzieć, jakie były początki Spółdzielni i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Historia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu zaczęła się w roku 1906. Jednym z pionierów i inicjatorów ruchu spółdzielczego na ziemi łowickiej był Władysław Grabski – premier RP, twórca reformy walutowej. To on zainicjował powstanie Spółki Rolniczej w Bocheniu, która z kolei zorganizowała w 1906 roku jedną z pierwszych spółdzielni mleczarskich w Kongresówce. Znaczący rozwój miał miejsce w latach 1922 – 1926, kiedy to na tym terenie powstało 14 nowych spółdzielni mleczarskich. Następne etapy w rozwoju to powstanie w 1930 roku „Spółdzielni Mleczarskiej Parowej”, a następnie powołania na jej miejsce w 1934 roku Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Promień” i jej dynamiczny rozwój aż do wybuchu II wojny światowej. Po reorganizacji i odbudowie ze zniszczeń wojennych Zarząd i działacze ruchu spółdzielczego przyczynili się do zwiększenia liczby członków Spółdzielni, wzrostu skupu i produkcji. W 1951 roku Spółdzielnia została upaństwowiona i pracowała w oparciu o obowiązkowe dostawy mleka aż do roku 1957, kiedy ją ponownie reaktywowano oraz przyjęto i zatwierdzono Statut Spółdzielni. Dzięki intensywnej pracy nad odbudową i rozwojem bazy surowcowej, skup mleka przekroczył zdolności produkcyjne. Podjęto wówczas decyzję o budowie nowego zakładu o profilu serowarskim i przerobie 120 tys. litrów mleka dziennie. Wybudowany w 1971 roku zakład jest systematycznie modernizowany, a produkcja dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku. Z końcem 2004 roku OSM Łowicz przyłączyła do swoich struktur Toruńską Spółdzielnię Mleczarską. Przyłączenie największej na Kujawach spółdzielni będącej w dobrej i stabilnej kondycji, powiększyło potencjał skupowy i produkcyjny o około 25 %, a także poszerzyło ofertę handlową. Dalsze działania Zarządu i Rady Nadzorczej doprowadziły do nawiązania stałej współpracy gospodarczej i stworzenia oddziału OSM Łowicz w Kutnie. Obecnie każdy zakład OSM Łowicz ma różnorodne specjalizacje produkcyjne, dzięki czemu Spółdzielnia może wytwarzać szeroki asortyment wyrobów. Każdy zakład wykorzystuje w pracy najnowsze osiągnięcia technologii i spełnia najwyższe normy jakościowe.

Marka „Łowicz” to jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek. Charakterystyczne logo z Łowiczanką oraz motyw łowickiego pasiaka nawiązują do bogatych tradycji folklorystycznych regionu, a marka łowickie postrzegana jest przez konsumentów jako silny brand. W portfolio OSM Łowicz znajduje się prawie 300 produktów i są one oferowane m.in. pod markami: Łowickie, Łowicz, Fellada, Lavita, oraz eksportowymi - Parkadia, Milkissima, Lalavita, Milekta. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

W portfolio OSM Łowicz znajduję się prawie 300 produktów. Główne grupy produktów to: Mleko UHT i pasteryzowane, śmietany i śmietanki, sery dojrzewające, twarogi, masła, napoje fermentowane oraz desery mleczne. Łowickie produkty dostępne są w całej Polsce, zarówno w handlu tradycyjnym jak i w sieciach handlowych. Większość produktów z wymienionych grup dostępna jest również w kanale HoReCa. Produkty OSM Łowicz eksportowane są do ponad 50 krajów w Europie, Azji, Afryce a także w Ameryce. Są to zarówno produkty dla ostatecznego odbiorcy, jak mleko, sery dojrzewające, twarogi czy masło jak również produkty mleczne w proszku – serwatki, mleka pełne i odtłuszczone. Sztandarowym produktem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej jest mleko łowickie UHT- od niedawna w nowej szacie graficznej i w nowym formacie opakowania, które trafiło na rynek w marcu 2018 roku. Od kwietnia ruszyła kampania reklamowa, która będzie trwała do końca roku. Równolegle podczas całego okresu trwania kampanii telewizyjnej i outdoorowej prowadzona będzie kampania w Internecie. Budując wśród konsumentów świadomość marki łowickie, stawiamy na wartości: wysoka jakość, polskie pochodzenie, identyfikacja z regionem, nowoczesność i ergonomia oraz tradycja. Naszym celem jest zbudowanie silnej świadomości marki, rozpoznawalności, tak aby marka łowickie, wyróżnialna przez kolory regionalnego pasiaka, wywoływała u konsumentów pozytywne emocje i jednoznacznie wskazywała na najwyższej jakości produkty z polskiego mleka.

Mocna pozycja rynkowa, wielkość produkcji, wysoka jakość wyrobów oraz sprawna dystrybucja poprzez międzynarodowe sieci handlowe oraz polskie hurtownie i sieci sprawiają, że wyroby OSM w Łowiczu są znane i cenione zarówno na terenie całej Polski, jak i poza jej granicami. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Ten niebywały sukces nie zrodził się z niczego, był i jest procesem ciągłym- dość powiedzieć, że w 1990 łowicka Spółdzielnia była po prostu jedną z setek rozsianych po kraju, niczym nie wyróżniająca się. W dużej mierze jest to sukces byłego Zarządu i Rady Nadzorczej oraz pracowników firmy. Był to wysiłek i praca wielu ludzi i dziś zbieramy owoce tej pracy. Przede wszystkim wiedza, umiejętności i zaangażowanie sprawiły, że łowicka mleczarnia znalazła się wśród pięciu największych mleczarni w Polsce. Obecnie nowy Zarząd z prezesem Iwoną Grzybowską i Rada Nadzorczą dążą do utrzymania dotychczasowej pozycji rynkowej, zapewnienia wysokiej jakości oferowanych produktów a tym samym zadowolenia konsumentów.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

