WYWIAD - Lidl Polska Sp. z o.o. - Communications Manager Aleksandra Robaszkiewicz

Share

LIDL2

Lidl jest międzynarodową firmą cenioną w całej Europie. Lidl Polska rozpoczął swą działalność w 2002 roku. O firmie rozmawiamy z Panią Aleksandrą Robaszkiewicz, Communications Manager, Lidl Polska.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Lidl Polska Sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Obecnie Lidl Polska to ponad 630 sklepów i ponad 17 000 zatrudnionych pracowników. W trakcie tych siedemnastu lat zdarzyło się wiele ważnych momentów. Jednym z nich było otwarcie 600. sklepu Lidl w Poznaniu, który różnił się od innych obiektów bardziej nowoczesną fasadą, licznymi udogodnieniami dla klientów i pracowników czy stacją do ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie w naszych sklepach i centrach dystrybucyjnych wykorzystujemy wiele ekologicznych rozwiązań. Ponadto stale modernizujemy nasze sklepy tak, aby zakupy były dla naszych klientów coraz bardziej komfortowe. Obiekty Lidl Polska posiadają szerokie alejki sklepowe, przejrzystą prezentację produktów, kasy pierwszeństwa dla osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży oraz duże parkingi. Cieszymy się, że nasze sklepy oraz akcje promocyjne cieszą się popularnością wśród klientów. Dla przykładu nasza ostatnia książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” została wydana w imponującej liczbie – 2 mln egzemplarzy. W pracach nad książką uczestniczył Instytut Żywności i Żywienia oraz mistrzowie Kuchni Lidla – Karol Okrasa, Daria Ładocha, Kinga Paruzel oraz Paweł Małecki. Wkład w książkę miała także Federacja Polskich Banków Żywności, którą Lidl Polska wspiera w działaniach edukacyjnych od 2002 roku.

Waszym głównym założeniem, a tym samym kluczem do sukcesu są proste i jasno sprecyzowane zasady, na których opieracie całą działalność. Zaoferowanie klientom artykułów codziennej potrzeby o najwyższej jakości po korzystnej cenie to wasz główny cel i wyzwanie. Sieć Lidl zarządza siecią ponad 630 sklepów w Polsce. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach i sieci dystrybucji?

To prawda, naszym głównym celem jest zapewnienie klientom dużego wyboru produktów w niskich i atrakcyjnych cenach. Równie istotne jest również udoskonalanie naszego asortymentu pod względem zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Stale rozwijamy także nasze marki własne – zarówno te z kategorii spożywczej jak i przemysłowej. Intensywnie pracujemy nad ulepszeniem artykułów spożywczych naszych marek własnych poprzez obniżenie o 20% zawartości dodanych soli i cukrów do 2025 roku. Jako firma odpowiedzialna społecznie dbamy o ekologię, dlatego podjęliśmy zobowiązanie mówiące o tym, że do 2025 roku ograniczymy zużycie plastiku o 20%, a wszystkie plastikowe opakowania marek Lidla będą możliwe do przetworzenia. Ponadto zwracamy uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo naszych produktów, dlatego na przykład nasze wędliny pod marką Pikok Pure są wyprodukowane bez zbędnych dodatków takich jak wzmacniacze smaku, substancje konserwujące – są to produkty o tzw. czystej etykiecie, zdrowsze od innych dostępnych na rynku. Rozwijamy również Ryneczek Lidla, w ramach którego sprzedajemy już ponad 150 owoców i warzyw. Coraz więcej z nich posiada certyfikat BIO – na Ryneczku Lidla klienci znajdą takie produkty jak BIO banany, BIO cytryny, BIO buraki czy BIO marchew. Produkty BIO dostępne są nie tylko wśród owoców i warzyw – oferujemy również m.in. BIO jogurty naturalne, BIO wafle ryżowe czy BIO dżemy. Śledzimy trendy obecne na rynku i stale rozszerzamy produkty przeznaczone dla wegan oraz wegetarian. Na koniec ubiegłego roku wprowadziliśmy do oferty naturalne, wegańskie kosmetyki marki własnej Cien Food For Skin. Mamy również coraz więcej napojów roślinnych, zamienników produktów z mleka krowiego – w tej kategorii hitem stał się PlantOn alternatywa dla jogurtu wyprodukowana na bazie mleczka kokosowego. Dla klientów z nietolerancją laktozy rozwijamy gamę produktów bez laktozy – w tej kategorii mamy już m.in. twaróg półtłusty, mleko UHT i świeże, jogurt naturalny, jogurty owocowe, śmietanę, serek wiejski oraz masło. Stale poszukujemy nowości, a następnie najciekawsze z nich wprowadzamy do sprzedaży, przykładem takich produktów jest od niedawna sprzedawany przez nas turecki napój na bazie jogurtu Ayran oraz ser z mleka bawolego – Burrata. Oczywiście rozwijamy naszą sieć dystrybucji. Dbamy o to, by coraz więcej klientów mogło robić u nas codzienne zakupy, dlatego otwieramy średnio otwieramy kilkadziesiąt nowych sklepów rocznie. W tym roku uruchomimy również dwa nowe centra dystrybucji – w Kałuszynie oraz Stargardzie.

