ZIARNEX Sp. z o.o. sp. k. - Najwyższej jakości komponenty niezbędne do produkcji spożywczej

Share

ziarnex

Firma Ziarnex powstała w 1990 roku jako jednoosobowa działalność, która następnie została przekształcona w spółkę cywilną. Firma od początku działalności pozostaje przedsiębiorstwem rodzinnym i specjalizuje się w branży zaopatrzenia piekarni, cukierni, lodziarni i gastronomii w artykuły do produkcji oraz w sprzęt oraz odzież ochronną.  Ziarnex jest częścią Grupy APC Back Europ Polska sp. z o.o. sp.k. O firmie opowiada Pani Ewa Trawińska-Wilk - Prezes Zarządu Ziarnex.

Początki Firmy
Początki stworzenia firmy z mojej perspektywy były bardzo trudne, chociaż niektórzy uważają, że czasy dla zakładania i rozwoju biznesu były w latach 80-tych, 90-tych korzystne: wystarczyło wbić patyk w ziemię i wyrastało drzewo. Jednak po pierwsze należało wybrać tenże patyk, a po drugie zdobyć się na odwagę, aby go pielęgnować. Ja byłam nauczycielką w szkole, rodzice pracowali w szpitalu i biurze projektów a siostra, obecna wspólniczka, była nastolatką. Przyszedł moment, w którym należało podjąć decyzję o porzuceniu zawodu, zaangażowaniu się w działalność firmy, a przecież nikt nie dawał gwarancji powodzenia przedsięwzięcia. Nie było wówczas internetu, telefonów komórkowych, dostęp do informacji o potencjalnych kontrahentach, dostawcach, produktach był bardzo ograniczony. Nie było też konkurencji, co w chwili obecnej, wydawać by się mogło, było bardzo korzystne, ale w tamtych latach oznaczało, że jesteśmy absolutnymi prekursorami w rodzącej się dopiero branży hurtowego zaopatrzenia w produkty piekarnicze, cukiernicze, gastronomiczne.

Rozwój Firmy
Kluczowe w rozwoju firmy było podjęcie decyzji o założeniu APC-spółki zrzeszającej firmy zajmujące się dystrybucją artykułów dla piekarnictwa i cukiernictwa. Początkowo przyszli udziałowcy spotykali się w ramach tzw. grupy zakupowej. Nie były to łatwe początki. Nie istniały dwadzieścia lat temu żadne organizacje zrzeszające firmy z branży, którą się zajmowaliśmy, a w innych dopiero się tworzyły. Nie istniały wzorce do naśladowania. Opracowana strategia: inwestycja w klienta, budowanie relacji handlowych, poszukiwanie produktów, które pozwoliłyby się nam wyróżnić, współpraca z technologami, dyspozycyjność i elastyczność logistyki, oferta produktowa oparta na asortymencie co najmniej dobrej jakości z ceną adekwatną do niej oraz współpraca ze zweryfikowanymi dostawcami, to wszystko spowodowało, że Ziarnex a następnie Ziarnex w Grupie APC, został i pozostaje dobrze oceniony przez kontrahentów. Znajduje to swój wyraz w stale rosnącym, corocznie o kilkanaście procent, przychodzie spółki. Z roku na rok branża zaopatrzenia piekarni, cukierni, lodziarni i gastronomii stawała się coraz trudniejsza. Upadające firmy rzemieślnicze , ale również duże, kiedyś prężne zakłady, zmniejszające się spożycie pieczywa i produktów ciastkarskich, rosnący trend „zdrowej żywności”, rosnący rynek produktów mrożonych, stale rosnące trudności płatnicze kontrahentów, to wszystko powoduje, że Ziarnex zmaga się z coraz większymi problemami w porównaniu z tymi sprzed kilkunastu lat, ale czyni to z korzystnym skutkiem. W dużej mierze zawdzięcza to znakomitej grupie pracowników. Jest to niezwykle istotny element w firmie, na którym poza klientem, powinna się opierać strategia przedsiębiorstwa.