Obecnie w firmie pracuję 1120 osób. Cyklicznie odbywają się szkolenia pracowników z różnych działów: handlowych, marketingowych, technologii, produkcji, kadry zarządzającej. Mamy świadomość, że inwestycja w zasoby ludzkie będzie owocować w przyszłości, a dobrze wykwalifikowana kadra to kapitał przedsiębiorstwa. Szkolenia zmniejszają także wysoką fluktuację personelu, która często jest sygnałem nieprawidłowego sposobu zarządzania. Pracownik, który uczestniczy w szkoleniach, pogłębia swoje umiejętności; taki „trening” wyzwala u niego innowacyjność i umiejętność samodzielnego działania. Wykwalifikowany i zmobilizowany pracownik działa wydajniej, a tym samym wzrasta efektywność i pozycja rynkowa przedsiębiorstwa.

Posiadacie nowoczesne i komplementarne linie produkcyjne. Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Spółdzielnia od samego początku stawiała na rozwój i inwestycje. Inwestowanie w urządzenia jest nieodłącznym elementem rozwoju naszej Spółdzielni, gdyż to one „ pracują na siebie”. Obecnie posiadamy m.in. linie do produkcji wyrobów UHT( mleko, śmietanki) w opakowaniach kartonowych, linie do produktów jednoporcjowych (takich jak mleczko, śmietanka do kawy oraz sok cytrynowy), linie do produkcji serów dojrzewających oraz ich konfekcjonowania, linie do produkcji masła, wyrobów w butelkach PET, twarogów, serków i napojów fermentowanych. OSM w Łowiczu posiada także nowoczesne linie do produkcji wyrobów proszkowych: serwatki, mleka pełnego i odtłuszczonego, maślanki. W ostatnim czasie kompleksowo zmodernizowana została serownia w należącej do OSM w Łowiczu spółce „Zorina” w Kutnie, w Łowiczu uruchomione zostały dwie najnowocześniejsze linie pakujące produkty UHT Tetra Pack EDGE z rewolucyjnym systemem zamknięcia kartonów. W trakcie uruchomienia jest nowa linia do pakowania plastrów sera w oczekiwane przez rynek opakowania typu koperta.

Jakie mają Państwo w planach nowe inwestycje?

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu dba o stałe unowocześnianie posiadanego parku maszynowego aby nadążyć za zmieniającymi się potrzebami swoich klientów. Na tą chwilę z planowanych najbliższych inwestycji będzie modernizacja Działu Masłowni.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Nasza Firma obsługuje klientów krajowych z Rynku Tradycyjnego, Nowoczesnego i Horeca jak również klientów naszych sklepów i hurtowni Firmowych. Skupiamy się na utrzymaniu relacji ze stałymi klientami jak również pozyskujemy nowych. Nie ukrywamy, że jest to dość trudne zadanie, ale wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów, słuchamy ich problemów, szukamy rozwiązań. Nie dzielimy klientów na ważnych i mniej ważnych, staramy się podchodzić indywidualnie do każdego.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Od początku swojej działalności Łowicka Mleczarnia chętnie wspiera różne sportowe inicjatywy i chętnie angażujemy się w działania lokalne. Wspieramy łowicką drużynę piłkarską „ KS Pelikan” - Polski klub sportowy z Łowicza z III ligi. Składa się z 11 drużyn – dwóch seniorskich oraz z dziewięciu juniorskich. Do wychowanków Pelikana Łowicz należy m.in. Maciej Rybus, reprezentant Polski. Jesteśmy również jednym z głównych sponsorów indywidualnych Zbigniewa Bródki - złotego Medalisty Olimpijskiego z Soczi w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500m.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

W 2018 r. otrzymaliśmy różnego rodzaju nagrody, medale, tytuły m.in. za:

Mleko Łowickie UHT otrzymaliśmy prestiżową statuetkę Hermesa 25-lecia Poradnika Handlowca
Masło łowickie zdobyliśmy zaszczytny tytuł „Przebój FMCG 2018” w konkursie organizowanym przez Magazyn „Życie handlowe”.
Dyplom za zdobycie tytułu „ Wiodący Polski Eksporter Żywności – Leading Polish Food Exporter 2018 od Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego organizowanego po Honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Trzy złote medale – to dla naszej firmy bilans tegorocznej Krajowej Oceny Masła i Mlecznych Produktów Wysokotłuszczowych, która odbyła się podczas XI Euroforum Polskiego Mleczarstwa w Rzeszowie w dniach 17-20.04.2018r. Komisja Superarbitrów nagrodziła naszą łowicką Spółdzielnię za produkty: Masło łowickie ekstra 200g, Felladę 45% 200g w kubeczku produkowaną metodą BAF, Ser Gouda 48% w plastrach 150g, Łowicka śmietanka tortowa o zawartości tłuszczu 36% została wyróżniona prestiżowym tytułem „Hit Handlu 2018”. To dla nas bardzo ważne wyróżnienia, ponieważ są symbolem solidnej pracy i zaangażowania całego zespołu OSM w Łowiczu, który każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby produkty, które trafiają na stoły naszych klientów miały najlepszy smak i najwyższą jakość.

www.mleczarnia.lowicz.pl

fb button

grab my essay banner

logo jooble