Jako pewny, stabilny partner handlowy cieszycie się dużym zaufaniem, wśród waszych Klientów. W waszej pracy kierujecie się filozofią firmy oraz zasadami postępowania. Celem waszej pracy jest zadowolenie Klienta. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Jednym z naszych najważniejszych celów jest oferowanie klientom dużego wyboru produktów wysokiej jakości w niskich i atrakcyjnych cenach. Nasze sklepy cieszą się popularnością wśród klientów ze względu na bogatą ofertę oraz pewność, że sprzedawane przez nas produkty są zdrowe i bezpieczne. Ponadto często zmieniamy naszą ofertę – organizujemy tygodnie tematyczne np. Tydzień Włoski, Tydzień Regionalny czy Tydzień BIO oraz proponujemy naszym klientom duży wybór produktów przemysłowych – wysokiej jakości ubrania dla całej rodziny, bieliznę, sprzęt sportowy, meble, narzędzia do majsterkowana oraz wiele innych.

Intensywny rozwój zawdzięczacie ciągłej ekspansji oraz podnoszeniu standardów już istniejących sklepów. Jesteście firmą składającą się z wielu marketów działających jako filie i wszyscy pracujecie w określonym, jednolitym systemie. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Naszym celem strategicznym jest nieustanny rozwój Lidl Polska w myśl hasła „Więcej na radość z życia”. Zamierzamy stale udoskonalać nasze produkty w kierunku zdrowia i bezpieczeństwa żywności, każdego dnia oferując przy tym szeroki wybór produktów w atrakcyjnych i niskich cenach. Ponadto zamierzamy utrzymać tempo rozwoju organicznego naszej sieci oraz dbać o nasze obiekty tak, aby były dla klientów jeszcze bardziej komfortowe.

Jesteście zespołem „silnych“ pracowników i w ten sposób zapewniacie sobie możliwość wzajemnego zastępstwa w każdej dziedzinie. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

O naszej pozycji na rynku w Polsce decyduje zaangażowanie wszystkich naszych pracowników. Od 1 marca 2019 roku stawki płac w Lidlu ponownie wzrastają, tym razem średnio o ok. 9,2% w stosunku do poziomu wynagrodzeń z roku ubiegłego. Z początkiem marca pracownicy sklepów będą zarabiać od 3 100 zł brutto do 3 850 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy gwarantujemy wzrost płacy do poziomu – 3 250 zł brutto do 4 050 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 3 450 zł brutto do 4 350 zł brutto. Poziom wynagrodzenia różni się w zależności od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia. Bardzo istotna jest dla nas także równość płacowa. W naszej firmie od samego początku osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach zarabiają dokładnie tyle samo, niezależnie od płci. Takie postawy promujemy także na rynku.

