magazine top

unifreeze

Czy żywność mrożona ustępuje pod względem wartości odżywczych żywności „świeżej”, niepoddanej mrożeniu? To pytanie zawiera pewną sugestię, ale rozwiązanie jak połączyć wysoką jakość warzyw i owoców z możliwością długiego przechowywania znaleźli zarządzający firmą Unifreeze Sp. z o.o.w Miesiączkowie.

Jest to polski producent oferujący całą gamę produktów mrożonych o doskonałych walorach smakowych i odżywczych. Sekret tego dobra płynie z bardzo bliskiej odległości bazy surowcowej od zamrażalni. Przedsiębiorstwo sąsiaduje z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym, który słynie ze swojej pięknej i czystej natury. Zdrowe środowisko wytwórcze dla warzyw i owoców jest zachowane w mrożonkach, ponieważ bliskość zakładu zamrażalniczego gwarantuje minimalny czas między dokonaniem zbiorów a ich mrożeniem.

Ziemniaczane początki
Przedsiębiorstwo początki istnienia zawdzięcza działalności i decyzji Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Górzno, która pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zdecydowała się na przetwórstwo ziemniaków. Plony były wyższe niż się spodziewano, dlatego postanowiono wytwarzać susz ziemniaczany. A to pociągnęło za sobą rozwinięcie produkcji o mrożone owoce, gdyż oszacowano, że taki profil wytwórczy i eksport będzie efektywnym przedsięwzięciem. W latach osiemdziesiątych eksporterzy posiadali pewne przywileje, mogli sprzedawać dewizy po kursie trzykrotnie wyższym od oficjalnego, co dawało pewną inwestycję. Dewizy dotyczyły przychodów z eksportu. Już w 1988 roku Spółdzielnia rozpoczęła pierwsze nasadzenia takich owoców jak: wiśnie truskawki, czarna porzeczka, a pomieszczenia suszarni przerobiono na zamrażalnię dostosowując ją do nowych planów. Taka inwestycja wymagała wzięcie kredytu dewizowego w Banku Rozwoju Eksportu, co miało miejsce w 1989 roku. W tym właśnie roku nastąpiły zmiany ustrojowo-gospodarcze w Polsce, które miały bardzo negatywne skutki dla opisywanego zakładu. Pod koniec 1990 roku zadłużenie firmy wzrosło czterokrotnie, a tym samym najlepsza niegdyś Spółdzielnia mogła przestać funkcjonować, przez liczne odsetki, które pochłonęły prawie cały majątek. Na szczęście kadra kierownicza znalazła rozwiązanie z tej trudnej, wręcz tragicznej sytuacji. „Światłem w tunelu” stał się inwestor, którym był warszawski Universal. Krok po kroku kondycja zakładu stawała się co raz lepsza i stabilniejsza, ponieważ w 2005 roku spłacono ostatnią ratę kredytu dewizowego oraz wykupiono udziały Universalu. Te trudne początki firmy pokazały, że bez determinacji i chęci rozwoju nie można działać w biznesie, chociaż nie zawsze sprzyja dobra passa. Poniesione nakłady finansowe na inwestycje i ciągłe doskonalenie procesów wytwórczych przełożyły się na imponujące wyniki po bardzo „chudym” okresie, o którym była mowa wcześniej. Warto zaznaczyć, że opisywany zakład jest jednym z nielicznych, który przetrwał trudne zmiany ustrojowe i obecnie jest w bardzo dobrej kondycji. Ponadto do roku 2017 przedsiębiorstwem zarządzała ta sama osoba tzn. Prezes Janusz Majtczak, który zapisał swoją obecność na pierwszych kartach historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Górzno. Dynamiczny rozwój nastąpił wraz z uregulowaniem zadłużenia bankowego. Od 2006 roku wszystkie istotne wartości liczbowe dla firmy są na „wysokim plusie”. Mowa tutaj o takich wskaźnikach jak m.in: sprzedaż (wzrost o 267%), kapitał własny (w górę o 223%), zatrudnienie i wynagrodzenie (większa liczba pracowników o 135%), suma bilansowa (wzrost o 200%).

Katalog zdrowych rozmaitości
Te zadawalające czynniki biznesowe są również związane z rozszerzeniem oferty proponowanych produktów. Obecnie Unifreeze specjalizuje się w takich owocach jak: truskawka, malina, wiśnia i porzeczka oraz w warzywach: szpinak, fasola zielona i żółta, kalafior, brokuł, cebula. Ale nie jest to wyczerpująca lista, gdyż firma sprzedaje także: zielone smoothie, mrożone warzywa przyprawowe – koperek, pietruszka, szczypiorek. W ofercie będą także mrożone zioła, np. bazylia, tymianek, oregano. Oferowane produkty mogą występować w dwóch formach: solo oraz mieszanki. Te drugie stały się ostatnio popularne w jednej z angielskich sieci. Flagowym produktem Unifreeze jest najwyższej jakości mrożona truskawka, która stała się nawet znakiem rozpoznawczym miejscowej drużyny piłkarskiej. Teraz truskawka musiała ustąpić laur pierwszeństwa na rzecz szpinaku, gdyż opisywane przedsiębiorstwo jest jedynym polskim producentem całych liści mrożonego szpinaku w formie brykietu. Do tego przedsięwzięcia niezbędna okazała się specjalna linia produkcyjna, która składa się z zestawu urządzeń wysokiej klasy. Zakład ma za sobą oryginalny początek funkcjonowania, gdyż działalność sprzedażową rozpoczął od eksportu do Europy Zachodniej, a nie od krajowego rynku. Współcześnie produkty firmy są obecne w rodzimych punktach handlowych, jak i w sklepach na terenie Unii Europejskiej, zwłaszcza w niemieckich i angielskich sieciach.

Dobry PR i prosta strategia firmy dają sukces
Jak podkreśla Wiceprezes Sławomir Krajnik, aby osiągnąć surowce o wysokich walorach odżywczych i smakowych niezbędna jest pełna kontraktacja, stały nadzór nad surowcem od momentu siewu, sadzenia aż do zbioru. To co wyróżnia Unifreeze spośród konkurencji to wiarygodność, solidność i chęć nawiązywania długofalowej współpracy z partnerami biznesowymi. Jeśli chodzi o relacje z klientami, to zarządzający od lat stosują zasadę najwyższej jakości za umiarkowaną i stosowną do okoliczności cenę oraz niezawodny serwis. Ponadto polityka firmy zakłada w sektorze produkcyjnym – specjalizację, a w handlu – dywersyfikację. Strategia produktowa jest bardzo prosta i przejrzysta. Zadaniem przedsiębiorstwa z Miesiączkowa najważniejsza jest produkcja najlepszych jakościowo wyrobów, które spełniają wszystkie wymogi prawne, a przy tym są w pełni bezpieczne i zdrowe dla konsumentów. Kadra kierownicza nie zapomina także o wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań marketingowych i wizerunkowych, w celu umocnienia swojej wysokiej pozycji w branży spożywczej. Jak ocenia Prezes przedsiębiorstwa najlepszą wizytówką są jej pracownicy, którzy także dbają o dobry PR swojego pracodawcy. Ponadto „żywą” reklamą Unifreeze jest kobieca drużyna piłki nożnej, która gra w pierwszej lidze i osiągnęła już najwyższe tytuły w młodzieżowych mistrzostwach Polski.

Dostrzeżeni wśród ekspertów
Wśród wielu nagród zgromadzonych przez opisywaną firmę na szczególną uwagę zasługuje godło promocyjne „Teraz Polska”, które przedsiębiorstwo otrzymało w 2008 roku. Ten laur przypadł Unifreeze za ich innowacyjny produkt, jakim był mrożony szpinak w formie całych liści w brykietach. Ten produkt wyznaczył nowe trendy kulinarne i pozwolił tworzyć unikatowe dania, gdyż taki szpinak stanowi idealny dodatek do mięs, makaronów, zapiekanek, naleśników czy pierogów. Ale to nie jedyne wyróżnienie na koncie zakładu, wręcz przeciwnie jest ich bardzo wiele. Dla przykładu możemy wymienić: statuetkę „Lider rynku”, tytuł „Lider Eksportu” za wysoką sprzedaż eksportową i wyśmienita jakość, tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz certyfikat WSBJ potwierdzający najwyższy poziom wyrobów i świadczonych usług. Ponadto warto zwrócić uwagę na prospołeczny model zarządzania podmiotem oraz wysoką etykę biznesową. Unifreeze dba o rozwój fizyczny swoich pracowników, dlatego wybudował dla nich i ich rodzin boisko sportowe. Bardzo dobrze funkcjonuje także zakładowa drużyna damska piłki nożnej Unifreeze, która doskonale radzi sobie na wielu boiskach w Polsce, tym samym przyprawiając o dumę i radość wszystkich pracowników. Nie można zapomnieć o Klubie Sportowym Unifreeze, w którym od ponad 25 lat piłkarze z Miesiączkowa rozwijają swoje umiejętności sportowe i kształcąca ducha zgodnie z zasadami fair play. Ta inicjatywa pozwala dzieciom i młodzieży spędzić wolny czas w sposób aktywny i rozwijający. 

fb button