Sukces to stała praca zgranego zespołu
Zarządzając 25 lat firmą, mogę ocenić, iż zawsze priorytetem było budowanie Zespołu z pracowników, którzy rozumieli i rozumieją, że” musimy strzelać do jednej bramki”. Poprzez postawę kadry zarządzającej tworzącej wzorzec, który był zrozumiany przez osoby, z którymi chcieliśmy pracować, udało się osiągnąć i w tej mierze sukces. Spośród około 60 osób zatrudnionych, większość pracuje po kilkanaście lat, ale są i tacy, z którymi „działamy” od ponad 20 lat. Pionem handlowym kieruje dyrektor handlowy, który wzrastał razem z Ziarnexem i jako osoba bardzo oddana firmie, awansował po kilku latach pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego, na kierownicze stanowisko w firmie. Osobami niezbędnymi do zarządzania w spółce składającej się z 7 oddziałów: w Warszawie (2), Białymstoku, Siedlcach, Suwałkach, Płocku, Elblągu, są kierownicy oraz koordynator. Przedstawiciele handlowi są grupą pracowników działającą w terenie, na określonym obszarze. Są to osoby, które pełnią funkcję doradców klientów oraz ściśle współpracują z technologami, oferując nowości ofertowe ale również inspirują do wdrażania finalnych nowości produktowych. Dość liczną grupę pracowników stanowią specjaliści do spraw sprzedaży oraz zakupów. Ziarnex posiada w sprzedaży parę tysięcy asortymentu, w tym dużo nowości, więc aby wychodzić naprzeciw stale rosnącym oczekiwaniom klientów, pracownicy ci, stale muszą szkolić się i podnosić swoje umiejętności sprzedażowe. Z pionem handlowym ściśle współpracuje dział logistyki, którym zarządza kierownik logistyki przy wsparciu specjalistów ds transportu i ds magazynowych. Ziarnex posiada własny tabor samochodowy, począwszy od aut osobowych, skończywszy na kilkunastotonowych ciężarówkach, niezbędne w pracy wózki widłowe do wysokiego składowania oraz liczny sprzęt techniczny, na którym pracują magazynierzy, kierowcy, pracownicy fizyczni. Firma posiada własną księgowość prowadzoną przez trzy księgowe.

Przynależność do Grupy APC Back Europ Polska sp. z o.o.sp.k.
Jak wspomniałam, przynależność do Grupy APC Back Europ Polska sp. z o.o. sp.k., jest niezwykle istotna. Grupą zarządzają wysokiej klasy specjaliści, którzy gwarantują nam relacje handlowe z najlepszymi firmami w Polsce i za granicą. Dzięki przynależności do Grupy, Ziarnex ma możliwość uzyskania optymalnych cen, bez konieczności zatrudniania specjalisty na jego własne potrzeby. Dobre ceny Grupa uzyskuje, ponieważ istnieje możliwość zastosowania efektu skali- dokonania skumulowanych zakupów w wybranym okresie. Monitorowanie trendów ekonomicznych, zmian cen na poszczególny asortyment, analiza sytuacji na rynku i u konkurencji, przewidywanie tendencji w naszej branży- to wszystko powoduje, że korzyści z działania w Grupie są wymierne. Dodatkowym pozytywnym czynnikiem jest również działalność marketingowa, która zawsze zawiera wspólne elementy spajające całą Grupę. Spółka APC Back Europ Polska istnieje od 20 lat. Przez ten długi czas udziałowcy określili jak widzą swoje miejsce w Grupie: chcą zachować swoją niezależność jako przedsiębiorstwa, ale chcą też wypracowywać wspólne kierunki i działania w Grupie. Priorytetem jest współpraca z uznanymi producentami, własny import i eksport, utworzenie linii produktów pod „marką własną”, wspólny marketing. APC Back Europ Polska sp. z o.o.sp.k, współpracuje z ok. 170 dostawcami. W grupie tej znajdują się prawie wszyscy najwięksi polscy producenci artykułów dla branży piekarniczej, cukierniczej, gastronomicznej i lodziarskiej. W bogatej ofercie produktów z importu znajdują się znane i słynące z jakości marki np. włoskie produkty dla lodziarstwa czy holenderskie czekolady.