Na początku lutego 2019 Lidl uruchomił w Kałuszynie, w powiecie mińskim, swoje największe i najnowocześniejsze w Polsce, a także najbardziej nowatorskie w Europie centrum logistyczne. Proszę powiedzieć, jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat i czy w najbliższym czasie macie Państwo w planach kolejne inwestycje?

Zdecydowana większość naszych sklepów to obiekty wolnostojące z parkingiem. Sprawdzamy różne rozwiązania, dlatego niektóre z naszych obiektów zlokalizowane są również w centrach handlowych – na przykład w październiku minionego roku otworzyliśmy sklep w Galerii Łódzkiej w nowej koncepcji. W naszym dziesiątym centrum dystrybucji w Kałuszynie zatrudnienie znalazło ponad 200 osób. Dzięki dogodnej lokalizacji, magazyn ten pozwoli na rozwój sieci we wschodniej części kraju. Wśród planów na 2019 rok mamy również uruchomienie centrum dystrybucyjnego w zachodniej Polsce – w Stargardzie, gdzie zatrudnionych będzie także ponad 200 osób.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Branża detaliczna nieustannie się rozwija, chociaż stawia również wyzwania – w 2018 roku jednym z nich było dostosowanie funkcjonowania sklepów do nowych przepisów związanych z zakazem handlu w niedziele. Kolejne lata z pewnością przyniosą kolejne ciekawe zmiany i wyzwania. Jako firma zdecydowanie będziemy rozwijać działania wokół tematyki niemarnowania żywności, przyjrzymy się nowym możliwościom z zakresu ekologii, wydamy raport zrównoważonego rozwoju – pierwszą tak profesjonalną i przekrojową publikację w oparciu o audyt wewnętrzny firmy, zgodną z wytycznymi GRI. Bardzo ważnym celem jest dla nas również stałe rozszerzanie naszej oferty o produkty wysokiej jakości, w niskiej i atrakcyjnej cenie.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Wierzymy, że nasz sukces opiera się na pracy zespołowej, dlatego przede wszystkim jesteśmy dumni z naszych pracowników. Ponad 17 000 osób zatrudnionych w Lidl Polska buduje naprawdę zgrany zespół. To dzięki ich zaangażowaniu w wykonywaną pracę nasze sklepy cieszą się taką popularnością wśród klientów.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Jesteśmy firmą społecznie odpowiedzialną, dlatego angażujemy się w działalność poza branżową. Wśród naszych prospołecznych i charytatywnych aktywności można wymienić m.in. 10-letnią współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Od 10 lat prowadzimy zbiórkę pieniędzy w naszych sklepach na ten szczytny cel, w tym roku przekazaliśmy ponad 3 miliony na konto Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od początku istnienia Lidl Polska, czyli od 2002 roku, współpracujemy również z Federacją Polskich Banków Żywności, z którą wspólnie obchodziliśmy w ubiegłym roku Światowy Dzień Żywności. Wspieramy również Caritas Polska. Razem z tymi organizacjami prowadzimy wiele akcji charytatywnych, które mają zapewnić żywność osobom potrzebującym jak i liczne działania edukacyjne, których celem jest uwrażliwienie na ten temat klientów. Regularnie angażujemy się również w wydarzenia sportowe np. Poznań Półmaraton, Poznań Maraton czy Bieg Lwa w Tarnowie Podgórnym. Chętnie działamy również na rzecz społeczności lokalnych: wspieramy domy dziecka, domy samotnej matki czy ośrodki wychowawcze dla młodzieży.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Lidl Polska należy do grona docenianych pracodawców. Jego dbałość o pracowników oraz tworzenie dobrego środowiska pracy zostały ostatnio nagrodzone certyfikatem Top Employer Polska i Europe 2019. To odznaczenie świadczy o wysokich standardach personalnych i przyznawane najlepszym pracodawcom na rynku. Ponadto zdobyliśmy nagrody takie jak Retailer of the Year 2017, Gwiazda Jakości Obsługi, Laur Klienta 2018, Superbrand 2016/17 czy Effie 2016.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie