magazine top

cukrynyskie

Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie zajmuje się produkcją wyrobów cukierniczych. Początek istnienia firmy przypada na 5 lutego 1949 roku. W tym roku Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie odchodzi 70 lecie działalności. O firmie rozmawiamy z Krzysztofem Łobodą z Działu Handlowego w Cukry Nyskie.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

W tym roku nasza firma obchodzi 70 lat działalności. 5 lutego 1949 roku powołana została przez pracowników firmy, Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie. W 1951 roku pozyskano zabudowania jak i maszyny upadającej fabryki „Nysa”. Od tego czasu miejsce to stało się główną siedzibą firmy i jest tak po dziś dzień. Na początku swojej działalności Cukry Nyskie produkowały tzw. pieczywo mokre (ciasta), cukierki, galanterię świąteczną z cukru (figurki cukrowe). Po przejęciu upadłej fabryki „Nysa” rozpoczęto produkcję herbatników, pierników oraz kontynuowano produkcję cukrowej galanterii świątecznej. Kolejne lata to ciągły rozwój, rok 1953 zaowocował otwarciem linii produkcyjnej do wypieku wafli suchych, oraz cukierków i lizaków. Rozpoczęto produkcję kuwertury czekoladowej oraz unowocześniono produkcję pieczywa cukierniczego, w tym głównie herbatników i pierników. Trudna sytuacja rynkowa pod koniec lat 50-tych zmusiła Spółdzielców do przekazania Cukrów Nyskich pod bezpośredni nadzór „Społem”. Z dniem 1 stycznia 1960 roku powołano zakłady pod nazwą „Społem” Związek Spółdzielni Spożywców w Warszawie – Zakłady Wytwórcze „Cukry Nyskie” w Nysie, mające działać na zasadzie pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. Do pierwotnej formy własności powróciła Spółdzielnia dopiero po 30 latach. W okresie działalności Z.W. ”Cukry Nyskie” zwiększono produkcję asortymentową, wymieniono urządzenia i linie produkcyjne oraz przeprowadzono jego rozbudowę. Na dzień dzisiejszy jesteśmy poukładaną firmą, stawiającą na rozwój. Stale inwestujemy w park maszynowy aby móc zaspokajać rosnące potrzeby naszych klientów.

Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie zaliczana jest do większych polskich przedsiębiorstw cukierniczych. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o swoich produktach, technologiach produkcji, zapleczu produkcyjnym firmy i sieci dystrybucji?

Główną naszą działalnością jest produkcja i sprzedaż wyrobów ciastkarskich. Nowoczesne linie produkcyjne pozwalają nam na produkcję herbatników, wafli, markiz jak i przekąsek słonych w postaci krakersów. Jednym z bardziej znanych produktów z którymi jesteśmy kojarzeni są Markizy, posiadamy w swojej ofercie 5 smaków tych ciastek. Inną linią produktów są ciastka na czele z Herbatnikami „Regionalnymi” w polewie, które są znane i lubiane od pokoleń, czy też herbatniki „Deserowe” które sukcesywnie poszerzają grono swoich wielbicieli. Stosunkowo nową linią herbatników są ciastka Petit Beurre, jakością nieustępujące najlepszym markom na świecie. Cztery smaki tych ciastek w tym wersja czarna (kakaowa), która idealnie nadaje się do kawy jak i składnik deserów. Wafle to grupa ciastek która dzięki swojej jakości uzyskała stałą grupę klientów, wymienić tu możemy wafle „Chrups” w trzech smakach (kakaowym, śmietankowym i cytrynowym). Dla tych którzy chcą skosztować większego przekroju naszych produktów przygotowaliśmy mieszanki ciastek od małych opakowań po większe (mieszanka „Familijna”). Posiadamy w swojej ofercie wyroby bez dodatku cukrów, skierowane do diabetyków jak i do osób z wykształconą świadomością konsumencką, dbających o zdrowy tryb życia. W naszym portfolio mamy kilkadziesiąt pozycji zróżnicowanych pod względem kształtu, smaku czy wielkości opakowania. Tak długi czas działania firmy pozwolił na zbudowanie silnej dystrybucji w kanale tradycyjnym. Nasze produkty są dostępne niemalże w całym kraju. Jesteśmy obecni także w kanale nowoczesnym. Znaleźć nas można między innymi w takich sieciach jak: Kaufland, Dino, Eurocash, Mila, Aldi, Netto, Makro, Intermarche, Auchan, Stokrotka oraz w wielu lokalnych sieciach handlowych. Rozwijamy kierunki eksportowe. Mamy swoich dystrybutorów w takich krajach jaj Czechy, Słowacja, Rosja, Wielka Brytania czy Grecja. Uczestniczymy w wielu spotkaniach czy targach spożywczych poza granicami kraju aby poszerzać rynki zbytu. Ostatnim kanałem, którym pracujemy jest kanał B2B. Jesteśmy w stanie zaoferować klientom półprodukt do dalszego przerobu jak i produkt w pełni gotowy w marce własnej klienta.

Dzięki dużemu zaangażowaniu, wysiłkowi i solidarnej pracy całej kadry przez siedemdziesiąt lat systematycznego i dynamicznego rozwoju zdołaliście przekształcić zakład w dużą firmę z której dumni są jej członkowie – właściciele. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Jesteśmy Spółdzielnia Pracy, znaczy to, że właścicielami firmy są pracownicy. Każdy z pełnym zaangażowaniem dba o dobro i rozwój Spółdzielni pracując na jej utrzymanie. Dzięki temu możemy powiedzieć, że jesteśmy całkowicie polską firmą, co w dobie globalizacji powoli staje się rzadkością. Aby zdobyć i utrzymać zaufanie klientów należy zaoferować produkt bardzo dobrej jakości w przystępnej cenie. Myślę, że to udaje nam się zrobić. Dbamy o bezpieczeństwo produkowanej żywności na każdym etapie. Od 2007 r. na podstawie przeprowadzonego przez firmę TÜV NORD POLSKA - akredytowaną jednostkę certyfikującą - auditu, zakończonego wynikiem pozytywnym, otrzymaliśmy certyfikat BRC Global Standard Food klasy A.

Macie nadzieję, że dalszy rozwój zakładu pozwoli Wam na zdobycie silnej pozycji na rynku polskim i nie tylko, a co za tym idzie konkurowanie z najlepszymi. Stale zmieniająca się przyszłość oczekuje od Was konsekwencji i odwagi, nowatorstwa w myśleniu i działaniu, wytężonej pracy na złożone potrzeby gospodarki rynkowej. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Tradycja i nowoczesność. W naszym portfolio znaleźć można wiele pozycji, którymi zajadały się pokolenia Polaków i co nas cieszy ciągle mają na to ochotę. Jednak nie zatrzymujemy się w miejscu. Stale przyglądamy się trendom jak i konkurencji w Polsce i za granicą podczas targów spożywczych. Staramy się podążać w miarę możliwości za nowinkami i trendami. Owocuje to ciągłą wymianą i unowocześnianiem parku maszynowego. Rozwój firmy to także ciągłe udoskonalanie istniejących produktów jak i oferowanie nowości. Nasz Dział Technologii stale pracuje oferując naszym klientom produkty najwyższej jakości.

Fundamentem Waszej firmy są jej pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Pracownicy są bardzo istotnym zasobem dla każdego przedsiębiorstwa. Jak już było wspomniane większość załogi jest równocześnie właścicielami firmy, przez co są bardziej zżyci i oddani firmie. Poczynając od Działu Produkcji, jakże ważnej Technologii, Kontroli Jakości, Zaopatrzeniu, całemu działowi Administracji, kończąc na Dziale Handlowym słowem na wszystkich szczeblach hierarchii pracują specjaliści, którzy swoim zaangażowaniem, sumiennością pracy budują potencjał firmy. Śmiało można powiedzieć, że pracownicy to wielki kapitał naszej firmy.

Jakość to dla państwa priorytet. Współpracują Państwo z renomowanymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa głównych partnerów?

Jakość półproduktów bezpośrednio przekłada się na jakość ostatecznego wyrobu. Dlatego też współpracujemy z najlepszymi dostawcami, kupując surowce najwyższej jakości. Ze względy na nasze produkty głównymi surowcami są mąka, cukier i tłuszcze. Do naszych dostawców możemy zaliczyć takie firmy jak Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Krajowa Spółka Cukrowa, Młyn Ujazd, Werner Kenkel, Mondi, itp.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Ostatnią naszą inwestycją, w trakcie której jesteśmy jest zakup nowego pieca herbatnikowego wraz z formierką. Umożliwi ona rozszerzenie naszego portfolio o nowe wzory jak i rodzaje herbatników. Już niebawem będziemy mogli zaoferować naszym klientom ciastka, które mam nadzieje im posmakują.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą Wam oferować wyroby o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Chcąc konkurować na rynku konieczne jest podążanie za liderami rynku. Wymaga to ciągłej inwestycji w park maszynowy, wydajne linie produkcyjne, automaty pakujące. Poza tak ważnymi względami technicznymi, priorytetem na najbliższy okres będzie dla nas rozszerzenie rynków eksportowych. Mamy w planie wziąć udział w wielu targach i misjach zagranicznych, liczymy, że zaowocuje to nawiązaniem współpracy z nowymi klientami poza granicami Polski. Nie zamykamy się na współpracę w kanale b2b. Mamy ogromną wiedzę jak i możliwości aby dostarczać produkt najwyższej jakości pod markami własnymi zarówno sieciom jak i klientom rynku tradycyjnego.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Jako firma chętnie wspieramy naszymi wyrobami lokalne inicjatywy kulturalne i sportowe. Głownie są to szkoły, przedszkola czy instytucje organizujące szczytne akcje czy imprezy charytatywne. Przykładem może być tu „Szlachetna Paczka”, coroczna akcja „Oddaj krew podziel się miłością” organizowana przez RCKiK Opole, turnieje sportowe jak i konkursy wiedzy organizowane przez szkoły czy przedszkola oraz wiele innych przedsięwzięć. Wspieramy także nasz lokalny zespół siatkarski. Wypuściliśmy na rynek produkt „Pałeczki waflowe Stalove”, z którego to 20% dochodu zasila budżet klubu. Jest to inicjatywa zarówno reklamowa naszej firmy jak i spajającą kibiców klubu, z których każdy może poczuć się sponsorem drużyny.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Najważniejszym certyfikatem jaki posiada nasza firma jest Certyfikat Bezpieczeństwa Żywności zgodny z normą BRC Global Standard Food klasy A. Dokument ten mówi, że nasza firma spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa produktu, na każdym etapie jego powstawania. Możemy pochwalić się sporą kolekcją nagród i wyróżnień. Do ostatnich możemy zaliczyć: Pracodawca Roku Powiatu Nyskiego, Opolska Marka, Opolska Nagroda Jakości, Gepardy Biznesu, Srebrny Laur Kompetencji i Umiejętności w kategorii „Załoga – Wspólny Sukces”, Nagroda Doceń Polskie „Top Produkt”.

Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy 70-lecia działalności firmy?

70 lat tradycji i obecności na rynku to okres, w którym śmiało możemy nazwać się firmą z tradycjami. W tym okresie jak w życiu bywały lepsze i gorsze chwile. Ostatni okres to czas ogromnej konkurencji zarówno ze strony krajowych firm jak i wielkich światowych koncernów. Bardzo mocna ekspansja firm ze wschodu Europy wymusza na wszystkich wzmożoną i ciężką pracę. Pomimo trudności na rynku trwamy i ciągle się rozwijamy. Przez wspomniane 70 lat wszyscy pracownicy, poczynając od założycieli firmy po dziś dzień jesteśmy dumni z wypracowania marki „Cukrów Nyskich” - polskiej firmy produkującej wyroby wysokiej jakości, której zaufały pokolenia konsumentów. Wspierajmy polskie firmy!

fb button