Inwestycje wczoraj i dziś
W ciągu kilku ostatnich lat Ziarnex mocno się rozwinął. Wspomniany wzrost przychodów spowodował konieczność powiększenia magazynów, zakup nowych środków transportu, zatrudnienie nowych pracowników. Zarząd spółki podjął decyzję o utworzeniu 2 lata temu nowego oddziału firmy- w Elblągu. W ciągu ok. roku powinien powstać nowy, zewnętrzny magazyn firmy. Ułatwi to zaopatrzenie klientów z wschodniej części Polski. Rozwój Spółki dzięki obranej strategii, wspaniały, zintegrowany Zespół pracowników, współpraca z APC - to główne czynniki, które są niezwykłym motorem do dalszego działania, źródłem ogromnej satysfakcji i motywacji do osiągania i realizacji kolejnych celów. Pomimo iż, branża nie jest łatwa: rosnąca konkurencja, budowanie sieci zaopatrzenia piekarni, cukierni, lodziarni, gastronomii przez tworzenie oddziałów przez indywidualne, duże przedsiębiorstwa, malejący popyt ( branża piekarnicza i cukiernicza z tendencją spadkową), problemy płatnicze klientów, rosnące koszty związane z upadłościami firm z naszej branży, myślimy i działamy stale w jaki sposób „utrzymać się na fali”, co nam się udaje.

Targi Ziarnex
Jednym z najważniejszych wydarzeń dla naszych klientów, dostawców i dla nas jako firmy, są coroczne targi organizowane przez Ziarnex. Odbywają się od 13 lat, zawsze w innym obiekcie. Staramy się, aby już samo miejsce przyciągało naszych kontrahentów. Są to obiekty historyczne t. j. Hotel Zamek Ryn czy Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim lub inne, zawsze wyróżniające się np. w Janowie Podlaskim, Iławie, Mikołajkach, Toruniu. Każde Targi Ziarnex są ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym z uwagi na fakt, iż przyjeżdża na nie ok. 200 klientów a produkty prezentuje prawie 60 producentów. Zwieńczeniem dnia targowego jest Gala Ziarnex , na której podsumowujemy efekty współpracy z kontrahentami oraz wspólna zabawa do białego rana. Zbudowane relacje procentują później przez długi czas. Chcielibyśmy na nasze targi zaprosić wszystkich naszych klientów, bo każdy z nich jest ważny, ale niestety każdy obiekt hotelowy w północno-wschodniej Polsce posiada ograniczoną ilość miejsc, t.j. ok 400. Klienci Ziarnex to grupa zróżnicowana wielkościowo i pod względem potencjału zakupowego. Niektórzy podczas ostatniej dekady rozwinęli się tworząc prężne przedsiębiorstwa z sieciami nowoczesnych sklepów np. Putka, Grzybki, Galeria Wypieków, Piekarnia Gromulscy , inni poszli w kierunku małych, rzemieślniczych zakładów działających lokalnie, ale produkując wysokiej jakości wyroby. Niestety pozamykały się firmy średnie, bez pomysłu na rozwój. Patrząc z perspektywy czasu, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że każdy klient jest najważniejszy, każdy zasługuje aby o niego dbać, każdy uważa, iż priorytetem są jego potrzeby.

Działalność pozabranżowa
Działalność Ziarnex ukierunkowana jest na na realizację celów związanych z podstawową działalnością jaką jest handel. Kilka razy do roku, szczególnie w okresach przedświątecznych przekazujemy do domów dziecka lub do domów seniora artykuły, które podopieczni mogą wykorzystać aby stworzyć niepowtarzalne wyroby lub ozdoby.

Sukces potwierdzony nagrodami
Działalność Ziarnex została oceniona pozytywnie nie tylko przez kontrahentów. Wyniki, które firma osiąga od wielu lat, pozwoliły jej się znaleźć w prestiżowym gronie Gazel Biznesu. W roku 2019 również została uhonorowana nagrodą Gazela Biznesu 2018. 

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie